Chceš-li opět jako mladý býti, nálev z pupečníku začni píti !

Botanický popis rostliny

Pupečník asijský je vytrvalá bylina obdařená okrouhlými listy na dlouhých řapících. Má plazivý charakter a její schopnost tvořit souvislý zelený koberec plně vystihuje slovní přirovnání – půdopokryvná. Pětičetné bílé květy pupečníku se shlukují v okoličnatém květenství. Plodem je žebrovaná dvounažka přirozeně se rozpadající na dvě oválná semena.

gotukolagotukola2

Původ a rozšíření

Pupečník vyžaduje teplé vlhké prostředí, obývá tedy hojně bahnité až bažinaté půdy. Pupečník pochází z oblasti Indie, lze ho též nalézt v dalších jihoasijských státech či na ostrovním Madagaskaru. Pupečník se též může výjimečně objevit i na suchých půdách či skalách až do výšky 2500 metrů nad mořem.

Využití

Pupečník má velmi blahodárné účinky, o kterých indičtí a čínští léčitelé věděli už před tisíci lety. Známá je především schopnost pupečníku posilovat nervy a zároveň pomáhat zklidňovat a tlumit deprese. Navozuje harmonii mysli. Jogíni již od pradávna popíjeli nápoj z listů pupečníku před pravidelnými meditacemi právě pro navození rovnováhy duše. Působí jako sedativum. Pupečník asijský je zajímavý též pro svoji schopnost výrazného regeneračního účinku. Urychlí hojení poraněné kůže či vstřebávání jizev, ale pomůže i od nepříjemných aftů. Obsahové látky pupečníku (triterpeny) povzbuzují tvorbu kolagenu v chrupavkách a kostech i pojivých tkání.  Dále jsou zodpovědné za většinu pozitivních účinků pupečníku jako silný hojivý efekt, schopnost snižovat horečku a vysoký krevní tlak, celkové zklidnění. Pro ženy je atraktivní především schopnost napínat a prokrvovat podkoží, což se využívá především na odstranění tak zvané pomerančové kůže – celulitidy. Pupečníku se přičítají i protizánětlivé účinky. Díky schopnosti uvolňovat křeče se dá využít i jako podpůrná léčba astmatu. Zbystřuje pamět při učení, je nápocný při Alzheimerově chorobě.

Tato vzácná bylina obsahuje chemické látky nazývané triterpeny- asiatikosidy – pomáhají udržovat zdravé cévy a mohou se účastnit vyrovnávání činnosti transmiterů, chemických „poslíčků“ v mozku.

Gotu kola se podílí na činnosti centrální i periferní nervové soustavy jako tonikum a adaptogen. Gotu kola se zařazuje do kategorie tzv. mozkových nutrientů, protože významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Co se týče účinných složek, je třeba uvést hlavně tzv. triterpeny, konkrétně asiatikosidy. Podle odborníků zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu. Gotu kola podle jejich informací posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají doplněk při celkové léčbě křečových žil. Protože podporuje zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát také pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, doporučuje se také při lupénce a ekzémech.

Zajímavé výsledky ovšem Gotu kola dosahuje i ve studiích testujících její vliv na duševní schopnosti. S největší pravděpodobností se podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Někdy se dokonce uvádí, že prohlubuje a aktivizuje centrum řeči, čehož se může využít při rehabilitaci po infarktu. Indové věří, že listy Gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů – zlepšovat mentální funkce, zpomalovat degenerativní změny v mozku a periferní síti, zlepšovat periferní krevní oběh (eliminovat vznik a rozvoj křečových žil, městků a sraženin), urychlovat rekonstrukci vnitřních tkání a kůže po nemocech a úrazech. Napomáhá zmírňovat bolesti hlavy, pomáhá tělu při zvýšené tělesné teplotě, poruchách spánku, posilovat paměť, snižovat únavu a depresivní náladu. Je vhodná jako pomoc při hojení, proti revmatickým bolestem, proti zadržování vody v organismu, při chrapotu, kašli a kožních onemocněních.

Účinné látky

Hlavní skupinou účinných látek jsou tak zvané triterpenoidy. Triterpenoidu asiaticosidu se přičítá i schopnost bakteriostatického působení. Pupečník je bohatý na minerální látky a to zejména vápník, draslík a hořčík, který pomáhá uvonit bolestivé křečové stahy svalstva.

Tradiční dávkování

V léčitelství se využívá především list pupečníku. Tradiční je velmi jednoduše připravitelný nálev, na který lze použít jak čerstvé tak i sušené listy. Zde je návod – jednu slabou čajovou lžičku listů pupečníku přelijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vylouhovat cca 15 min, lze dochutit medem, či cukrem. Tento nápoj lze popíjet až třikrát denně, avšak po třítýdenním užívání je vhodné udělat alespoň sedmidenní pauzu.

V Asii se čerstvé listy pupečníku přidávají jako chutné obohacení do salátů či se podusí a podávají jako příloha.

 

Pěstování

Pupečník asijský lze v klimatických podmínkách České republiky pěstovat pouze jako pokojovou rostilnu, není totiž mrazuvzdorný. Gotu kola vyžaduje slunné a teplé prostředí, kde nedochází k teplotním výkyvům. Jako substrát vyhovuje pupečníku nejlépe půda s příměsí písku, která se musí neustále udržovat vlhká.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest