Tato bylina je známa také pod názvy caramuru, cataguá, catiguá, chuchuhuasha, katuaba, pau de reposta, piratançara nebo tatuaba.

Je středně vysoký listnatý strom se silným, provazovitým kmenem a krásnými žlutými květy rostoucí v deštných pralesích na severovýchodě Brazílie. Alkaloidy, které obsahuje, jsou soustředěny v kůře a jsou známy jako afrodiziaka a tonika nervové soustavy. Obsažené látky (vědecky prokázané) Catuaba je bohatá na minerály a stopové prvky, především magnézium, potassium a vápník.
Catuaba zvyšuje libido (chuť na sex) u mužů i žen. Krátce po požití většina lidí cítí mravenčení podél páteře a smyslný pocit po celém těle. Kůže pohlavních orgánů je citlivější. Zvyšuje se prokrvení genitálií, což může vést k posilnění a prodloužení erekce, tím se zvyšuje i sexuální vzrušení a dostavují se silnější orgasmy.

catuaba2catuabacatuaba1

Příprava výluhu:
Barva kůry světle hnědá, meší velikost jednotlivých částí (v porovnání např s Lapachem), vůně specifická dřevitá.
2 polévkové lžíce kůry zalijeme vroucí vodou (0,8l) a vaříme 10-15minut, poté odstavíme a louhujeme 15-20 minut – poté přeléváme do misek, či hrnků.
Vůně při vaření velice příjemná, výrazný dřevitý odér s bylinným podtónem, místy vůně připomíná čerstvý hrášek.
Barva nálevu načervenalá s odstíny oranžové a hnědé.
Chuť primárně dřevitá s bylinnými vedlejšími prvky, oproti Lapachu více dřevitý specifický charakter, zde je na první doušek poznat že se jedná o kůru stromu. Kontrast lehce nahořklého podtónu v závěru chutě se základovým sladkým tělem.
Dochuť jemná specifická dřevitá, hořko-sladkého základu. Středně dlouhé až dlouhé doznívání (řádově do 10min).
Vylouhovaná kůra je i po vylouhování tuhá a zachovává si svou původní hnědou barvu.
Vynikající je i zchladlý nálev.

Detailnější informace
Co je a není Catuaba? Erythroxylum catuaba je rychle rostoucí malý strom, který produkuje žluté a oranžové květy a malé, tmavě žluté, oválné, nepoživatelné ovoce. Rozrůstá se severní částí Brazílie v Amazonii: Para, Pernambuco, Bahia, Maranhao a Alagoas. Tento strom patří do skupiny Erythroxylaceae, jehož hlavní rody, Erythroxylum, obsahují několik druhů, které jsou zdrojem kokainu. Catuaba, zpacovávaná ve formě kůry, se získává ze specifického stromu Erythroxylum catuaba a neobsahuje žádný z aktivního alkaloidu kokainu, naopak obsahuje blahodárné složky.
Na internetu je možné nalézt velké množství nepřesných informací týkající se aktuálních druhů stromů, které jsou sklízené v brazilských lesích. Pod názvem Catuaba se ve světě tak prodává například Lapacho a neidentifikovatelné kůry – většinou neškodné, ale bez aktivních blahodárných prvků. Zkušený brazilský dodavatel odkazuje na dva druhy: „velká catuaba“ a „malá catuaba“. „Malá catuaba“ je Erythroxylum catuaba (a. J. Silva ex -. Raym. Hamet – jméno bylo přijaté v roce 1936), která roste do výsky 2- 4m a má světle žluto-oranžové květy – v Brazílii se nazývá se catuaba. „Velká catuaba, “ v rodu mahagonu, je Trichilia catigua, která roste do výsky 6- 10 m, má krémově zabarvené barevné květy a v Brazílii se nazývá catigua, nebo angelim. Navíc existují, tři další (neschválená) botanická jména pro catuabu jsou užívány nesprávně v obchodech s bylinkami: Juniperus brasiliensis (který je často nesprávně deklarována, jako „malá catuaba“), a Anemopaegma mirandum a Eriotheca candolleana, které patří do úplně jiného druhu. Anemopaegma je obrovský strom z rodu Bignonia, dorůstá 40 m výšky a bývá nespávně nazývaná catuaba – verdadeira v Brazílii. Tento druh stromu je nyní sklizený a exportovaný z Brazílie nezkušenými nepovolenými sběry a prodávaný jako „catuaba“. Erythroxylum catuaba a Trichilia catigua jsou žádané brazilské stromy pro bylinné lékařství a jsou to stromy s nejdelší doloženou historií o léčivých účincích.

Prastarý domorodý bylinný lék
Catuaba má dlouhou historii v použití, jako bylinný lék – konkrétně jako afrodiziakum. Indiáni Tupi z Brazílie poprvé objevili afrodiziakální vlastnosti rostliny a v posledních málo staletí, dokonce složili mnoho pochvalných písní jeho podivuhodných účinků a schopností. Původní lidé užívali catuaba po generace. Catuaba je nejslavnější ze všech brazilských afrodiziakálních rostlin. V brazilské oblasti Minas je rčení, „Pokud otec dosahuje 60 let, a počal syna, potom je to syn catuaby!“
Tento brazilský bylinný lék je dnes za centrálního stimulátora nervové soustavy s afrodiziakálními vlastnostmi. Výluhy z kůry Catuaby jsou obvykle užívaný pro sexuální nemohoucnost, rozruch, nervozitu, bolest nervů a jiné slabosti, na špatnou paměť nebo zapomnětlivost, převážně však při sexuální slabosti. Podle Dr. Meira Penna, catuaba funguje jako stimulátor nervového systému, především když se jedná o impotenci mužských pohlavních orgánů. Největší výhodou je, že se jedná o nevinné afrodiziakum, užívané bez jakýchkoliv škodlivých následků. V Brazílii je považované za afrodiziakum s „prokázanou účinností“ a navíc pro eliminaci impotence funguje při mnoha druhů nervózních podmínek včetně nespavosti, hypochondrií a bolestem spjatých s centrální nervovou soustavou (jako ischias a neuralgie.

Chemické složení
Chemické složky nalezené v catuabě zahrnují alkaloidy, taniny, aromatické oleje a nasycené pryskyřice, fytosteriny, cyclolignany, sequiterpeny, a flavonoidy. Jeden brazilský výzkumník zdokumentoval (v roce 1958), že catuaba obsahovala alkaloidy, jako yohimbin (ale není jasné který druh stromu studoval). Směs flavalignanů, včetně cinchonainů, byla nalezena v nálevu Trichilia catigua a Cutuaba se tím prohlásila za antibakteriální a s anti-rakovinotvornou vlastností. Japonští vědci dále objevili, že extrakt z catuaby má také antibakteriální a anti-HIV aktivitu.
Složky:
– Catuabina (hořká substance)
– aromatické látky
– třísloviny
– pryskyřice
– tuky
– alkaloidy podobné atropinu a ioimbinu.

Aktuální praktické využití
Doposud nebyla provedena žádná detailní studia toxicity, ale jeho dlouhá historie použití v Brazílii nenaznačuje žádnou toxicitu nebo škodlivé následky. Ve skutečnosti (dle Dr. Meira Penna) jediné průvodní jevy jsou naopak prospěšné – erotické sny a zvětšená sexuální touha!
Doporučená dávka je jeden až tři šálky nálevu denně. Běžný způsob přípravy je odvar připravený z 1-2 polévkových lžic na půl litru vody, vaří se po dobu 15 minut. Takto vzniknou 2 šálky nápoje. Když se nápoj pije nalačno, účinky se dostaví asi do půl hodiny.

Indikace
Fytoterapeutikum: Neklidný spánek, nervozita, emocionální nestabilita, rekonvalescence po vážných chorobách, sexuální impotence, problémy s myšlením a soustředěním, žaludeční problémy, pomáhá při léčbě neurastenie.

Vedlejší účinky
Delší používání v nadměrných dávkách může způsobit dlouhodobou midriázu (rozšíření zorniček = větší citlivost na světlo).

Používání během kojeni/laktace
Neindikuje se. Preventivní opatření Dodržovat doporučené dávky.

Preventivní opatření při skladování
Skladovat v uzavřené nádobě, chránit před horkem, vlhkostí a slunečním světlem.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest