Dary od přírody 9 Magazín 9 Lepší než léky od lékaře: Mocný čaj na oteklé nohy

Lepší než léky od lékaře: Mocný čaj na oteklé nohy

Magazín | 0 komentářů

Petržel vypadá dobře jako okrasa jídel. Mnozí však už zapomněli, že tato nádherná rostlinka může být využita i na spoustu jiných účelů. Konzumace dostatečného množství petržele se vždy spojovala se zdravím. Věří se, že pomáhá předcházet mnoha onemocněním.

Není tomu až tak dávno, kdy se používal k léčbě různých neduhů. Dnes se znovu objevuje jako mocný herbální lék. Jedním ze zdravotních problémů, se kterým dokáže petržel pomoci, jsou otoky nohou.

Co jsou to otoky nohou

Pod pojmem otoky nohou se nejčastěji rozumí hromadění tekutin v dolních končetinách. Někdy se jedná o přirozený stav, hlavně pokud jste strávili celý den na nohou nebo během těhotenství. Avšak otoky lýtek a kotníků mohou také znamenat, že se jedná o nějaký zdravotní problém, který vyžaduje pozornost a léčbu.

Jejich nejčastějšími příčinami bývají:

  • onemocnění ledvin
  • problémy se srdcem
  • onemocnění jater
  • užívání některých druhů léků

Petrželový čaj a oteklé nohy

Petržel je známá jako přírodní diuretikum. Pomáhá tělu zbavovat se nadbytečné vody a soli tím, že posiluje funkci ledvin při filtraci vody z krve. Studie publikovaná v roce 2002 v Journal of Ethnopharmacology (Deník etnofarmakologie) poskytl dostatečné důkazy pro používání petržele jako diuretika.

Studie byla provedena na myších (lidé a myši mají velmi podobnou základní fyziologii). Myši, kterým pod podaný extrakt z petrželových semínek, vyprodukovali během 24hodinového období mnohem více moči, než když pili jen čistou vodu.

Vědci se domnívají, že tato rostlinka působí jako diuretikum proto, že vypíná pumpu sodíkových a draslíkových iontů, čímž se ovlivňuje proces osmózy s následným tokem moči.

Petržel je bohatá na draslík. Mnoho chemických diuretických léků snižuje množství draslíku v těle. To je jejich hlavní negativní účinek. Pokud použijete jednoduše petržel, tomuto nežádoucímu účinku zabráníte.

Petržel je také silným antioxidantem, zdrojem vitamínů A a C a také obsahuje poměrně hodně kyseliny listové, která je jednou z nejdůležitějších látek při prevenci rakoviny.

Recept na petrželový čaj pro oteklé nohy

Dr. John R. Christopher, odborník v oblasti herbalismu, doporučuje pití minimálně dvou litrů silného petrželového čaje denně, respektive jedné 2 dcl sklenice každé dvě hodiny. V případě potřeby je možné dávku zvýšit na jednu sklenici každou hodinu.

Pro přípravu čaje použijte čerstvé, světle-zelené lístky spolu s kořenem a semínky (pokud se vám je podaří sehnat, pokud ne, nevadí).

Postup

  • Nakrájejte listy i kořen.
  • Umístěte přibližně 1/4 sklenice petržele do spařovací síťky.
  • Vložte síťku s petrželkou do čajovníku a zalijte sklenicí vroucí vody.
  • Nechte vylouhovat 5 až 7 minut.
  • Vyberte síťku a čaj slijte do sklenice.
  • Můžete také použít med a citron na zlepšení chutě čaje.

Závěr

Kromě pití petrželového čaje, nezapomeňte použít i další techniky na snižování otoků nohou. Píšeme o nich také v tomto našem starším článku.

Na úplný závěr ještě jedno upozornění.

Před používáním petrželového čaje se pro jistotu poraďte se svým lékařem. Hlavně tehdy, pokud náhodou máte i jiné přidružená onemocnění, která by měla být vzata v úvahu.


Zdroj: How To Make Parsley Tea for Swollen Ankles, Legs and Feet

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest