Dary od přírody 9 Magazín 9 Bolesti prsou: Důvody proč ženy bolí prsa

Bolesti prsou: Důvody proč ženy bolí prsa

Magazín | 1 komentář

bolesti-prsuBolest prsou je jedním z nejčastějších problémů u žen. Bolest bývá mírná nebo těžká a vyžaduje léčbu. Může ovlivnit jedno, nebo obě prsa, případně může bolest vyzařovat i do podpaží. Obecně lze říci, že bolest prsů, není znakem rakoviny. U vnímavých žen může dojít k zadržení většího množství tekutin i větším hormonálním změnám. To může vyvolat tlak nebo zánět mléčné žlázy a tím i větší citlivost prsou. Nárůst tkáně i tekutiny se postupně musí vstřebat zpět do těla – co mnoho žen pociťuje jako bolestivé.

Druh bolesti prsou u žen

Nejčastějšími druhy bolesti prsu jsou:

 • bolest spojená s menstruačním cyklem
 • bolest, kdy není ovlivněna menstruačním cyklem
 • bolest pocházející z hrudi, při níž se žena mylně domnívá, že se jedná o bolest prsou

Bolest prsou v souvislosti s menstruačním cyklem

U pohlavně zralé ženy prsy podléhají cyklickým změnám. Pod vlivem hormonů může během cyklu, ale i během těhotenství a kojení docházet ke specifickým změnám prsů. Přes menstruaci se na mlékovodu a na epitelu lalůčků dějí regresivní změny. Při působení estrogenu je okolní vazivo zkypřeno. Estrogen, který se tvoří ve vaječníku, způsobuje v druhé polovině cyklu zvýšené rozvětvení systému mlékovodů, které dosahuje vrcholu krátce před menstruací. Před začátkem menstruace může – díky tomuto hormonálního stimulu – docházet k otoku prsů, které často bývají bolestivé.

Bolest prsou bez souvislosti s menstruačním cyklem

Tento typ bolesti prsou se může ukázat buď před menopauzou, nebo u žen po menopauze. Může vzniknout dojem, že bolest žena pociťuje v jedné specifické oblasti prsou, a někdy je nazývána „cílová zóna“. Může se objevit v jednom nebo u obou prsů. U některých žen může tento stav trvat poměrně dlouho, a to jeden až 2 roky, pak zmizí. Někdy je tato bolest způsobená traumatem prsu, nebo se soustředí na místě předchozí biopsie prsu. Ve většině případů, lékaři neznají příčinu tohoto kontinuálního typu bolesti. Přestože rakovina prsu je velmi vzácná u žen s touto formou bolesti, i tak je třeba podrobit se pár testům na její vyloučení.

Mastodynie nesouvisející s cyklem

V úvahu může jako příčina takové symptomatiky bolesti přicházet i karcinom prsní žlázy. V 5-10% případů může být taková bolest, která přitom většinou od cyklu nezávisí, a která se dá přesně popsat a která je jednostranná, prvním příznakem takového tumoru. Je třeba však myslet i na takzvanou mezižeberní neuralgii, čili dráždění nervů, které se nacházejí mezi žebry. Kromě zánětu nervů existují dvě hlavní příčiny. Obě lze dobře rozlišit od jiných forem, a to na základě důkladného klinického vyšetření a charakteristiky bolesti. Na jedné straně se jedná o Tietzův syndrom, na druhé straně o Mondorův syndrom.

Bolest prsou pocházející z hrudi

V této kategorii není skutečná forma bolesti prsou, jedná se vlastně o typ bolesti na hrudi, přičemž žena cítí, jako kdyby bolest pocházela z prsou. Tento typ artritidy vzniká ve středu hrudníku, a nazývá se kostochondritida. Nastane, pokud se žebra a hrudní kost propojí. Špatné držení těla a proces stárnutí mohou přispět ke zvýšenému namáhání těchto spojů, což vede k bolesti.

Léčba bolesti prsou – léky, změny životního stylu a dietní změny

Léky

Léky pro úlevu od bolesti obecně postačují rovněž v závažných případech. U žen s kostochondritidou, může být předepsán aspirin nebo protizánětlivé léky. Vzhledem k tomu, že léky na úlevu od bolesti mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, stojí za to pouvažovat nad různými změnami životního stylu, které mohou pomoci snížit nebo odstranit bolesti u mnoha žen.

Změny životního stylu

Nošení kvalitní, podpůrné podprsenky snižuje přebytečný pohyb prsou, který může přispět k bolesti. Také naučit se plně uvolnit tělo může snížit stresové hormony, které mohou mít vliv na prsa. Mnoho žen zjistilo, že meditace a vizualizace je užitečná při zklidnění mysli.

Dieta

Ačkoliv snížení bolesti prsou pomocí dietního programu není prokázáno, mnoho žen zjistilo, že je užitečné:

 • Eliminovat kofein (nachází se v kávě, čaji, kolové nápoje a čokolády)
 • Snížit množství tuku snížením příjmu pečiva, masa s vysokým obsahem tuku a mléčných výrobků
 • Zvýšit příjem ovoce, zeleniny a obilí
 • Snížit příjem soli
 • Zvýšit příjem vitaminových doplňků (vitamin E, vitamin B6 (pyridoxin) a olej z pupalky dvouleté)

1 komentář

 1. Pavla Dvořáková

  odbrý den okolo bradavky se mi udělala zatvrdlina. zezačátku bolela jako modřina, ale ted nebolí, nicméně nemizí a já jsem z toho hooodně nervozní. v pondělí jdu ihned k lékaři, jelikož mám strach. ale už se mi to udělalo podruhé? co to je a jak tomu předcházet? děkuji za odpověd…Pája

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest