Dary od přírody 9 Entheogeny 9 Psí marihuana (Calea zacatechichi, Hořká tráva)

Psí marihuana (Calea zacatechichi, Hořká tráva)

Entheogeny | 0 komentářů

calea-zacatechichiPřestože tato rostlina je v celém Mexiku používána v lidovém bylinářství jako lék, jen jediný kmen ji používá i k navození věšteckých stavů. Indiány oaxackého kmene Chontal, tuto rostlinu užívají, aby si „vyčistili smysly“ a mohli se slovy domluvit se světem duchů. Od nejstarších časů sloužily intenzivně hořké listy této rostliny (zachatechichi je aztécké slovo, které znamená „hořká tráva“) jako lék proti horečkám, nevolnosti a ostatním potížím. Šamani ji nazývají také „božské listí“ nebo-li „thle-pelakano“ a tvrdí, že pročišťuje smysly.

Botanický popis rostliny

Calea zacatechichi je hustě rozvětvený keř vysoký asi jeden metr. Má vejčité listy s pilovitými okraji 2-6 cm dlouhé. Husté květenství se skládá obvykle z dvanácti drobných květů žluté barvy, úbory jsou v koncových chocholících.

Původ a rozšířenícalea_zacatechichi2

Tento keř roste v oblasti od Mexika až ke Kostarice.

Tradiční dávkování

Ze sušených rozdrcených listů tohoto keře připravují Indiáni žijící v oblasti Oaxaca halucinogenní nápoj. Zacatechichi znamená „hořká tráva“. Rostlina bývá také označována jako „psí marihuana“, „matka listů“ nebo „list bohů“. Když Indiáni vypijí tento nápoj, často ještě vykouří cigaretu smotanou ze sušených listů rostliny, aby tak zvýšili halucinogenní účinek. Začátek působení drogy poznají podle toho, že se cítí ospalí, zřetelně vnímají svůj tep a bušení srdce. Chuť tohoto nápoje je silně hořká a mnoho lidí ji nemusí snášet. Naopak kouření je poměrně příjemné, ovšem účinek není tak intenzivní.

Užívá se také v místní lidové medicíně ke snižování horečky (antipyretikum), při zvracení (antiemetikum), k podpoře chuti k jídlu (stomachikum) a dalších chorobách. Lze ji využít i jako účinný insekticid.

Účinky

Poté, co indiáni vypijí čaj z usušených a rozdrcených listů tohoto keře, položí se Indiáni na klidné místo a vykouří cigaretu vyrobenou ze suchých listů. To, že dávka byla správná, poznají Indiáni podle toho, že se cítí malátní a slyší svůj puls a údery srdce. Po požití se objevuje ospalost a hypnotické stavy, člověku se zdají sny, které si pamatuje. Člověk může cítit tep vlastního srdce, dostavují se sluchové halucinace.

Podle moderních výzkumů, vykazuje tato droga charakteristické zpomalení EEG (mozkové činnosti) a prodloužení reakční doby u subjektů. Tyto příznaky naznačují, že zacatechichi obsahuje látky působící hypnoticky. Výsledky pokusů s diazepamem a zacatechichi potvrzují hypotézu, že extrakty ze zacatechichi (zvláště metanolová frakce) obsahují složky účinkem ekvivalentní subhypnotické dávce diazepamu. Výsledky rovněž ukazují, že aplikace zacatechichi zvyšuje jak počet snů, tak i schopnost jejich zapamatování… To vše nasvědčuje tomu, že rostlina Calea zacatechichi navozuje živou hypnagogickou představivost během fáze SWS I.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest