Folium damianae – Turnera diffusa, Damiana diffusa
Magická rostlina damiána – přírodní afrodisiakum pro ženy
damiana

Tradiční užívání damiány vyplývá už z dob Mayské civilizace, jejíž obyvatelé  znali výjimečné afrodisiakální účinky. Španělé z kolonizačních dob popisovali popíjení tohoto nápoje slazeného medem ženami několik desítek minut před stykem pro zvýšení prožitku z milostného aktu. Popíjení damiány je možné jak pro muže tak i pro ženy. U žen (dle zkušeností) pomáhá těm, které mají potíže dosáhnout vrcholu. Okamžitý účinek damiány je sice půl hodina až 2 hodiny, maximálního účinku damiány v tomto směru lze dosáhnout pouze po opakovaném a pravidelném užívání. Jiné herbáře popisují pití damiány 1 až 2 hodiny před stykem a doporučují zvýšení účinku v kombinaci s bobulemi palmy serenoa repens. Využívána byla při duchovních obřadech a využívána jako magická bylinka zejména při různých kouzlech lásky.

V lidové medicíně je účinek damiány ve formě čajového výluhu také využíván při léčbě kašle, u kterého se jeví efekt potlačení suchého v nočních hodinách a zároveň pomáhání vykašlávání během dne. Staršími lidmi v kmenových kruzích byla damiána popíjena při zácpě a trávicích potížích.

Má se také za to, že obsahové látky damiány přispívají k celkové duševní pohodě a lidová medicína tuto premisu podporuje doporučeními užívání této rostliny při pocitech neklidu, stresu a deprese. Probíhající studie rozebírají možné využití těchto látek (nejvíce alkaloidů) k podpoře mentální a kognitivní aktivity.

Dále se čeká na objasnění aktivity obsahových látek při pozorování potenciálu k částečnému snížení krevního cukru. Lidová medicína doporučuje použití damiány ve stavech fibromyalgie (ukrutná bolest svalů), při rozedmě plic, Parkinsonově nemoci , při frigiditě, neplodnosti, menopauze a dalších přidružených onemocnění souvisejících s pohlavními orgány. U mužů se Damiána jeví jako vhodná alternativa při benigní hyperplasii prostaty.

Damiána se využívá při výrobě tradičního mexického likéru, který se následně přidává do Margarity. Damiána byla tradičními kmeny využívána při rituálech, kdy byla pěchována do dýmky a pokuřována. Žádoucím účinkem byl  pocit navozeného klidu a relaxace. Damiána bývá používána i jako náhrada tabáku. V kombinaci s mučenkou vykazuje svalovou relaxaci a podporuje snění během spánku.

Efekt damiány není zdaleka prozkoumán, proto není doporučováno užívat kojícími, těhotnými a dětmi.

Je využívána

  • jako afrodisiakum (účinné a oblíbené)
  • od pradávna k léčbě průduškových onemocnění, zejména pak průduškového astmatu
  • jako účinný desinfekční prostředek močového systému (v této indikaci je vhodné ji aplikovat formou lihovodného roztoku – do vodného výluhu, čaje přidat malé množství tinktury)
  • je vhodná při endogenních depresích, zejména při útlumové fázi doprovázené apatií
  • z novějších možností – na léčbu tzv. prostatismu mladších mužů (tzn. chronicky podrážděnou prostatu, popř. s aseptickým zánětem)
  • léčí i hypertrofii prostaty u pánů věkově již strarších
  • aplikuje se i při mužské i ženské neplodnosti
  • příznivě ovlivňuje problémy v klimakteriu (zejména v kombinaci s kontryhelem, chmelem, květem měsíčku)
  • je pokládána za mozkové tonikum zejména v kombinaci s jinanem dvoulaločným
  • droga zvyšuje dynamogenii, tzn, že činí apatické lidi aktivními
  • dílčí úspěchy byly zaznamenány při použití damiány v léčbě parkinsonismu (opět v kombinaci s jinanem a gotukolou)
  • Snižuje hladinu cukru v krvi

Příprava

Nejvhodnější formou je nálev: 1 čajovou lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10-15 minut luhovat nebo krátce povaříme. Užívat 2 – 4x denně 150 – 200 ml.

Encyklopedie uvádějí, že damiána bývá nejčastěji užívána v podobě čaje na léčbu kašle, zácpy a deprese. Údajně také pomáhá na fibromyalgii, rozedmu plic, nízkou hladinu estrogenu, frigiditu, impotenci, neplodnost, menopauzu, Parkinsonovu nemoc a mnoha věcmi souvisejícími s pohlavními orgány.

Účinné látky

Listy damiány obsahují mnohé rozličné látky. Zprvu obsahují arbutin, který se také ve větším množství nalézá v brusinkách či medvědici lékařské, a používá se jako močové dezinficiens. Dále obsahuje silici s řadou éterických olejů, které mají zvýšený efekt při zmíněných zánětech horních cest dýchacích a trávicích obtížích. Damiána obsahuje také fenolické glykosidy a terpenické látky. Konkrétní látky z kvalitativních analýz vyšly následující: Damianin, tetraphyllin B, gonzalitosin I, tricosan, acacetin, P-cymen, beta-sitosterol, cineol, apigenin, beta-karoten, alfa-pinen, beta-pinen, eucalyptol, tanin, thymol, hexacosanol, sesquiterpenoidy, triterpenoidy, polyterpen ficaprenol. Dále jsou přítomny mastné kyseliny, kofein a kyanogenní glykosidy a 22 flavonoidních látek. Výše zmíněný anxiolytický účinek (tedy proti úzkostem, stresu, napětí) je připisován obsahovému apigeninu.

Pěstování

V našich poměrech lze pěstovat pouze v květináči a na chladnější období vždy přesouvat do vnitřních prostor (v léťě je lépe pro případ chladnějších nocí umístit do skleníku). Teplota by neměla klesnout pod 16°C jinak opadá. Rostlina vyžaduje dostatek světla a nesnáší stín. Pravidelně zaléváme. Má ráda hnojení v létě i každý týden v zimě postačí 1x za 3 týdny.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest