Tea_TreeTradiční australský strom nacházející veliké uplatnění jako velmi účinné přírodní antiseptikum proti štípancům, popáleninám a těžkým poraněním.

Botanický popis rostliny

Kajeput stříbrolistý – tea tree je menší strom, dosahující průměrné výšky cca 5 metrů, maximální však až 7 metrů a šířky 3-4 metrů. Koruna stromu připomíná spíše keř, kůru má bílou, strukturou vypadající jako papír. Listy jsou jemné, sytě zelné, měkké, přímé, žilkované, vonící po citrusech, dlouhé 10-40 mm a široké asi 1 mm. Žlázky listů jsou bohaté na obsahové oleje. Květy tea tree jsou bílé až nažloutlé chomáče, které vytvářejí 2-6 cm dlouhé bodcovité útvary. Tea tree kvete většinou od jara po rané léto. Plodem je pohárkovité ovoce, mající cca 3 mm v průměru a které je rozptýlené podél větví.

Původ a rozšíření

Původem tea tree jsou bažinatá rašeliniště severovýchodního pobřeží provincie Nového Jižního Walesu a jihovýchodě Quenslandu v Austrálii. Jeho přirozené tea-tree1prostředí je podél potoků a bažinatých ploch. V prostředí, kde roste divoce, přirozeně převládá a dominuje. V historii bylo tea tree považováno za plevelnou rostlinu. Existují velice sofistikované plantáže, které stimulují přirozené prostředí divoce rostoucích kajeputů, většina je však omezena na australský kontinent.

Využití

Tea tree je tradičně využíváno již několik staletí domorodým obyvatelstvem k léčbě mnoha neduhů, nicméně evropská kultura se poprvé setkala s kajeputem v roce 1770, kdy se s rostlinou setkala výprava anglického kapitána Cooka. Tenkrát byla rostlina využita k přípravě čaje, proto se dodnes zachoval název tea tree jižního Pacifiku, čajový strom. Sir Joseph Banks jako botanik zámořské výpravy odvezl listy tea tree do Anglie k bližšímu studiu a zasloužil se o zvýšení popularity a spotřeby tea tree na starém kontinentu.

Zajímavostí je, že byl mnohá léta využíván jako „lékárnička první pomoci“ a např. za 2. světové válce měl prakticky každý anglický voják v uniformě lahvičku s olejem z tea tree oleje. S nástupem antibiotik se razantně snížila poptávka a spotřeba tohoto oleje, avšak jen do té doby, kdy se více začalo mluvit o nežádoucích účincích antibiotik a vzniku možné rezistence (nezapomeňme, že ohledně fenoménu rezistence se celou řadu let opravdu nevědělo!). Od té doby opět poptávka narostla a dnes je tea tree olej a přípravky z kajeputu používány jako excelentní prostředky.

V rámci léčitelství a moderní medicíny se používá převážně list kajeputu střídavolistého. Bylinná léčba využívá list kajeputu jako účinné přírodní antiseptikum k ochraně pokožky a jako prevence vůči vnějším infekcím. Obsahové látky kajeputu totiž vykazují schopnost přecházet i do hlubších vrstev poškozené tkáně ve snaze vyhojit a jejich účinnost se zvyšuje v mokvajících a hnisajících ranách. K vnějšímu užití je list kajeputu vhodný při spáleninách (i od slunce!), tlumí svědivost a otok při hmyzím bodnutí, léčí různá podráždění kůže, pomáhá při vaginálních infekcích a plísňových onemocněních nohou.

Další vnější léčebné využití kajeputu zahrnuje bolesti svalů, artritické bolesti, křeče, k masážím je vhodný při zanícených dásních, k úlevě od bolesti je kajeput vhodný při paradontóze, při aftech a bércových vředech. Ke kloktání je výborný při zánětech nosohltanu, bolesti a otoku krku. Existuje dokumentace, kdy se listy tea tree osvědčily při ošetření různých ran a poštípání hmyzem u domácích zvířat (konkrétně šlo o psy a kočky). Další výhoda listů tea tree tkví ve faktu, že výrazně proniká do postižených oblastí a že ani po dlouhodobém užívání nedráždí tkáň a nepoškozuje buněčné útvary v místě zánětu a neexistuje jediná lékařská zpráva popisující alergii na tea tree olej.

Čistý vydestilovaný tea tree olej je jedním z nejsilnějších přírodních antiseptik, čímž se řadí do popředí před klasické antiseptické látky obsažené v mnoha desinfekčních prostředcích. Je prokázáno, že dokáže likvidovat jisté kmeny bakterií, dokáže likvidovat stavební proteiny některých plísňových buněk a navíc rozrušuje stavbu kvasinek, tzv. antimykotický efekt. Existují záznamy popisující efekt čistého oleje z tea tree oleje proti množení a postupu virových onemocněních. Zmíněný olej působí mírně protizánětlivě a je prokázané, že obsahové látky silice z tea tree oleje mírně znecitlivují tkáň a jsou vhodné k odpuzení škodlivého hmyzu (jednoduše jako repelent).

Listy z kajeputu se tradičně využívají při zátěžových situacích na psychiku. Obsahové esenciální oleje posilují psychiku, stimulují a povzbuzují dobrou náladu a pocit „well-being“. Tradičně se používá k zahnání únavy, tělesného vyčerpání a apatii, naproti tomu zvyšuje pocit bezpečí, celkové pohody a zahání stres.

Domorodí obyvatelé Bundjalung východní Austrálie používali a používají tea tree v tradiční medicíně k inhalaci oleje z rozdrcených listů k léčení různých druhů kašle a nachlazení. Suché a drcené listy kajeputu se také používaly jako zásyp a obklady na rány. Čerstvé listy se používaly k výrobě vývaru k léčbě bolesti v krku a kožních nemocech.

Klinické studie prováděné nejdříve na zvířecích modelech a posléze na buněčných liniích prokázaly účinnost obsahových látek listů tea tree jako silných antioxidantů, zvláště vůči oxidantům z vnějšího prostředí. Na molekulární úrovni se jedná o neutralizaci vysoce škodlivých látek, které způsobují určité patologie, z vnějšku se tento efekt projevuje jako antioxidační. S tím souvisí další významný efekt obsahových látek listů z tea tree, což je podpora imunitního systému a podpora protizánětlivých složek, snažících se bojovat s infekcí různého původu.

Další významnou položkou na léčebných účincích těchto obsahových látek je prokázaný pozitivní efekt vůči premenstruačním potížím a problémům souvisejících také z křečovité a nekontrolovatelné mobility hladkého svalstva. Zahraniční literatura popisuje také využití obsahových éterických látek tea tree k dosažení zvýšeného menopauzálního komfortu a srovnání hormonální disbalance vytvořením uklidňující pohody psychické i fyzické schránky člověka.

Účinné látky

Tea tree olej je mezinárodně definován standardem ISO 4730, který musí obsahovat 15 složek, aby byla silice označena jako silice ze stromu tea tree s čerstvou, kafr připomínající vůní. Pravá silice z tea tree obsahuje kolem 98 jednotlivých látek (většina vychází z monoterpnů, seskviterpenů, aromatických alkoholů nebo isoprenů), které se dají rozdělit do 6 chemických „rodin“, které jsou si strukturně velice podobné. Sem patří deriváty terpinen-4-olu, terpinolenu a 4 různých cine-1,8-diolu. Deriváty terpinenolu jsou zřejmě zodpovědné za antimikrobní a protizánětlivé účinky, cineol zřejmě působí proti alergiím. Další deriváty vycházejí ze sabinenu, myrcenu, phellandrenu, limonenu, cymenu, terpinolenu a linaloolu.

Tradiční dávkování

Olej z kajeputu bývá většinou k vnějšímu užití a není doporučován k vnitřnímu užívání. Dávkování se liší podle charakteru a lokalizaci onemocnění, nicméně obecné pravidlo je nanášet na postižené místo (kůže, nehet, vlasy, rána) pomocí 1-2 neředěných kapek nebo více ředěných pravidelně 2-4x denně. V domácím prostředí si lze připravit mast nebo gel zapracováním několika kapek oleje z tea tree v masťovém základu. Při vaginálních potížích lze zavést globuli nebo čípek obsahující silice z tea tree pravidelně vždy po 12 hodinách po dobu několika dní.

 

Pěstování

Kajeput je oblíbená rostlina mezi zastánci alternativních léčených cest, ale také mezi bylinkáři a zahradníky. Rostlina se rozmnožuje pomocí semen nebo řízkováním. Pokud se zvolí cesta pěstování pomocí semen, vhodná doba pro výsev je jaro, i když se může začít později, během léta. Semena tea tree se jemně pokládají na substrát, který se skládá z květinové zeminy (pokud možno kyselejší) s možnou příměsí rašeliny. Semena se nemusejí přitlačovat nebo zamačkávat do zeminy. Zemina by se měla pravidelně udržovat vlhká po celou dobu klíčení tea tree. Rostlina optimálně vyklíčí do dvou týdnů, pokud se navíc semena přikryjí aluminiovou fólií nebo sklem.

Mladé rostlinky tea tree se vyvíjí dalších 6-8 týdnů po vyklíčení a je vhodné jim dopřát dost místa, nejlépe květináč o průměru až 15 cm. Nějakou dobu se adaptuje na nové prostředí, ale poté rychle roste a může se nechat přesadit opět do větší nádoby obsahující zeminu s kyselejší rašelinou v poměru 1 ku 1. Pravidelné hnojení pro kyselomilné rostliny také pomáhá k optimálnímu růstu tea tree. Semínka pro pěstování se většinou získávají z geneticky odolných a prověřených stromů. Z jednoho stromu lze získat osivo téměř na celou plantáž.

Na konci léta a počátku podzimu je vhodné kajeput-tea tree přemístit do vnitřních prostor, aby nedošlo k vystavení venkovních mrazíků. Teplota místnosti by však neměla být přespříliš vytápěná, jelikož kajeputu prospívá mírně chladnější klima v zimním období. Literatura vyzdvihuj možnost uložení na zimní zahrádce nebo na chodbě. Některé zdroje popisují odolávání tea tree vůči několika stupňům pod nulou, nicméně obecný předpoklad je, že rostlina není mrazuvzdorná, a proto se jí nedoporučuje vystavovat zmíněným podmínkám. Tato opatření by měla zůstat zachována do pozdního jara, kdy tea tree může opět do venkovních prostor.

Kajeput preferuje spíše slunná stanoviště s dostatkem světla nebo polostínu. Přes léto se dá kajeput pěstovat volně venku i v mírném pásmu. Noční teploty by však neměly klesnout pod 15°C. Půda kolem tea tree by se měla optimálně často zalévat a nenechávat vyschnout, jelikož je rostlina původem z mokřad a bažinatých krajin, má velice jemné kořeny a vyžaduje tedy vlhký substrát.

V dnešní době se kajeput střídavolistý neboli tea tree pěstuje v množství minimálně 30 000 sazenic na hektar na sofistikovaných plantážích. Výtěžek destilovaného oleje je asi 10 litrů na 1 tunu listů. Z 1 hektaru plantáže lze tedy zpracovat až 200 kg oleje za rok. Je však pravdou, že obsah silic z uměle rostoucích rostlin není natolik výrazný jako u divoce rostoucích jedinců.

Na území České republiky lze kajeput pěstovat, nicméně však při zachování podmínky, že během letního období bude rostlina trávit venku a v zimě může zůstat v zimní zahrádce. Ve své domovině je tea tree velice houževnatý strom a dlouhou dobu byl považován za plevelnou rostlinu, nicméně v mírném pásu se mu v zimě nedaří a umírá, jelikož není mrazuvzdorný.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest