Dary od přírody 9 Magazín 9 Farmaceutický průmysl a organizovaný zločin – jsou si podobnější, než si myslíte

Farmaceutický průmysl a organizovaný zločin – jsou si podobnější, než si myslíte

Magazín | 0 komentářů


„Je děsivé, kolik podobností existuje mezi tímto [farmaceutickým] průmyslem a zločineckým gangem. Zločinecký gang vydělává nechutné množství peněz, jakož i tento průmysl.

Vedlejšími účinky a průvodními jevy organizovaného zločinu jsou zabíjení a smrt. Ve farmaceutickém průmyslu jsou vedlejší účinky stejné. Zločinecký gang podplácí politiky a jiné lidi. Totéž dělá i tento průmysl…“ – bývalý viceprezident společnosti Pfizer pharmaceuticals1

Pokud věříte tomu, že farmaceutické korporace mají ve velké úctě zdraví běžné veřejnosti, je načase se nad tím zamyslet.

Tento průmysl je plný příkladů podezřelých úmrtí, vydírání, rozkrádání, korupce, obstrukce spravedlnosti, defraudace, falešných zpráv, obtěžování a seznamů lidí, které je třeba zabít, že by to donutilo červenat se hanbou i toho nejdrsnějšího bosse mafie.

„Big Pharma“ sice pravidelně dostává od Ministerstva spravedlnosti USA miliardové pokuty, ale tyto obrovské pokuty nezabrání korupci. Vnímají se jen jako „náklady související s podnikáním“, které jsou podobné každoměsíčním poplatkům za domácnost.

Jako lékař a výzkumník má Peter C Gøtzsche s kriminalitou farmaceutického průmyslu zkušenosti z první ruky – odhalil masivní podvod v článku „Smrtící léky a organizovaný zločin: jak Big Pharma podplatila zdravotní péči“.

Nebezpečná věda

Jak uvedla The Nordic Cochrane Center – nezisková organizace vytvářející spolehlivé, dostupné informace, neovlivněná komerčním sponzorstvím a jinými konflikty zájmů – Dr. Gøtzsche má působivé klinické zkušenosti:


Profesor Peter C Gøtzsche promoval v roce 1974 jako magistr věd z biologie a chemie a také jako lékař. Je odborníkem na interní medicínu. V období let 1975-1983 pracoval v lékovém průmyslu, kde se zabýval klinickými pokusy a regulačními záležitostmi, a v období let 1984-1985 pracoval v kodaňských nemocnicích.

Spolu s 80 dalšími odborníky pomáhali v roce 1993 zakladateli, siru Iainovi Chalmersovi, se zakládáním globální sítí The Cochrane Collaboration, a ve stejném roce založil The Nordic Cochrane Center.

V roce 2010 se stal profesorem Návrhu a analýzy klinického výzkumu na Kodaňské univerzitě.

Peter C Gøtzsche publikoval přes 70 studií ve „velké pětce“ časopisů (BMJ, Lancet, JAMA, Ann Intern Med a N Engl J Med) a jeho vědecké práce byly více než 15 000krát citovány.

Je také autorem knih:

  • Smrtící psychiatrie a organizované zapírání (vyšlo v září 2015)
  • Smrtící léky a organizovaný zločin: Jak Big Pharma podplatila zdravotní péči (2013)
  • Mamografický screening: Pravda, lži a sporné otázky (2012)
  • Racionální diagnóza a léčba: Klinické rozhodování založené na důkazech (2007)

Korupce a podvody farmaceutického průmyslu

Velká část akademické kariéry Dr. Gøtzscheho se zaměřuje na syntézu trendů, pokusů a důkazů.

V knize Smrtící léky a organizovaný zločin Gøtzsche odhaluje korupci spojující se s přehnaně vysokými cenami značkových léků, přičemž upozorňuje na to, že léky nejsou drahé kvůli nákladům na vývoj, ale kvůli politickému lobbingu, marketingu a snaze o dosažení co nejvyššího zisku.

Také poukazuje na to, že mnohé pokusy jsou jen zastírajícími manévry, kdy farmaceutické společnosti organizují výzkum takovým způsobem, že se vybírají pouze nejlepší části populace a srovnávací skupiny právě z toho důvodu, aby podpořily firmou požadovaný výsledek.

Samy kontrolují údaje a dělají analýzy a na vypracování studií si objednávají profesionály. Potom si vyberou výsledky, které vyhovují potřebám jejich marketingu, namísto těch, které jsou v nejlepším zájmu pacientů.

Mnohdy platí vědcům, aby je mohly uvést jako spolupracovníky na studii, ačkoli ve skutečnosti byl jejich vklad velmi malý (případně žádný) a údaje neumí nijak zdůvodnit.

Podle Gøtzscheho „nejlepší léky mohou být jednoduše ty s nejnestoudnějšími zmanipulovanými údaji“.

Navíc Gøtzsche zdůrazňuje pravdu, že léky jsou jednoduše nebezpečné z celé řady důvodů:

„Naše léky na předpis jsou po nemoci srdce a rakovině třetí nejčastější příčinou úmrtí v USA a Evropě. Asi polovina těch, co umírá, užívala své léky správně. Další polovina umírá kvůli omylům, jako jsou příliš vysoké dávkování nebo užívání léku i navzdory kontraindikacím.

Naše lékové agentury nejsou zvlášť nápomocné, protože se spoléhají na podvodná tvrzení tvořená dlouhým seznamem varování, opatření a kontraindikací pro každý lék, ačkoli vědí, že není v schopnostech žádného lékaře si jich všechny osvojit.

Hlavními důvody mnohých úmrtí na léky jsou neúčinná léková regulace, rozšířená kriminalita týkající se kupování vědeckých důkazů o lécích, podplácení lékařů a lží v lékovém marketingu. Ten je stejně škodlivý jako marketing tabákových výrobků, a proto by měl být zakázán.

Měli bychom užívat daleko méně léků a pacienti by měli pozorně studovat příbalové letáky léků, které jim lékaři předepisují a také nezávislé zdroje informací o lécích, jako jsou posudky Cochrane, díky čemuž budou moci snadněji říci „ne, děkuju“.“2

Než nad Gøtzscheho tvrzením myknete rameny jako nad názorem jednoho člověka na složitý problém, zamyslete se nad temnou historií farmaceutického giganta, společnosti Merck.

Seznamy lidí, které je třeba zabít, falešné časopisy, zastrašování a velké peníze

Během svědectví v jisté hromadné australské žalobě za poškození zdraví se v e-mailech zaměstnanců Merck objevovaly u jmen lékařů kritizujících lék Vioxx nálepky jako „neutralizovat“, „neutralizován“ či „zdiskreditovat“.

V jednom e-mailu bylo napsáno:

„Možná je musíme vyhledat a zničit tam, kde žijí…“

Soud se dozvěděl, že James Fries, profesor medicíny na Stanfordově univerzitě, napsal v říjnu 2000 šéfovi Merck, přičemž si stěžoval na zastrašování některých členů svého týmu poté, co zkritizovali lék Vioxx.

„Ještě horší byla obvinění společnosti Merck ze zastrašování kontrolorů,“ napsal, „toto se stalo nejméně osmi (klinickým) vyšetřovatelům… zřejmě se mírně vyhrožovali i mně, já jsem však o těchto problémech nikdy nemluvil ani nepsal.“

Přeskočme do roku 2001, kdy společnost stále používala neetickou taktiku. Merck očividně vytvořila neexistující „odborný“ časopis s názvem „Australasian Journal of Bone and Joint Medicine“ za jediným účelem – zveřejňovat články na podporu prodeje léku Vioxx.

V časopise uveřejnili článek vymyšleného autora podepsaný jménem lékaře, ačkoli zaměstnanec společnosti Merck považoval uvedené údaje jen za „zbožné přání“.

Při tomto tříbodovém kruhu korupce, která se má v budoucnu ještě zhoršit, přišla vzápětí Americká lékařská asociace (AMA) s novými směrnicemi. Ty v podstatě zamezí možnost veřejného vyjádření všem lékařům, kteří nesouhlasí s tím, co tvrdí úřady, včetně těch, kteří se vyjadřují proti lékům.

„Mezi lékařskými profesionály existuje ohledně přírodní léčby velká míra nesouhlasu a mnozí odmítají přijmout představu, že léčba je něco více než jen užívání farmaceutických chemikálií.“

Americká lékařská asociace nedávno vydala nové směrnice, které budou:

„Vytvářet nové etické pokyny pro lékaře v médiích, informovat o tom, kolik lékařů může být postiženo za porušení lékařské etiky prostřednictvím svých tiskových vyjádření a vydávat veřejná prohlášení odsuzující šíření pochybných léčebných informací prostřednictvím rádia, televize, novin nebo webových stránek,“ řekl Dr. Edward Group, zakladatel organizace Global Healing Center.

Závěr

Co je neuvěřitelné, AMA zastupuje pouze 17 % lékařů, přičemž mnozí jsou studenty medicíny, kterým udělili volné členství.

I přesto se jedná o pátou nejmocnější speciální zájmovou skupinu na washingtonském Capitol Hill, která jen v roce 2014 vyplatila lobbistům za jejich snahy ohromujících 19,7 milionů dolarů.

Více o umlčování lékařů, kteří nesouhlasí s praktiky farmaceutického průmyslu, si přečtěte zde (v angličtině).

Použité zdroje

¹“Richard Smith: Is the pharmaceutical industry like the mafia? Retrieved on July 13, 2015 from: http://blogs.bmj.com/bmj/2013/09/10/richard-smith-is-the-pharmaceutical-industry-like-the-mafia/

²“Our prescription drugs kill us in large numbers” Gøtzsche PC, Pol Arch Med Wewn. 2014;124(11):628-34. Epub 2014 Oct 30. Retrieved on July 13, 2015 from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25355584

Zdroj: wakeup-world.com, Zpracovala: Vylectese.cz

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest