Dary od přírody 9 Adaptogeny 9 Schizandra čínská (Klanopraška, Šizandra, Wu-Wei-Zi, Chisandra, Schisandra chinensis)

Schizandra čínská (Klanopraška, Šizandra, Wu-Wei-Zi, Chisandra, Schisandra chinensis)

Adaptogeny, Afrodiziaka, Antidepresiva, Cukrovka / Slinivka břišní, Játra, Ledviny, Relaxanty, Stimulanty, Únava / Vyčerpání / Neuróza | 2 komentáře

Botanický popis rostliny

Schizandra je popínavá rostlina, která je schopna doplazit se více než do 10m vzdálenosti od svého zdroje výživy. Její stonky jsou zdřevnatělé, při nalomení příjemně vonné. Proutky klanoprašky zakrývá hnědá vrstva jemné kůry, která si nechává stínit vejčitými slunečníky. Listy jsou žilkované, světle zelené a slabé. Šizandra čínská je rostlinou opadavou. Při květu se těšíme z bílých někdy narůžovělých okvětních lístků, které slibují příchod plodu. Plodu mnoha chutí.

schizandraa

Původ a rozšíření

Domovinou schizandry je severovýchodní Asie, kde se sbíraly její plody již před dvěma sty lety před naším letopočtem. Na základě zvyšování poptávky po tmavých bobulích se pěstování rozšiřovalo a vznikaly plantáže. Jedny z těch největších jsou umístěny v severovýchodních provinciích, např. Ťi-lin, Chej-lung-ťiang.. Dnes se schizandra pěstuje i v Evropě. Někde můžeme nalézt za latinským názvem připojení Baill, což jsou čtyři počáteční písmena botanika a lékaře H.E. Baillona, který v r. 1866 tuto rostlinu popsal jako první.

Využitíschizandra

Schizandra je považována za silný a účinný adaptogen. Adaptogen je termínem z alternativní medicíny, který naznačuje, že rostlinná droga je vhodným prostředkem pro zvýšení odolnosti organismu. Schizandra, jakožto představitel této skupiny, je příhodná pro navození pocitu pohody, vyvážení stresu a přísunu energie. Dobrým pomocníkem jsou její plody na dlouhých cestách, které vyžadují soustředěnost a výdrž. Radosti přibyde i lidem trpící chronickým únavovým syndromem. Schizandra je o úroveň výše než známý kofein. Užívání plodu schizandry má příjemnější nástup a delší účinnost – až 6 hodin. Při nerozkousání bobulek se povzbuzující účinek dostavuje někdy až za hodinu. Úplným rozkousáním či přípravou nálevu z rozdrcených plodů se účinek umocní. Povzbuzující působnost plodu schizandry není pro organismus nijak zatěžující. Dá se říci, že čeho je moc, toho ubere a tam kde chybí, doplní.
V čínské medicíně jsou tmavomodré plody využívány již po dlouhá staletí jako pomocník při zvýšení síly a chuti k milování. Schizandra čínská je schopna zvyšovat hladinu oxidu dusíku, jež je důležitým faktorem pro prokrvení tkání. Funguje i jako omlazující kůra pro ledviny , které jsou důležité i pro potenci u mužů.
Je známo, lidská játra jsou jednou z nejdůležitějších stanic těla, proto potřebují tu nejvybranější péči. Péči schizandry. Je schopna prodloužit život a ulehčit práci a to díky lignanům. V tradiční čínské medicíně je schizandra využívána i při těch nejtěžších případech poničení jater – napadení hepatitidou. Ze zdravých jater plyne i čištění krve. U diabetiků podporuje léky spojené s diabetes a evidentně normalizuje hladinu cukru v krvi.

Účinné látky

Wu-Wei-Zi neboli schizandra obsahuje vlákninu, bílkoviny, vitaminy E a C, beta-karoten. Ze stopových prvků jsou tu v zastoupení selen, jód, kobalt, sodík, draslík, zinek. Jako další jsou v semenech přítomny mastné kyseliny – linolová, linoleová, olejová. Lignany – schizandrin A, B a C, pseudo-y-schizandrin, E-gomisin A až G, y-schizandrin, schizandrol a další.

Tradiční dávkování

Tradičně se dávkování chizandry řídí jednoduchým pravidlem : 1 sušený plod = 1kg tělesné hmotnosti, přičemž tuto sumu lze snížit o 30 % . Překročení dávky znamená možnost ztráty požadovaného účinku, u některých jedinců průjem. Maximální doporučená denní dávka je 15g. Tímto způsobem je vhodné užívat schizandru sto dní, avšak účinky jsou citelné již po pár týdnech.
Sušené plody schizandry je nutno poctivě rozkousat.

Pro stimulační efekt: 1-3g 60 min před výkonem

Pro antistresový efekt (adaptogení) : 1g sušeného plodu rozdělíme do 2-3 dávek. Vhodné je začít ráno 0,5g a pokračovat během dne 2x 0,25g nebo 2x denně 0,5g

1g=10ks sušeného plodu klanoprašky

Upozornění: Užívání schizandry by měli dobře zhodnotit těhotné a kojící ženy a jedinci trpící horkostí plic.

 

Pěstování

Schizandru čínskou je možné vypěstovat i doma na zahrádce. Mladé rostlinky je výhodné shánět v zahradnictvích. Lze si vypěstovat i ze semínek: Semínka schizandry namočte do vlažné vody na 24 h. Nasáklá jsou připravená k výsevu. Pro urychlení klíčení je vhodné narušit jejich strukturu. Výsev provádíme do písčité, propustné půdy ve skleníku či při pokojové teplotě. Sazenice vysazujeme ven na jaře do polostínu minimálně s jednometrovým rozestupem. Mysleme na to, že klanopraška je popínavá rostlina. Potěšte ji plotem, mříží, zdí či pergolou, kde se budete těšit i vy z ní. Při dlouhodobých suchách je dobré rostlinu zalévat. Jednou za několik let zmladíme rostlinu seříznutím až u země a to v zimě. Řez však není nutný. Plody schizandry dozrávají v září až v říjnu. Listí opadá na podzim po získání atraktivní žlutohnědé barvy.

2 Komentáře

  1. Weisz

    Je to krásně napsané, ale ja bych měl dotaz´. Proč nám schizandra která ma již 10 roků vůbec nekvete a tím ani nerodi? Jestli můžete , skuste naznačit , krásně zelená , roste , ale nic víc . Děkuji za odpověď.

    Odpovědět
  2. Jméno *stif

    Ja mám schizandru krásna dlhé liany, kvitne ale nerodí, keď som ju kúpil povedali že nepotrebuje opeľovač,asi nemali pravdu,

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest