Dary od přírody 9 Anémie / Chudokrevnost 9 Rehmánie lepkavá (Rehmannia glutinosa, Digitalis glutinosa, Rehmannia chinensis)

Rehmánie lepkavá (Rehmannia glutinosa, Digitalis glutinosa, Rehmannia chinensis)

Anémie / Chudokrevnost, Horečka, Játra, Kosti, Menstruace, Plísně a mykózy, Pocení, Průjem, Senilita / Stařecká demence, Vlasy, Zácpa | 0 komentářů

rehmanie1Rehmannia glutinosa je až 30 centimetrů vysoká trvalka se žlutými či purpurovými květy z čeledi Gesneriaceae.
Kořen rehmanie lepkavé je důležitá součást mnoha receptur tradiční čínské a ajurvédské medicíny. Rehmanie má účinky na organismus výrazně posilující, omlazující, afrodisiakální, antimutagenní,  sliznice ochraňující a mírně laxativní.

Popis rostliny: pochází z Číny z provincie Hean a ze středního Mongolska. Nyní se pěstuje ve stření Asii. V našem mírně klimatickém pásmu dobře roste a také je schopna při mírných zimách přezimovat. Tvoří přízemní růžici s kopisťovitými listy na okraji zubatými. Na spodní části jsou zbarveny červeně. v květnu se vytvářejí na listnatém stvolu asi 5 cm dlouhé trubkovité květy, které jsou červenohnědé až žluté. Čerstvý kořen se také může povařit ve víně.

Tato bylina je známa také pod názvy Digitalis glutinosa, di huang, dihuang, gan dihuang, glutinous rehmannia, Go-shajinki-gan, Hachimijio-gan, huaiquing dihuang, juku-jio, Kan-jio nebo Rehmannia chinensis.

Kořen rehmanie lepkavé je důležitá součást mnoha receptur tradiční čínské a ajurvédské medicíny. Častá je kombinace například s ženšenem nebo skořicí. Je znám i recept v kombinaci s kozincem blanitým. Obsahuje glykosidy, a to catalpol a především rehmaniosidy, ale také látky steroidního charakteru jako beta-sitosterol, kampesterol  a stigmasterol, dále arginin aj.

 

Použití byliny:rehmanie
– podle tradiční medicíny se používá  k doplnění životně důležité síly
– při zácpě
– při problémech močových cest
– při anémii
– při vypadávání vlasů
– při závratích
– při senilitě
– k upravení menstruace
– významný je též játra ochraňující účinek
– rehmannia má antifungální efekt a proto bývá využíván pro léčbu kvasinkových infekcí
– jedná se o krevní tonikum a diuretikum
– tato bylina pomáhá posilovat kosti a tkáně
– zvyšuje plodnost
– čínští lékaři ji používají s lékořicí při léčbě hepatitidy a cirhózy
– rehmannia pomáhá rozptýlit teplo z těla a snižuje noční pocení a horečky
– častá je kombinace například s ženšenem, nebo skořicí. Při léčbě astmatu je znám recept v kombinaci s kozincem blanitým.
– známé je užití rehmannie k zabránění účinků kortikosteroidních léků na vnitřní úrovni a zmírnění nežádoucích účinků při léčbě chemoterapeutiky
– rehmannia je považována za poměrně bezpečnou drogu, přesto by neměla být užívána příjemci transplantátů, diabetiky, dětmi a těhotnými ženami

 

Tradiční užití:
5-10 gramů kořene se povaří v 1/2 l vody cca. 10 minut, vzniklý odvar se pak podává ve dvou dávkách na lačno. Nebo se 60 – 70 g kořene naloží do 1 litru 40% alkoholu, po 2 – 3 měsících se extrakt přefiltruje a užívá se polévková lžíce 2krát denně na lačno.

 

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest