Je vědecky dokázáno, že kyselé zelí poskytuje mnohé významné zdravotní přínosy. Z nich nejdůležitější jsou zlepšování trávení či prevence rakoviny, mrtvice a srdečních infarktů.
Vděčí za to svému jedinečnému složení nutričních látek. Jeho léčivou sílu dále ještě více zesiluje proces fermentace, během kterého se v něm tvoří množství unikátních substancí.
V tomto článku se podrobněji podíváme na pár jejích významných vlastností.
Výborné probiotikum
Díky procesu kvašení a přítomnosti kvasných bakterií má kyselé zelí silné probiotické vlastnosti. Dobré bakterie zlepšují střevní mikroflóru a proto se doporučuje, abyste po užívání antibiotik jedli nějaký čas kysané zelí, která vám zregeneruje kolonie prospěšných bakterií ve střevech.
Bohaté na vitamín C
Kdysi dávno si s sebou námořníci vozili kysané zelí. Dlouho vydrželo čerstvé, ale to nejdůležitější bylo, že obsahovalo vitamín C, který je chránil před kurdějemi. Vitamin C je také silný antioxidant, který zneškodňuje volné radikály, chrání cévy a má protirakovinné účinky.
Hubnutí
Studie ukázaly, že konzumace fermentovaných potravin jako kyselé zelí je přínosná pro proces hubnutí, zvláště v oblasti boků. Pozitivní efekt na hubnutí dosahují fermentované potraviny tak, že pozitivně ovlivňují a urychlují metabolismus.
Kromě toho látky, které vznikají během fermentace, potlačují záněty, podporují trávení tuků a tím předcházejí obezitě.
Prevence rakoviny
Kysané zelí efektivně předchází rakovině. Dokonce je velmi nápomocné i pro její léčbu.
Vděčí za to také následujícím substancím:
- Flavonoidy – kysané zelí obsahuje flavonoidy, které aktivují přirozené antioxidační enzymy v těle.
- Isotiokyanát – tato látka má velmi silné protirakovinné účinky.
Podporuje zdraví srdce
Kysané zelí má vysoký obsah vlákniny, která podporuje trávení, mozek a srdce. Vláknina má i další pozitivní účinky, jako například:
- snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice
- snižuje riziko aterosklerózy
- snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu
Posiluje kosti
Kysané zelí je bohaté na minerály, které podporují zdraví kostí a chrání před osteoporózou. Jeho obsah vitaminu K udržuje kosti zdravé a kontroluje produkci bílkovin, které jsou potřebné při procesu remineralizace kostí.
Vřele vám proto doporučujeme zařadit kysané zelí do vašeho jídelníčku. Jediným problémem bývá, že kupované kyselé zelí je někdy pasterizované, což v něm snižuje množství prospěšných látek a bakterií.
Lepší je proto konzumovat domácí kysané zelí, které si sami vyrobíte. Jeho příprava je poměrně jednoduchá a navíc ušetříte i nějaké peníze.
Návod na výrobu domácí kysaného zelí
K výrobě kysaného zelí budete potřebovat následující ingredience:
- 2 velké zelené hlávky zelí
- 2 polévkové lžíce soli (nejlépe mořské soli)
Způsob přípravy
Příprava kysaného zelí je, jak jsme již zmínili, poměrně jednoduchá a zabere zhruba 20 minut a délka fermentace je 1 až 6 měsíců.
1. Nakrájejte zelí na malé proužky, použít můžete i kuchyňský robot.
2. Poté přidejte sůl, promíchejte a natlačte zelí do velké skleněné nebo keramické nádoby. Vhodná je taková nádoba, do které se vám vejde noha.
3. Následně je třeba zelí silně pomačkat, aby se narušila její buněčná struktura. Obvykle se k tomu používá noha, kterou si samozřejmě umyjte a pro jistotu ještě na ni natáhněte igelitový sáček.
Hned po umačkání začne zelí vypouštět šťávu. Po důsledném umačkání by mělo být veškeré zelí ponořeno pod hladinou, aby nedošlo k jehoí kontaminaci plísní, kvasinkami nebo jinými mikroby.
4. Na konec volně přikryjte nádobu, aby z něj mohly unikat fermentační plyny.
5. Nechte ho kvasit přibližně jeden měsíc až půl roku, podle vašich preferencí, jakou kyselost máte rádi.
Závěr
Je dobré zelí kontrolovat každých pár dní zda vše probíhá jak má, zda nechytá plíseň a podobně. Můžete ho i ochutnat a když získá vámi preferovanou chuť, tak jej přemístěte do lednice, aby již dále nekvasilo. V chladničce by mělo bez problémů vydržet i 6 měsíců.
Zdroj: Why homemade sauerkraut could be your secret weapon against FAT, cancer and heart disease
0 komentářů