HERCAMPURIRegulace metabolismu, snížení tělesného tuku, úleva od bolestí břicha, lék na hepatitidu, léčba jater a křečových žil. To vše je Hercampuri, latinským názvem Centianella alborosea.

Botanický popis rostliny

Gentianella alborosea je malý keřík – trvalka, dorůstající 10-15 cm do výšky. Tmavohnědá lodyha nese úzce oválné až špičaté žlutozelené lístky. Květy Hercapuri jsou tmavomodré až fialové. Semena jsou černá nebo hnědá. Hercampure roste ve skupinkách na těžko přístupných místech, v Peruánských Andách. Kořeny jsou slabé s nádechem žlutohnědé barvy, avšak ve fytoterapii se využívá nadzemní část Hercampuri v sušené podobě. Zajímavostí je, že Gentianella alborosea je jednou z nejvíce hořkých bylin světa.

Původ a rozšíření

Peru je domovinou Hercampuri, kde roste 2 800 – 4 300 m nad mořem. Již Inkové v dávných dobách využívali v peruánské medicíně Hercampuri k léčbě horečky z malárie. Dnes se tento amazonský poklad jménem Hercapuri pěstuje i v Evropě, avšak největším pěstitelem Geniany alborosei je Amerika.

Využití

Antioxidant , především krevní – odstraňuje lipidy z krve, tedy snižuje hladinu cholesterolu. Hercampuri reguluje metabolismus a využívá se jako dobrý pomocník na shazování přebytečných kil. Léčba křečových žil, hepatitidy a hypertenze to můžeme přidat na seznam léčebních účinků Hercampuri. Gentianella alborosea je bylinou navozující zvýšenou diurézu, což je vylučování elektrolytů a vody z moči, vyměšování žluči – žlučopudné vlastnosti (prevence žlučových kamenů). Blahodárně působí na špatné zažívání, nicméně nechutenství se uživatelé Hercampuri nemusí bát. Hercampuri dodá tělu energii – podporuje krevní oběh. Mezi další výhody řadíme fakt, že je hypoglykemický. Tento účinek ocení jistě sportovci, s velkou tělesnou zátěží a jedinci, kteří nemají čas na pravidelnou stravu. Hercampuri ulevuje od bolesti žaludku, či nepříjemnému pálení žáhy. Dále se používá při obnově a povzbuzení jater (jaterní potíže jako je cirhóza a záněty), na pročistění krve, ale i při infekcích se Hercampuri projeví jako dobrý pomocník. Gentianella alborosea stimuluje CNS (centrální nervový systém).

Účinné látky

Hercampuri obsahuje hořké glykosidy jako je genciomarina a gencina a hořčiny. Další obsahovou látkou způsobují hořkost je euritarin

Tradiční dávkování:

1 lžička – 1 g bylinky Hercampuri zalít 1 l studené vody a nechat povařit 5 min, poté scedit. Pít 3x denně po jídle 1 sklenku – cca 250 ml odvaru.

Doporučená doba užívání je maximálně 2 měsíce. Po dvou měsících se doporučuje týdenní přestávka.

Upozornění: Není vhodná pro kojící, těhotné ženy a děti. Užívání se též nedoporučuje lidem, kteří trpí vředovým onemocněním.

 

Pěstování

Hercampuri neboli Gentianella alborosea žije ve volné přírodě ve vysokých výškách v Jižní Americe, Spojených Státech Amerických i Evropě. Hercampuri se rozmnožuje semeny, kdy při dozrání plodů semena opouští liliové květy.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest