eleutorokokSibiřský ženšen je též znám pod názvem eleuterokok. Je používán po staletí v Rusku a Číně. Je ceněn pro schopnost obnovovat energii, povzbuzovat celkově zdraví, zlepšovat paměť a pomáhat při přizpůsobování se stresu. Sibiřský ženšen je považován za adaptogen, což znamená, že pomáhá organismu vyrovnat se se stresujícími podmínkami a obnovit tělesnou rovnováhu. Např. dokáže zvyšovat krevní tlak u lidí, co ho mají příliš nízký a naopak snižovat u těch, co ho mají vysoký.

Účinné látky – eleuterosidy – dokáží zvyšovat životní energii a podporovat imunitní systém.

Sibiřský ženšen pomáhá organismu vyrovnat se se stresujícími vlivy jako je horko, zima, fyzická zátěž, viry, bakterie, chemické látky, extrémní pracovní podmínky, hluk či znečištěné životní prostředí. Posiluje tělesné systémy a chrání je před onemocněním.

Výzkumy, které byly se ženšenem prováděny:eleuterekok

Imunitní systém
4-týdenní studie se zdravými lidmi, kteří užívali sibiřský ženšen, prokázala zlepšení mnoha měřených hodnot, které odráží fungování imunitního systému. Užívání potravinových doplňků obsahujících sibiřský ženšen společně s dalšími bylinami, prokázalo pozitivní vliv na chřipku a nachlazení. Laboratorní studie též poukázaly na pozitivní vliv ženšenu na imunitní systém.

Mentální výkonnost
3-měsíční studie mezi dobrovolníky prokázala, že došlo k výraznému zvýšení koncentrace a paměti oproti skupině užívající placebo.

Fyzická výkonnost
Sibiřský ženšen zvyšuje svalovou sílu a fyzickou energii. Další studie prokázaly jeho vliv na snížení únavy.

Mužská plodnost
Sibiřský ženšen má dlouhou historii lidového používání při neplodnosti. Studie na zvířatech prokázaly, že eleuterokok zvyšuje reprodukční kapacitu.

Zlepšování kvality života ve starším věku
Studie prokázala, že 4-týdenní terapie sibiřským ženšenem zvýšila u starších občanů mentální funkce a sociální zdraví. Po vysazení ženšenu se jejich stav opět zhoršil.

Herpetická infekce
6-měsíční studie 93 pacientů s nákazou virem herpes simplex 2 (způsobuje opary na genitálu) prokázala, že sibiřský ženšen snižuje frekvenci, závažnost a trvání výskytu herpetické léze.

Lékové interakce:
Neužívat společně s dioxinem či sedativy (barbituráty).

Kontraindikace:
Spánková apnoe, narkolepsie, vysoká hypertenze, těhotenství a kojení.

Popis bylinky

Eleuterokok ostnitý (Eleuterococcus senticosus), Anglický název : Akanthos, Thorn Plant, Německý název : Eleuterococcus, Stachelpanax, patří do stejné čeledi aralkovitých jako ženšen a svým výskytem se zhruba kryje s areálem ženšenu. A co je zvláštní – i působení eleuterokoku je podobné účinkům ženšenu. Pochází z Dálného východu z povodí řek Ussuri a Amuru a Sachalinu, dále jsou jeho domovinou Korea, Japonsko a Čína.

Uměle se pěstuje hlavně v Mandžusku, Koreji, Japonsku a na Sachalinu. Hlavním předmětem sběru je kořen (Radix eleutherocox), ale v oblastech původního výskytu se využívají i jiné části rostliny.

Kořeny se rozprostírají horizontálně, nepříliš hluboko ve vrchních vrstvách půdy a jsou nejcennější částí tohoto keře. Jejich zápach je silný, aromatický, chuť palčivá. Odtud pochází také lidový název „divoký pepř“. Sbírají se hlavně na podzim, v září a říjnu. Nevýhodou sběru kořenů je zničení rostliny, což je zatím těžko nahraditelná ztráta. Z toho důvodu se zkoumá využití listu jako náhrady za kořen.

 

Léčivé účinky

Eleuterokok je v podstatě stimulátorem organizmu, působí především jako rostlinné tonikum, adaptogen a harmonizátor. Jako adaptogen nespecificky zvyšuje obranyschopnost organizmu proti zátěži – stresu (fyzickému, psychickému, chemickému aj.), schopnost vyrovnat se snadněji se škodlivinami nebo nepříznivými podmínkami prostředí. Pro adaptogeny se užívá termínu harmonizátory, protože přispívají k vytvoření souladu mezi duševní a tělesnou činností, ke zvýšení schopnosti koncentrace, tělesné výkonnosti a odolnosti a umožňují překonat únavu a stres. Prokazatelně zlepšuje výkonnost, odolnost, psychický stav a zvyšuje schopnost organizmu odolat úpalu, delšímu chladu, vlivu chemických látek. Používá se jako povzbuzující prostředek při velké námaze, duševním a fyzickém vypětí. Potlačuje stresy, utlumené deprese, užívá se proti arterioskleróze, upravuje krevní tlak a tep. Působí též preventivně proti chřipce a zkracuje její průběh. Snižuje i odbourává krevní cholesterol a zpomaluje sklerotizaci cév. Výtažek také mírně snižuje hladinu cukru v krvi a působí celkově příznivě při cukrovce, má příznivý vliv na tvorbu enzymů.
Používá se na léčbu různých psychických poruch, při neurózách, kardiovaskulárních onemocněních, léčbě cukrovky, při obnově fyzických sil, jako profilaktický prostředek při infekčních chorobách respiračního systému (chřipka, pneumónie) a profesionálních chorobách pracovníků vystavených nepříznivým vlivům fyzikálního nebo psychického charakteru.
Užívá se nejen pro zvýšení kondice a výkonnosti zdravých lidí, ale i jako podpůrný lék pro zvýšení odolnosti nemocných trpících chudokrevností, depresemi, tuberkulózou, chronickými nemocemi srdce a cév, při infekčních nemocech, po operacích, při nemocech stáří, a tím i na prodloužení lidského života.
Eleuterokok stimuluje duševní a fyzickou sílu a zmírňuje nedostatky vyvolané nedostatkem ženského pohlavního hormonu, tedy zejména u starších žen, ale např. i u tzv. mužské menopauzy. Je dobré jej kombinovat s fytoestrogeny. Můžeme jím podpořit i hormonální substituční terapii (alternativní medicína doporučuje prekurzory hormonů, např. DHEA a hormon melatonin. Muži s nemocnou prostatou mají suplementaci estrogenů kontraindikovánu a proto je pro ně eleuterokok, leuzea – maralí kořen či ženšen určitým řešením.
Užívání eleuterokoku brání rozvoji nádorových metastáz, zmírňuje vnější projevy následků ozařování i celkově zlepšuje subjektivní i objektivní stav pacientů s onkologickým onemocněním. Droga též snižuje toxicitu celé řady léků, zvyšuje odolnost organismu při protirakovinových léčebných postupech a má i přímý vliv imunostimulaci (zlepšuje odolnost proti nemocem). Zlepšuje také prokrvení srdečního svalu, ale i mozku, takže vlastně slouží jako prevence proti ischémii myokardu a proti náhlým mozkovým příhodám. Ovlivňuje i projevy neurasténie, vedení vzruchu nervovými vlákny. Látky obsažené v eleuterokoku zlepšují ostrost zraku, rozlišovací schopnost oka vůči barvám a léčí vrozenou barvoslepost.
Zlepšuje paměť, příznivě ovlivňuje funkci pohlavních žláz, upravuje menstruační cyklus, reguluje činnost oběhového systému včetně srdce a krevního tlaku. Je považován za nejvhodnější prostředek k ošetření nízkého krevního tlaku. Příznivě působí na kožní nemoci a poruchy růstu vlasů.
U starších lidí rozumné užívání eleuterokoku upravuje tlak a tep, zlepšuje spánek, zvyšuje vitalitu, lidé se cítí vyrovnaně, jsou spokojeni, mají zájem o aktivní činnost.

Velmi příznivé účinky a široké spektrum působení činí Eleuterokok velmi atraktivním, ale hlavně efektivním při řadě chorobných stavů – například při stavech slabosti, na doléčování infekčních chorob různého původu, na léčbu proti virům, při přepracovanosti, vyčerpání, v rekonvalescenci po operacích a po jiných těžkých chorobách.
Eleuterokok je použitelný zevně i vnitřně. Je to vlastně univerzální léčivo, dokonale nahrazující známý, ale drahý a hůře dostupný žen šen. Farmakologické testy ukázaly, že eleuterokok není méně účinný než žen-šen, ba naopak že jej dokonce v některých vlastnostech překonává.

Vynikající výsledky byly prokázány i v chovech domácích zvířat. (Uspíšení růstu, zvýšení přírůstku a prodloužení života, snížení jalovosti, zvýšení užitkovosti – dojivosti, snůšky vajec.)

 

Účinné látky

Glykosidy, tzv. eleuterosidy, velmi blízké účinným látkám žen-šenu, nejdůležitější typu B, D, E, které představují 80% všech glykosidů, vitamíny C a E, celou řadu prvků nezbytných pro organismus jako např. bor., vápník, chrom, měď, železo, draslík, hořčík, mangan, sodík, fosfor, stroncium, zinek. Dále obsahuje sacharidy a polysacharidy (škrob, glukózu), silice, vosk, pektiny, antokyany a pryskyřice.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest