Režimová opatření a doporučení
- Nejdříve začněte dodržovat přísnou dietu prostou cukrů, živočišných tuků a alkoholu.
- Užívejte bylinné čaje na posílení látkové výměny a slinivky (viz příslušné kapitoly).
- Denně choďte na čerstvý vzduch a provádějte dechová cvičení.
- U dětí, které mají slabé plíce, se doporučuje hra na flétnu.
- Pokud máte nemocnou starší osobu s omezeným pohybem, vždy hrozí zápal plic. Jako prevence se osvědčil některý plicní čaj a denně alespoň 3x nafouknout gumový balónek (zvýšení kapacity plic, prodýchnutí plic).
- Pokud žijete ve velkém městě, jezděte často na hory, do lesa, kde je zdravý čerstvý vzduch. Vaše plíce si to zaslouží. Hlavně to potřebují malé děti, které mívají už v nízkém věku potíže s dýcháním. Pohyb v lese, kde je plno kyslíku a čerstvého vzduchu, je lepší než medikamenty a pomáhá pročistit celý organismus.
Bylinné čaje na nemoci a zápal plic
- Řebříčkový čaj z kvetoucí rostliny na posílení plic: 20 g řebříčku obecného přelijte 0,5 1 litrem vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Dejte do termosky a popíjejte během dne.
- Proti zahlenění plic smíchejte stejným dílem ibiškový kořen, čekanku obecnou, podběl lékařský a třezalku tečkovanou. Povařte chvilku 60 g směsi, přidejte 15 g skořicové kůry, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3-4 šálky čaje denně.
- Osvědčený a oblíbený prostředek našich předků proti plicním chorobám a souchotinám: požívejte 4x denně lžíci šalvějového studeného čaje. Přelijte 8 g šalvěje lékařské 1,5 l vroucí vody. Tentýž účinek má šalvějová tinktura: 1 díl jemně nakrájených šalvějových listů zalijte 10 díly alkoholu, nechte působit 8 dnů a pak přefiltrujte přes tenké plátno. Užívejte 3x či 4x denně 20 až 30 kapek.
- Při zahleněných plicích, kašli, chrapotu, krvavém hlenu uvařte diviznový květ v mléce: 20-30 g divizny velkokvěté vařte 5 minut v 1 l mléka, 10 minut vyluhujte a sceďte přes plátno, abyste odstranili jemňounké chloupky, které jsou na korunách květů divizny. Popíjejte po maličkých šálcích přes celý den.
- Přesličku rolní se doporučuje pít při zápalu plic a chrlení krve (hemoptýza, hemoptoze). Přelijte 1-2 čajové lžičky sušené přesličky rolní šálkem vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Doporučená dávka jsou 2 šálky denně. Nepodávejte dětem mladším než 2 roky a lidem nad 70 let.
- Osvědčený prostředek proti kašli a vůbec proti všem neduhům dýchacích cest – chrapotu, zánětu plic a zahlenění: 500 g oloupané a nakrájené cibule dejte do 1 l vody s 80 g medu a 400 g cukru, vařte 3 hodiny. Chladný odvar sceďte jemným sítem a slijte do lahví. Nemocným podávejte 4-6 lžic vlažné tekutiny denně. Rychle uvolňuje hleny, snižuje horečku a neobyčejně rychle působí i u zastaralých katarů (zánětů sliznic).
- Kašel starých lidí se zmírňuje, když užívají po půl hodině čajovou lžičku cibulového přípravku. Rozmačkanou cibuli nechte hodinu ve sklenici s vinným octem, sceďte a smíchejte se stejným množstvím medu. Užívají se 4 lžíce během dne.
Inhalace a koupele při nemocích a zápalu plic
- Eterický olej ze smrku obecného dejte do aromalampy pro inhalaci, nebo 5 kapek rozmíchejte ve 200 ml mléka a vlijte ho do koupele 30 °C teplé. Koupel ma trvat 20 minut. Mateřídouška úzkolistá je výborná do koupelí pro děti i dospělé na uvolnění hlenu a lehčí dýchaní. Smíchejte 100 g květu mateřídoušky, 20 g máty peprné nebo kadeřavé a 50 g řebříčku obecného. Směs spařte 1 litrem vroucí vody, vyluhujte 15 minut a sceďte do koupele.
- Koupele trvá 15 minut při teplotě 37 °C. Neutírejte se, jen se zabalte do velké osušky a ještě přikrytí teplou dekou v leže odpočívejte 20 minut. Potom se teple oblečte. Pro děti udělejte stejnou koupel, ale pouze z 50 g mateřídoušky, 10 g máty a 20 g řebříčku.
- Odvar z jedlového jehličí uvolňuje dýchání: 0,5-1 kg jehličí vařte v 1,5-3 l vody 10 minut pod pokličkou, 10 minut vyluhujte, sceďte a vlijte do koupele. Teplota vody nesmí přesáhnou 30 °C, koupel má trvat 20 minut.