Dary od přírody 9 Astma 9 Lotos indický (Nelumbo nucifera)

Sacred_lotus_Nelumbo_nuciferaLotos neboli Nelumbo nuciferum nebo česky lotos indický je dvouděložná bahenní rostlina z čeledi leknínovitých a roste s listy zdviženými nad vodní hladinou. Poskytuje jedlá semena a oddenek. Předpokládá se, že lotus je původem z Indie a přišel spolu s Budhismem do Číny a odtud následovně do Japonska. V oddenku se nachází asparagin, nelumbin a škrob.

Nelumbo nucifera je znám pod několika názvy jako je Indický lotos, Pink lotos, Posvátný lotos, Fazole z Indie nebo jednoduše Lotos. Tento druh je úzce spojován s buddhistickým náboženstvím, vitalitou a čistotou. Pozoruhodné na této rostlině je to, že se dožívá velice dlouhého věku, při správných podmínkách se může dožít i více než desítky let. Indický lotos je nádherná vodní rostlina, jejíž kořeny jsou zasaženy na dně řeky nebo rybníku. Rostlina obvykle dorůstá do výšky 150 cm. Listy jsou dlouhé a široké přes 0,5 m. Květy jsou okázalé a mají v průměru až 20 cm a mají bílou a růžovou barvu. Plodem je oříšek. Leknín roste v teplých oblastech střední a jižní Asie a zasahuje až na severovýchod Austrálie. Vyskytuje se ve stojatých vodách, ale listy jsou pořád čisté, protože je pokrývá vrstva vosku.

Hlavní účinky

Lotosový kořen se tradičně používá jako nejúčinnější čistě bylinný prostředek pro léčbu a prevenci veškerých poruch dýchacího aparátu, protože přímo posiluje energii plic a průdušek. Dodává jim správné jang. Blahodárně působí na jejich sliznice a zároveň je hojí a hydratuje.

Lotosový kořen je nazýván také „králem zlomených a poškozených kostí„. Vyrůstá totiž v bahně rybníků, což je neocenitelné bohatý biologický minerál s mnoha vzácnými přírodními látkami, které zvláště potřebuje naše krev, kosti, svaly a vazy.

Unikátní vlastností lotosu je schopnost napojit porušenou tkáň i cévy mozku, pro kterou je objektivně účinným lékem podávaným co nejdříve po mozkové příhodě.

Další dravotní účinky

  • při dlouhodobém užívání (1-2 roky) vyplavuje usazeniny z kloubů
  • léčí astma
  • látka nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů
  • asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích trubic.
  • důležitý při odstraňování čpavku z těla
  • podporuje léčbu syndromu chronické únavy

 

Lotusový škrob, který obsahuje 13% jednoduchých cukrů, je dobrým zdrojem energie a pomáhá ostatním složkám při jejich práci. Lotus se sbírá na podzim, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. U nás lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy v sušené formě jako kolečka nebo prášek. Je vynikající při léčbě nachlazení, kašli, astmatu, při plicních a také ledvinových problémech.

 

Čaj z kořene lotusu

– odstraňuje hlen z dýchacích cest, potíže s dýcháním, usnadňuje odkašlávání, zlepšuje astma a bronchitidu. Velmi vhodný při zánětu vedlejších nosních dutin. Dá se koupit sušený, ale i čerstvý kořen, který má samozřejmě silnější účinky a je i oblíbenou zeleninou. Čerstvý kořen seženete většinou v zahraničí.

 

Čaj ze semen lotusu

Používají se i semena vařená s rýží, která mají sladkou ořechovou chuť.

Příklad použití: 1 kolečko sušeného lotusu se chvilku namočí do 2 dcl vody a 10-15 min povaří. Čaj pijeme teplý, nejlépe ráno. Můžeme přidat pár zrnek soli. Je velmi vhodný i pro malé děti, kterým jej přisladíme jablečným koncentrátem, nebo moštem.

 

Recept na citronádu

1 kolečko sušeného lotusu vaříme v 1/2 l vody 5 minut, ke konci varu přidáme 1 kolečko citrónu, 1 pol.lž. jablečného koncentrátu a špetku soli. Necháme zchladit, vynikající pro horké letní dny.

Pěstování
Indický lotos je možný si vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Semena se na 24 hodin ponoří do teplé vody, protože zdvojnásobí svou velikost. Poté je obrousíme. Nejrychleji leknín vyklíčí při teplotě okolo 26 °C. Nejvíce se mu daří v bahnitém substrátu a na slunném stanovišti.  Výška vodní hladiny by měla být okolo 25 cm. Přezimovat by měl při teplotě nad 6°C.Doporučuje se při prvním listu Leknín přesadit.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest