lipaSvou krásou a mohutností se lípa stala opěvovaným symbolem Slovanů. Když v době  kvetení postojíte chvíli pod tímto košatým stromem, v omamné vůni chvějící se bzukotem  včel, těžko se vám od něj bude odcházet. Ve vysokých korunách lip rádi hnízdí ptáci. I pro  ně znamená tento strom klid a pohodu, neboť lípa žije pomalu a dlouho, dožívá se stáří  až 600 let!

Lípa byla odedávna ceněna pro léčivé schopnosti svých květů, jako pastva pro včely a také pro dřevo výtečných vlastností. Z lipového dřeva se dělal nábytek i hudební nástroje. Lípa byla také vždy považována za sídlo dobrých duchů a měla moc odhánět zlo i temné síly.

Botanický popis rostlinylipa

V České republice jsou původní jen 2 druhy: lípa velkolistá a lípa malolistá (neboli také srdčitá). Jejich kříženec se pak jmenuje lípa obecnáKvěty těchto druhů jsou vhodné k léčebným účelům. Naopak nevhodné jsou květy lípy stříbrné (listy na rubu jsou stříbřitě plstnaté) a americké (má nápadně velké listy) – oba zmíněné stromy jsou vysazovány v parcích jako okrasné!

Lípa kvete od května do července. Lipový květ je ve skutečnosti vlastně květenství spojené s podpůrným jazykovitým listem, který je nápadnější než samotné bílé kvítky. Celé květenství (i s blanitým listem) sbíráme za suchého počasí v době, kdy je asi polovina květů rozkvetlých, a to nejlépe odpoledne mezi 14. a 16. hodinou.

Květenství sušíme rychle, ve stínu a na vzdušném místě. Při zapaření nám totiž listy tmavnou a při sušení na slunci zase lípa ztrácí své typicky krásné aroma.

Využití

Lipový květ se nejčastěji používá při horečnatých onemocněních dýchacích cest, při kašli, angíně, zánětu průdušek a zahleněníPodporuje vypocení, které léčbu urychlí a zároveň pomáhá rozpouštět hleny, tiší křeče, snižuje dráždivost ke kašli, působí protizánětlivě a celkově uklidňuje.

Lipový květ pomáhá také při žaludečních křečích, střevních kolikách a například proti revmatismu. Dále se používá při onemocnění močového měchýře a močových cest, ulevuje i při nachlazení ledvin a při obecných obtížích s močením.

Lipový květ obsahuje celou řadu důležitých látek jako je sliz, flavonové glykosidy, třísloviny, silice a látky podobné vitaminu E. Tyto látky podporují produkci potu, žluči a moči se současným zklidňujícím a spasmolytickým účinkem.

Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako  univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná  hodnota lípy v celé šíři. To ovšem nic nemění na osvědčeném použití krátkodobém  nebo jednorázovém.

Tradiční užití

  • Při nachlazení třikrát denně užíváme nálev z poloviny až jedné čajové lžičky na šálek vody. Nálev má příjemnou barvu a lahodnou, konejšivou vůni. Nejlépe jej doplní lžička medu, který může být také lipový.
  • Lipový květ je vhodný i do směsí s dalšími rostlinami prospěšnými při nachlazení, jako je bezový květ, mateřídouška, sléz,

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest