Dary od přírody 9 Magazín 9 Smrtelná rána pro rakovinu? Ruská laboratoř hlásí, že dosáhla stoprocentního úspěchu při léčbě laboratorních myší

Smrtelná rána pro rakovinu? Ruská laboratoř hlásí, že dosáhla stoprocentního úspěchu při léčbě laboratorních myší

Magazín | 0 komentářů

Mezinárodní skupina vědců vedená odborníky z Národní výzkumné technologické univerzity MISiS oznámila vyléčení 100 % myší s rakovinou střev pomocí preparátu založeného na nanočásticích kobaltového feritu.

K léčbě byla použita technologie léčby onkologických onemocnění založená na hypertermii – zahřívání nádoru na určitou teplotu pomocí do něj zavedených nanočástic. Výsledky testů jsou uveřejněny v časopise Nanomedicine: Nanotechnology, Biology, and Medicine.

Magnetická hypertermie je vyvíjející se metoda léčby rakoviny, při níž intenzivní zahřívání může způsobit destrukci buněčných proteinů, což vede k rychlé likvidaci nádorových buněk. Aby společně s nemocnými buňkami nezahynuly zdravé buňky, je do nádoru selektivně zaváděna látka mající magnetické vlastnosti. Činidlo (nanočástice oxidů kovů) kontaktuje nádorové buňky a pod vlivem kilohertzového střídavého elektromagnetického pole se zahřívá a ničí nádorové buňky.

Tato technologie dosud nebyla systematizována. Vědci hledají materiály, a co je nejdůležitější, teplotní podmínky, které budou pro tento postup nejúčinnější. Znalci materiálů a biochemici Laboratoře biomedicínských nanomateriálů Národní výzkumné technologické univerzity MISiS (Moskva, Rusko) společně s kolegy z Ruska, Německa a Řecka uveřejnili výsledky výzkumů in vitro a in vivo, které ukázaly, že pro úspěšnou protinádorovou terapii je nutné vybírat teplotní režim konkrétně pro každý typ rakoviny.

Stoprocentní výsledky

© FOTOLIA / VITANOVSKI Německý onkolog uvedl nejefektivnější způsob boje s rakovinou Skupině se především podařilo dosáhnout úplného vymizení zhoubných novotvarů u 100 % myší s rakovinou tlustého střeva po zahřátí nádoru na teplotu v rozmezí 41 až 43 °C. Vědci použili při své práci nanočástice kobaltového feritu, které mají vysoké magnetické vlastnosti, což znamená, že mohou zajistit zahřívání buněk a tkání v širokém teplotním rozsahu v reakci na vliv elektromagnetického pole. Kromě toho jsou ve fyziologických podmínkách extrémně stabilní, nemají toxický účinek na buňky a tkáně těla a lze je také snadno a levně získat.

„Byly pozorovány skupiny zvířat se dvěma různými modely nádorů – pacienti s mírně agresivní rakovinou tlustého střeva CT26 a agresivní metastazující rakovinou prsu 4T1. Obě skupiny dostávaly injekci suspenze nanočástic kobaltového feritu do nádoru a další terapii pomocí magnetické hypertermie při třech různých teplotních podmínkách,“ říká Anastasia Garaninová, inženýrka z Laboratoře biomedicínských nanomateriálů Národní výzkumné technologické univerzity MISiS a spoluautorka článku.

Vědci provedli srovnávací analýzu účinků různých teplot na dva modely maligních nádorů – neagresivní a „zlý“, aktivně metastazující, a zjistili, že buňky rakoviny tlustého střeva jsou citlivější na hypertermii a odumírají již při zahřátí na teplotu v rozmezí 41-43 °C.

„Rakovina prsu se podle výsledků řady experimentů ukázala být odolnější vůči zahřívání a její buňky odumíraly pouze při vysokoteplotní hypertermii převyšující 47 °C,“ dodává Garaninová. „U skupin zvířat, která byla léčena při teplotách 46-48 °C a 58-60 °C, byla míra přežití 25-40 %. Důležitým objevem byla skutečnost, že terapie magnetickou hypertermií vede ke snížení výskytu metastáz v těle zvířete ve srovnání s chirurgickým odstraněním nádoru.“

V současné době tým pokračuje v laboratorním výzkumu s cílem optimalizovat účinky nanoléků v rámci předklinických výzkumů.

Výzkumu se zúčastnili i pracovníci Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova (Moskva, Rusko), Aristotelovy univerzity v Soluni (Soluň, Řecko), Skolkovského inovačního centra (Moskva, Rusko), Univerzity Duisburg-Essen (Duisburg, Německo), Moskevského chemicko-technologického institutu D. I. Mendělejeva (Moskva, Rusko) a Ruské národní výzkumné lékařské univerzity (Moskva, Rusko).

Zdroj: 1

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest