lemongrass-citronova-travaDomácí rostlina z tropických pralesů s mnohým využitím od malárie, horečky, úzkosti až po bolest.

Botanický popis rostliny

Citronela je vytrvalá, statná rostlina, která vytváří mohutné trsy, které se skládají z dlouhých, tenkých, šedozelených listů. Tyto listy mohou být až 150 cm dlouhé. Bylina vytváří málokdy semena, a proto se převážně rozmnožuje vegetativně. Všechny části rostliny mají charakteristickou citronovou, velice intenzivní vůni. V buňkách čepeli listů, pochvy i plev jsou siličné nádržky obsahující silici. Ta obsahuje mnoho účinných látek, které mají terapeutický vliv.

Původ a rozšíření

Citronela pochází původem z jihovýchodní Asie, nicméně její pěstování se rozšířilo do dalších oblastí, které sdílejí podobné klimatické prostředí. V moderním pojetí se citronela pěstuje účelově  téměř po celém přímořském pruhu Asie, několik zemědělských firem provádí aktivity spojené s pěstováním citronely v Americe. V příhodné a odpovídající oblasti v Africe a Austrálii můžeme nalézt její plantáže.

Využití

Citronela je běžnou součástí směsí pro výrobu kosmetických přípravků jako corigens vůně, používá se také v samotné parfumérii, solí do koupele, obsahové látky jsou součástí esenciálních olejů k masážním roztokům a sušené části byliny mohou být využity jako citronový čaj. V rámci gastronomie (nejvíce se objevuje v čínské kuchyni) se používá k dochucování pokrmů. K takovýmto jídlům se obvykle využívají cibulovitá zakončení, která se krájí na velmi jemné plátky. Stonek, který je oproti zbytku rostliny velice tuhý, se obvykle používá jako koření, nejvíce se kombinuje s česnekem, paprikou a koriandrem. Dají se použít čerstvé části rostliny stejně jako sušené nebo mražené, obecně platí pravidlo, že se charakteristické aroma neztrácí.

Citronová tráva bývá také součástí vonných tyčinek, jelikož efektivně odpuzuje hmyz (viz například bazalka). Je sepsáno mnoho článků souvisejících se zdravotními přínosy během užívání citronely a jejím přispěním ke zlepšení zdravotního stavu pacienta. Velice zajímavá informace souvisí s pozorováním možné souvislosti mezi dlouhodobějším užívání obsahových látek citronové trávy a snížení celkového cholesterolu na periferii.

Nejnovější zahraniční výzkum se zabývá možným využitím citronové trávy při léčbě malárie v kombinaci s již používanými přípravky s dosud výbornými výsledky. Tradičně se v lidovém léčitelství používá extrakt nebo čerstvý list při léčbě horečky (souvisí se symptomatologií malárie) a výkyvů spojených s poškozením nervů – spíše úzkost, mírně proti depresím, atd…Navíc stimuluje pozornost a schopnost koncentrace. Brazilská lidová medicína doporučuje citronelovou trávu při potížích s úzkostmi, se spaním a také s epilepsií.

V rámci lidového léčitelství se citronová tráva užívá také k uklidnění rozbouřeného žaludku a umírnění potíží souvisejících s trávením. V indické medicíně se používá jako karminativum (při nadýmání). Účinné látky voňatky stimulují na buněčných jaterních kulturách proces regenerace a usuzuje se tedy podobný účinek na lidský organismus. Stejný efekt vykazuje lemongrass na močový měchýř a ledviny. Má se za to, že citronela navíc zlepšuje funkci vylučovacího systému a podporuje filtraci plasmy.

Klinické studie potvrdily obecný cytoprotektivní (chrání zdravé buňky) účinek obsahových látek citronvé trávy. Vědci z Izraele testují obsahové látky citronely,  na působení  programované smrti nádorových buněk, čímž se zvyšuje její možnost uplatnit se při léčbě rakoviny (zatím vždy vhodné v kombinaci). Tento proces je ještě výraznější při pozorování zanechání zdravých buněk naživu.

Mnoho tradičních lékařství používá voňatku jako analgetikum, jako přípravek na snížení horečky a částečně jako antibiotikum (zdá se, že obsahové látky mají antibakteriální a antimykotické účinky). Probíhá testování možného protizánětlivého účinku obsahových látek. Na zvířecích modelech se prokázal významný účinek na snížení vysokého tlaku skrze uvolnění svalů obepínajících cévy, které za to zodpovídají. Na tyto svaly mají obsahové silice přímý vliv a vyvolávají vazodilataci, čímž se sníží odpor na cévní stěnu.

Na malých klinických studiích byl prokázán významný vliv voňatky na zrychlení ústupu zánětů v ústní dutině u imunokompromitovaných pacientů (většina veskrze napadení virem HIV). Podobně účinkuje na bolesti v krku, záněty nosohltanu, horečky a zabránění šíření infekční nákazy. Olej z voňatky citronové se nedoporučuje zevně pro děti a těhotné, jelikož může vyvolat zarudnutí a svědění u velmi citlivé kůže (většina lidí nevykazuje problémy, pokud je koncentrace nižší a rovno 3%).

Nicméně olej z citronely je výborným činitelem v tradičním léčitelství jako analgetikum, antimikrobní přípravek, antiseptický, adstringentní, diuretický, tonizující, antidepresivní a antipyretický. Víceméně to vypovídá o všech již zmíněných účincích. Olej se osvědčil při nevolnosti při cestování, bolesti hlavy ze „stresu“ a z „nervů“. Zevně se dá použít na pročištění mastné a aknózní pokožky a doporučuje se u atletů na uvolnění svalů a šlach (možno nalézt v olejových emulzních přípravcích do koupelí). Šťáva z voňatky citronové se prokázala účinná při snížení pocení v podpaží, proto se může vyskytovat v některých takto směrovaných kosmetických přípravcích.

Účinné látky

Nejvýznamnější obsahové látky jsou obsaženy v rámci silice. Jedná se o olejnaté látky, které mají obdobné chemické a fyzikální vlastnosti a nacházejí se společně v jednotné fázi. Olej se získává z čerstvé nebo z části sušené rostliny suchou destilací.V silici je z významnějších látek přítomný citral, limonen, linalool a geraniol. Dále je přítomen antibakteriálně působící a uklidňujícím efektem na trávicí trakt myrcen. Citral, limonen, linalool, geraniol a několik flavonoidních látek, jejichž přítomnost se dá využít v rámci antioxidačního přístupu k onemocnění, dělají z cymbopogon citratus léčivou bylinu.

Tradiční dávkování

Lze užívat dle chuti do jídel a tuhých pokrmů nebo do rozličných nápojů místo citronové šťávy a užívat takto možno i několikrát za den.

Pěstování

Citronová tráva se dá pěstovat na území České republiky, nicméně jsou zde mnohá omezení, abychom dospěli k adekvátně vypěstované rostlině. V našem klimatu lze citronovou trávu pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu, aby v době zimy (na naší zimu není rostlina zvyklá) mohla být přenesena na přezimování do obydlí. Obecně se doporučuje pěstovat v písčité, vlhké půdě s dostatkem vláhy a častého zalévání. Rostlina by měla být co nejvíce vystavena přímému slunečnímu záření. Navíc se doporučuje vydatně přihnojovat a preferovat spíše přírodní hnojiva (kvůli svému využití). K přezimování je vhodnější světlé místo při pokojové teplotě, je možné uchovávat na mírně chladnějších místech (v takovém případě stačí méně zalévat).

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest