Strom dlouhověkých a moudrých
Takto je nazýván strom Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) v Číně, kde se extrakt z listů užívá jako ochrana zdraví již po staletí. Číňané měli pravdu. Přehled všech efektů výtažku z Ginkgo biloby by zabral hodně místa, navíc se stále objevují další. Je jedním z nejpopulárnějších rostlinných produktů na světě.
Botanický popis rostliny
Jinan dvoulaločný je mohutný strom rostoucí stovky let. Dosahuje výšky až čtyřiceti metrů a majestátně odolává všem nepříznivým vlivům okolí. Jsou známy dokonce stromy, které přečkaly bez újmy výbuch atomových bomb v japonských městech Nagasaki a Hirošima. Pro jinan dvoulaločný jsou typické světle zelené řapíkaté listy s plochou listovou čepelí rozdělenou na dva laloky. Jinanu se též přezdívá živá fosílie, podle vědců je Ginko biloba dokonce přechodovým stupněm mezi stromy listnatými a jehličnatými. Jinan má listy, které ovšem rostou po svazečcích, což je typické pro jehličnany.
Původ a rozšíření
Jinan dvoulaločný pochází z oblasti Jihovýchodní Asie. Dnes je však k vidění v mnoha parcích i zahradách po celém světě pro jeho snadné pěstování a majestátný vzhled. Jinan je národním stromem Číny a ve zdejší tradiční medicíně má svou neotřesitelnou pozici. Název Ginkgo biloba je odvozen z čínského jména pro tento strom a jeho překlad do češtiny znamená stříbrná meruňka.
Řadí se k antioxidantům, obsahuje totiž flavonoidy, které působí jako zhášeče volných radikálů. Další významnou složkou jsou terpeny či ginkgolidy omezující tvorbu krevních sraženin – dochází tak ke zlepšení přítoku krve včetně lepšího transportu kyslíku k srdci, do mozku a končetin. Výrazný účinek lze očekávat za 4 – 6 týdnů, někdy nastává zlepšení již za necelé 2 týdny.
Na které cévní obtíže se tedy Ginkgo hodí?
Především na aterosklerózu tepen končetinových projevujících se nejčastěji bolestmi lýtek. Stejně tak na aterosklerózu tepen přivádějících krev k mozku, jejímž důsledkem jsou poruchy paměti a mrtvice. Dále se Ginkgo úspěšně užívá po opakovaných zánětech žil, při křečových žilách, při bolestivém bělení či modrání prstů ruky, při studených nohách, při dlouhodobém šumění v uších. Zlepšuje také poruchy sexuálních funkcí souvisejících se špatným stavem cév.
Ginkgo biloba je poslední dobou velmi populární a vyhledávaný. Vynikající účinky má extrakt z listů (oficiálně to nejsou listy ale historická forma jehličí), který je prý tak vysoce složitý, že ani desetiletý výzkum nepoodhalil roušku tajemství proč vlastně funguje.Tyto látky (anglicky „ginkgolides“) se nevyskytují v žádné jiné rostlině. Potlačují alergické reakce a proto mohou pomoci léčit např. astma. Mají prý kladné účinky na poruchy sluchu, zraku a na senilitu. Ginko obsahuje mimo jiné antioxidační enzym s atomy železa a látky uvolňující a rozšiřující periferní cévy. Vasodilátory dovedou udržovat krevní řečiště a to zejména v mozku ve vynikajícím stavu a tímto se vlastně nepřímo podílejí na zvýšeném okysličení krve a stabilizaci hladiny glukózy. Odstraňují pocity netečnosti a únavy, zlepšují paměť a dodávají člověku pocit větší pohody. V důsledku perfektního prokrvení a tonizace mozku zvyšuje schopnost soustředit se a snižuje únavu, což se projeví při práci vyžadující soustředění a pozornost. Je vhodný také pro osoby staršího věku, které mají problémy s nedostatečným prokrvováním končetin.
Jinan dvoulaločný je znám svými blahodárnými účinky na lidské tělo, zejména schopností rozšiřovat cévy a zlepšit tak prokrvení a zásobení tkání kyslíkem (vazodilatace). Tento účinek je prospěšný pro pocit studených končetin, křečové žíly či bolestivé stahy svalů nohou způsobených špatným okyslečením tkání. Prokrvení probíhá i u těch nejtenčích žilek v těle, neopomenuto intimních partií. Díky prokrvenosti dochází k stimulaci vzrušivosti. Výtečně působý na zlepšení kognitivních funkcí. Mezi ně řadíme schopnosti chápat, vyjadřovat se, rozhodovat nebo si pamatovat. Studenti s ginko bilobou se rychleji učí, více si pamatují, lépe snáší stres a manageři uvítají schopnost rychlejšího rozhodování. Extrakt z jinanu pomůže též odstranit šum v uších či pocit závratě. V tradiční čínské medicíně jsou listy Ginkgo biloba uživány na astmatické a zažívací potíže, kašel i omrzliny. Jinan je silným antioxidantem, zpomaluje stárnutí organismu – zachytává odpadní látky. Vhodný prostředek při rekonvalescenci po mozkové mrtvici.
Plody lze požívat jen v nepatrném množství syrové, ale vařené mohou být jedeny jako hlavní potravina. Dužnina poněkud zapáchá (trochu jako žluklé máslo), ale ve východní Asii jsou považovány za pochoutku. (Ohrnujete nos? A co naše olomoucké syrečky?) Mají měkkou olejovitou strukturu s dužnatým nažloutlým osemením se sladkou příchutí, a jsou kulaté, zhruba velikosti třešně. Velmi dobré jsou pečené, chutnají jako něco mezi bramborem a jedlým kaštanem a dají se jíst ve velkém množství. Vařené plody se dají použít do polévek, kaší atd. Jsou bohaté na niacin, škrob a bílkoviny, a jsou nízkotučné. Syrové plody Ginka jsou ale trpké a obsahují substanci (zvanou 4′-methoxypyridoxine), která ničí vitamin B6 v těle. Tato negativní vlastnost je ale kompletně odstraněna tepelnou úpravou (stejně jako brambory se nejedí syrové).
Ginko (česky se většinou píše bez g po k) je populární potravou a lékem v Číně už nějakých 5.000 let, kde jsou tyto stromy často pěstovány okolo chrámů a byly odjakživa považovány za posvátné. Čínská medicína používá vařené plody k léčení astma, hlenovitého kašle a problémů s příliš častým močením. Vařená semena (plody) prý také stabilizují produkci spermatu. O syrových plodech se říká, že mají protirakovinné a antivirové účinky, ale musí se užívat velmi opatrně.
V současnosti je v lékárnách široký výběr přípravků, obsahujících extrakt z listů jinanu.
Listy je nejlépe sklízet na konci léta nebo časně na podzim, těsně před tím, než začnou měnit barvu.
Ale pozor, všeho s mírou. Předávkování velkým množstvím podomácku vyrobených extraktů nebo čajů může způsobit zažívací potíže a kožní vyrážky. Těhotné a kojící ženy by jej neměly užívat. Čaj z listů je prý zbytečný a neúčinný, doporučuje se vyrábět speciálními metodami tinktury a masti.
Účinné látky
Za výše zmíněné, pro lidské tělo prospěšné, účinky jsou zodpověné především obsahové látky ze skupiny terpenů a flavonoidů. Flavonoidy navíc hrají roli antioxidantů, vychytávají a pobírají tedy volné radikály, čímž brání poškozování tělesných struktur či dokonce vzniku zhoubného rakovinného bujení.
Tradiční dávkování
Nejvyšší obsah účinných látek se nachází v listech jinanu a to především v období pozdního léta až časného podzimu, kdy je také doporučen jejich sběr. Nasušené listy se přelijí v poměru jeden díl ku pěti dílům kvalitního lihu a takto připravená tinktura se nechá minimálně tři týdny louhovat. Doporučené dávkování tinktury je dvacet kapek třikrát denně.
Výborné chuťově jsou plody jinanu, které po opečení připomínají jedlé kaštany. Nelze si od nich ovšem slíbit tak silný účinek jako od tinktury.
Čaj z ginko biloba : 6g sušených listů zalijeme 500ml vroucí vody a necháme cca 10min louhovat. Pijeme celý den. Prokrvení nastává poměrně brzy, avšak pro trvalé účinky musíme ginkgo užívat dlouhodobě.
Nevhodné pro těhotné a kojící ženy, jedince užívající léky na ředění krve (např. warfarin).
Pěstování
Jinan dvoulaločný je dvoudomý strom vykazující velkou odolnost proti nepříznivým vlivům okolí jako jsou znečištěné ovzduší, škůdci či velmi nízké teploty. Je proto ideálním stromem do parků moderních měst. Jeho pěstování je velmi jednoduchou záležitostí, i když je potřeba mít na paměti, že jinan neroste překotnou rychlostí – poporoste v průměru pouze o třicet centimetrů za rok. Lze ho pěstovat buď od semene, které se dá předklíčit či z čerstvých řízků jinanu. Ginkgo biloba není nikterak náročný na prostředí, ve kterém vyrůstá, nejideálněji ovšem poroste na sušších jílovitých půdách.
0 komentářů