lesklokorkaJedna z nejdéle léčebně užívaných hub na světě s údajně protirakovinnými účinky nesoucí název božská houba nesmrtelnosti.

Botanický popis rostliny

Plodnice houby je silně lesklá, korkovitá, plochá jednoletka, tvarem připomíná vějíř či tvar ledviny, vyrůstá na kmenech či pařezech listnatých stromů. Plodnice je až 30 cm velká, póry na spodu má v závislosti na věku bílé až bledé. Barva mladého organismu je nažloutlá, zakalená, později hnědne, až zčervená. Okraj kloboučku je mírně ostrý, avšak měkký.

Lesklokorka lesklá taxonomicky patří k druhům rodu Ganoderma nazývajících čínsky „lingzhi“, japonsky „reishi“, vietnamsky „linh chi“ znamenajíc doslova nadpřirozená houba nebo božská houba nesmrtelnosti. Houba je fyziologicky fytopatogenní parazit. Čínské jméno pochází již z dynastie Han, latinský název Ganoderma pochází z roku 1881 od P. A. Karstena.

Původ a rozšíření

Nejčastějšími hostitelskými druhy dřevin jsou platan, dub, ořešák, a topol. Houba napadá stromy v místech poranění, způsobuje snížení pevnosti napadené části. Existuje ve dvou morfologických formách, jedna (vyskytující spíše v Severní Americe) má velkou plodnici a menší nohu zatímco ta druhá (objevující se na jižní polokouli) má opačné charakteristiky. Jednotlivé druhy se navíc liší barvami, odstíny a dalšími drobnostmi.

Užívání lesklokorky jako léčivé houby je rozšířeno především v asijských zemích. Zmínky o reishi jako léčivé jsou již ve starých čínských spisech starých 4 tis.let. Její léčivé účinky byly považovány za natolik výjimečné, že užívání bylo vyhrazeno pouze císařské rodině. Nalezená houba se musela odevzdávat  a její zatajení a ponechání bylo dokonce trestáno smrtí. Dnes je tato houba všem dostupná zejména díky umělému pěstování, nejvíce v asijských zemích avšak v současné době se její popularita zvyšuje a tím i komerční pěstírny vznikají po celém světě. Taoisty byla lesklokorka považována za jednu z hlavních složek při hledání elixíru věčného života. Dodnes je houba reishi známa jako houba prodlužující život a v Číně nazývaná – božská houba nesmrtelnosti.

Využití

Lesklokorka je již  dlouhodobě testována pro obsah látek s variabilním účinkem na lidský organismus.

Po tisíciletí se lesklokorka používala v čínské tradiční medicíně s  pozitivními zdravotními účinky na prodloužení života zdravých i nemocných, jako významná pomoc k zotavení z opojení alkoholem a dosáhnutí výborné zdravotní kondice až do vysokého stáří.

Lesklokorka má dle alternativní medicíny  protinádorové účinky a moduluje imunitní soustavu. Tyto vlastnosti jsou připisovány polysacharidům a terpenům, které se v ní nacházejí. Mají mít vliv na některé typy rakovin včetně nádoru vaječníku. Lesklokorka se osvědčila při preventivním zásahu rakovinných metastáz. Blokuje rakovinné zásobení krví, blokuje nekontrolovatelné množení rakovinných buněk a stimuluje řízenou buněčnou smrt. Navíc snižují cholesterol (potlačením aktivity lanosterol 14α-demethylázy, syntetizujícím mezistupněm cholesterolu) a vysokou hladinu cukru v krvi.

Alternativní medicína

Lesklokorka je uctívaná ve východní Asii, ve které se v Tradiční čínské medicíně používá více než 4000 let. Tak dlouhá doba z ní dělá jednu z nejstarších léčivě používaných hub na světě.

Významný podíl polysacharidů podporuje pozitivní účinek pro imunitu, určité deriváty polysacharidů zpomalují růst nádorů., což se terapeuticky i preventivně používá v Japonsku. Studie z výzkumného střediska v Indianapolis ukazuje na příznivý vliv lesklokorky proti některým druhům nádorových onemocnění a navrhují ji jako alternativní způsob léčby.

Jiné studie poukazují na pozitivní vliv lesklokorky na poruchy spánku, další zdroje uvádějí, že lesklokorka lesklá má příznivý efekt na snižování hladiny „zlého“ cholesterolu a pomáhá prokrvovat periferní oběh. Předpokládá se vliv na potlačení histaminu (mediátor alergií), dále proti zánětů a podporuje regeneraci jater.

Látky obsažené v lesklokorce lesklé mají podle všeho významný efekt na regeneraci epitelu plic a průdušek, čímž se zlepšují fyziologické aspekty dýchání a různá onemocnění dýchacích cest. Vyskytují se tvrzení, která označují lesklokorku lesklou za příčinu obnovení tělesné harmonie a udržení lidského organismus ve formě až do vysokého seniorského věku.

Účinné látky

Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin a má vysoký obsah železa, komplexu vitamínů B a selenu. Obsahuje také ganoderové kyseliny, skupinu triterpenoidů, jejichž struktura připomíná steroidní hormony. Polysacharidy, typické pro houby, jsou také přítomny, navíc jsou v ní betaglukany stimulující imunitní systém, manitou a alkaloidy. Dále steroly jako ganoderol, ganoderiol a ganoderma diol.

Tradiční dávkování

Čaj z lesklokorky připravíme z 3-5g sušené houby. Reishi zalijeme 500ml vody a postupně přivedeme k varu. Na mírném ohni vaříme 30min. Popíjíme v průběhu dne 3 šálky denně. Čaj má hořkou chuť je proto vhodné dosladit medem.

Kvůli své zatrpklé chuti jsou tradičně připravovány extrakty z horké vody. Najemno nakrájená čerstvá nebo nadrcená (napráškovaná) sušená lesklokorka (cca50g)je vložena do nádoby s vařící vodou (500ml), tu poté necháme přejít k mírnému varu a houbu povařujeme po dobu dvou hodin. Výsledný roztok je chuťově méně trpký, než ostrá, červená lesklokorka. K získání silnějšího koncentrátu se doporučuje proces opakovat. Oba vývary pak slijeme výsledné množství by mělo činit cca 500ml. 2-3x denně užíváme 1 polévkovou lžíci pro preventivní účely, podporu imunity a adaptogenní vlastnosti. Při léčbě onkologických onemocnění se dávky doporučuje až zdvojnásobit.

Tímto způsobem se připravují extrakty pro přípravu tekutých, tobolkových a práškových forem. Vodné roztoky jsou vhodnější pro získání polysacharidů, etanolovou extrakcí se získá spíše roztok s obsahem triterpenů.

Lze připravit i lihový výluh. Do destilátu o obsahu 40-50% alkoholu, vložíme 50g lesklokorky. Skleněnou nádobu uzavřeme a necháme reishi louhovat po dobu dvou měsíců na tmavém místě při pokojové teplotě.  Zbarvený destilát do hněda scedíme a užíváme 3x denně 1 polévkovou lžíci.

Pro zvýšení účinku se doporučuje houbu najemno namlít a konzumovat přímo v práškové formě. Najemno rozemletou houbu rozmíchat v menším množství vody, doředit a vypít.

Pěstování

Období pro očkování je nejvýhodnější od jara do začátku podzimu. Naočkované podhoubí má pak čas prorůst a dozrát. Naočkované dřeviny se nejvhodněji uskladňují v igelitovém pytli na chladném místě. Nejvhodnější výběr dřevin zahrnuje čerstvý buk, dub, břízu nebo topol, dále listnaté stromy. Nevhodné jsou jehličnaté stromy.

Do dřeva se vyvrtá otvor, tak aby se do něj vešla očkovací klička. Očkovací klička se zatluče do otvoru, pokud se podhoubí setřese z konce,neuškodí to, protože se podhoubí zregeneruje. Poté se zapečetí voskem. Část dřeva se musí uložit do stinného, vlhkého místa. Podhoubí prorůstá několik měsíců

Dodatkový článek o houbě:

Češi milují houby – to je všeobecně známo. Ačkoli je většina z nás ráda jí, či alespoň hledá, obvykle netušíme, čím vším mohou houby být. Že může jít například o významné léky na rakovinu, Alzheimerovu chorobu, alergie, srdeční choroby a mnohá další onemocnění – léky, které jsou navíc extrémně bezpečné. Přesně tak. Léčivé účinky medicinálních hub – alespoň těch čínských – nemůže zcela ignorovat ani západní medicína, ačkoli se o to často snaží.

Zázračný lék z lesa

Pojďme se v nastalé houbové sezóně podívat na houby trochu jinak. Tyto tajemné organismy jsou totiž více než  jen přísadou do smaženice, či polévky – jsou to bez nadsázky jedny z nejlepších léčitelů přírody. „Medicínské houby jsou takové malé farmaceutické továrny,“ říká správně server jednoho z nejpřednějších českých dovozců medicinálních hub. Samozřejmě ne všechny. Ale které a jak?

Na rozdíl od některých bylin lze reishi, dobře kombinovat i s chemoterapií. Jako všechny přírodní léky však zřejmě některé lékaře dopaluje schopností léčit, kterou jí nenadělil chemik v laboratoři, ale rovnou matka Příroda, či spíše Pán Bůh.

Jedničkou v léčivém působení jsou především houby „asijské“, tedy využívané asijskými medicínskými systémy. Nejspíš především proto, že tradiční čínská medicína, matka všech ostatních léčivých systémů Asie, byla od pradávna velmi vynalézavá a zkoumala medicinální účinky rostlin a hub s velkou pečlivostí. Ostatně stejně to Číňané mají s kuchyní: používají i suroviny, které by Evropana použít nenapadlo, a rádi říkají, že dokážou uvařit lahůdkové jídlo ze všeho, co létá, s výjimkou letadla, a všeho, co má čtyři nohy, snad kromě stolu.

Královna všech hub

Za „královnu hub“ by se dala bez nadsázky označit ganoderma lucidum, které obvykle říkáme japonským výrazem reishi. Reishi je dřevokazná houba, podobná maličko vzhledově chorošům, ale klobouček (u druhu ganoderma lucidum narudle hnědý) má lesklý. Odtud český název lesklokorka lesklá. Roste i u nás, od května do října ji najdeme především na dubech, platanech, ořešácích a topolech.

Medicínské užití lesklokorky ovšem pochází z Dálného Východu. Čínsky se jí říká ling zhi (ling-dž), což volně přeloženo znamená cosi jako „božská houba nesmrtelnosti“. V čínské léčivé tradici je využívána již minimálně dva tisíce let, od doby prvního císaře dynastie Čching ve třetím století před Kristem. Čínské zdroje však její původ datují ještě mnohem dále, k legendárnímu Žlutému císaři, který vládl dvě a půl tisíciletí před Kristem.

Proti nádorům a pro dlouhý život

Reishi podle čínské medicíny prodlužuje život a působí proti stárnutí. Což je pochopitelné, neboť moderní rozbory potvrdily, že má extrémně vysoký obsah antioxidantů – odtud „houba nesmrtelnosti“. Tím však její léčebné účinky nekončí, ba sotva začínají. Reishi totiž působí málem zázračně mimo jiné na pacienty s rakovinou. Jak vysvětluje například společnost MycoMedica:

Západním jazykem řečeno dokáží medicinální houby posilovat imunitní funkce lidského organismu. Tuto schopnost, posilovat imunitu, způsobují především látky zvané polysacharidy (betaglukany). Nicméně i další látky se podílejí na jejich schopnosti pomáhat v boji s nádory – triterpeny, lektiny, enzymy, vitamíny atd. Díky širokému komplexu účinných látek je někdy pro vědce obtížné určit, přes jejich moderní laboratorní a technické vybavení, jakými mechanismy dokáží medicinální houby pomoci našemu tělu v boji s rakovinou.

Sebevražda rakovinných buněk

Současné vědecké studie jasně dokazují, že medicinální houby mají výrazný imunomodulační a imunostimulační efekt. V organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocitů či NK buněk (tzv. přirození zabíječi), které pak samy napadají rakovinové buňky. Byla demonstrována také zvýšená sekrece různých důležitých cytokinů. Kromě toho dochází ke stimulaci nespecifické imunitní reakce(…). Dalším způsobem jak účinné látky medicinálních hub mohou bojovat s nádory je zastavení buněčného cyklu a apoptóza. O apoptóze se často hovoří jako o procesu buněčné sebevraždy. Konkrétně jde o proces, ve kterém biochemické reakce dovedou rakovinovou buňku k naprogramované smrti.

Velmi důležité je, že medicinální houby lze brát i v průběhu chemo – či radioterapie (na rozdíl od jiných bylinných přípravků). Jak bylo prokázáno studiemi a klinickou praxí dokáží houby působit s chemoterapeutiky synergicky a zároveň posilovat náš organismus. Zmírňují tak i vedlejší účinky konvenční léčby, jako je nevolnost, únava, padání vlasů, psychická disharmonie apod., a to aniž by snižovaly drastický účinek chemoterapeutik.“

Rakovina prsu? Reishi!

Reishi sama byla konkrétně zkoumána, co se týče jejích účinků na zánětlivou rakovinu prsu, obávané onemocnění, v důsledku kvůli postižení lymfatického systému často smrtelné.

„Všeobecně je reishi se svým vysokým obsahem polysacharidů, který stimuluje imunitní systém a triterpenů, které mají cytotoxický účinek na rakovinné buňky, považována za volbu číslo jedna v doplňkové léčbě nádorů,“ vysvětluje jinde již zmíněná MycoMedica a k potvrzení svých slov cituje zahraniční experty.

Do této doby byly zkoumány pouze jednotlivé složky reishi. V současné studii bylo ale prokázáno, že kompletní extrakt z této medicinální houby může být vysoce účinným prvkem léčby rakoviny. Přírodní komplex jednotlivých složek má cytotoxický účinek na rakovinné buňky. Studie ukazuje různé aspekty reishi, které ovlivňují apoptózu nádorových buněk.

Tradice s moderní technologií

Výsledky zahrnují jasný inhibiční účinek Reishi na fungování rakovinných buněk, zatímco epitelové buňky mléčných žláz nejsou ovlivněny. Kromě toho Reishi zabraňuje růstu invazivních buněk a minimalizuje projevy těch genů, které jsou odpovědné za přežití, proliferaci a metastázu rakovinných buněk. Stejně jako v předchozí zmiňované studii bylo zde také možno určit, že pozitivní účinky byly tím větší, čím vyšší byla použitá dávka houbového extraktu.

Mimochodem, extrakty z hub jsou možná jedinou moderní „vymožeností“ ve zpracování reishi: šetrným zpracováním – promytím vodou o přesně stanovené teplotě – se zachovají účinné látky jako v syrové houbě, přitom se však jejich koncentrace v hotovém produktu zvýší až dvacateronásobně. Extrakty, prodávané za stejnou cenu jako klasické „prášky“ namleté z hub, jsou tedy výrazně účinnější.

Reishi je zkrátka docela dobrým příkladem toho, že moderní technologie a tradiční vědění mohou jít ruku v ruce – pokud se ovšem chce.

Houba na mozek

Lesklokorka pomáhá i v případě dalších rozšířených civilizačních onemocnění: protože dle čínské medicíny má afinitu k srdci, je s úspěchem používána na léčbu kardiovaskulárních chorob. Podporuje i léčbu Parkinsonovy choroby. Funguje však i jako prostředek pro snižování krevního cukru, takže pomáhá při diabetu, jak si povšimli v moderní době například výzkumníci Institutu vaskulární medicíny Čínské univerzity v Hongkongu v roce 2009.

Mimo jiné je vynikající „bojovnicí“ proti alergické rýmě a astmatu. Při dlouhodobějším užívání (zvláště v kombinaci s jinými bylinami) dokáže výrazně zmírnit či odbourat alergické projevy. Kromě toho příznivě působí na nervozitu a nespavost, a natolik výrazně zlepšuje paměť a funkci mozku, že bývá označována jako jeden z možných prostředků pro léčbu Alzheimerovy choroby. Osvědčuje se též jako doplňková léčba epileptických onemocnění.

Detox vyrobený v lese

Celkově vzato, reishi výrazně posiluje imunitu, podporuje játra a celý organismus a působí detoxikačně. Pak nepřekvapí, že její spektrum použití je natolik široké, že se dá použít jak při boji s nadváhou či prosté detoxikaci, tak při osteoporóze. Detoxikace je ostatně klíčovým slovem právě i při léčbě rakoviny.

Je jasné, že nelze doporučit její užití plošně každému bez porady s některým terapeutem čínské medicíny – vždy je totiž třeba dbát na individuální stav organismu. Kromě toho může terapeut předepsat spolu s reishi jiné houby či byliny, které její účinek dále zesílí.

Příliš dobrá houba

Ze „západního“ hlediska je tento neuvěřitelný zdravotní účinek způsobem složitým komplexem chemických látek, obsaženým v reishi. Zajímavé však je, že „rozebírání houby na součástky“ ne tak docela funguje. Není totiž možné molekuly houby analyzovat a pak sestavit v laboratoři lék (například na rakovinu), který houbu nahradí. „Tyto houby mají atributy, které se nedají syntetizovat, protože jsou jejich molekuly často příliš komplexní,“ cituje k problému britský The Guardian experta na léčivé působení rostlin, Chrise Kilhama.

Bude reishi ilegální?

Dost možná, že právě tato komplexnost působení stojí za nedůvěrou, kterou někteří lékaři k medicinálním houbám chovají: podobně jako u bylin navíc nelze každou houbu přinutit „pochodovat v šiku“, tedy k tomu, aby obsahovala vždy naprosto identické látky v identických poměrech. Pak ovšem má západní lékař pocit, že situaci „nemá pod kontrolou“. Že nemá pod kontrolou nikdy nic, neboť to má pod kontrolou někdo docela jiný – to je námět na jinou úvahu.

Dost možná je také důvodem opatrného vztahu západu k lesklokorce klasická snaha západní medicíny „objevovat Ameriku“ a složitě vynalézat už jednou vynalezené. O tom přesvědčí například pohled na stránky americké „růžové“ nadace bojující s rakovinou prsu, Susan G. Komen. Neziskovka zařadila zázračnou houbu do kategorie „C“, tj. látky s nejasným přínosem pro zdraví. Důvod? Relativně málo studií, jasně prokazujících její léčivé účinky. Studie samozřejmě existují a je jich dost, byť je možná Susan G. Komen necituje. Kromě toho a především je houba používána a „odzkoušena“ čtyřmi tisíci let praxe. To je poměrně silný „track record“ – sahající dva tisíce let před Hippokrata.

Důvodem třetím a nejnepříjemnějším může být právě to, že houba funguje a fungovala již více než čtyři tisíce let předtím, než se na světě objevil první farmaceutický koncern západního typu. Neziskové organizace, prodávající růžová trička a obvykle tak či onak propojené s medicínským molochem, tudíž nemají extrémní motivaci k její podpoře.

Zkrátka jako všechny přírodní léky na rakovinu reishi tak trochu leze farmaceutickému byznysu do zelí. Jen trochu – na rozdíl od některých bylin ji lze, jak bylo řečeno, dobře kombinovat i s chemoterapií. Jako všechny přírodní léky však zřejmě některé lékaře dopaluje schopností léčit, kterou jí nenadělil chemik v laboratoři, ale rovnou matka Příroda, či spíše Pán Bůh.

Naštěstí ji zatím nepotkal osud coriolu, další zázračné houby, kterou se eurounijním byrokratům dost možná podaří definitivně zakázat. Ale o tom příště.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest