meduňka2Botanický popis rostliny

Přímá, až 1 m vysoká větvená lodyha, vyrůstající z šupinovitého oddenku. Tenké listy jsou vstřícné, dlouze řapíkaté, vejčité až kosníkovité s vroubkovitě pilovitým okrajem. Květy mají růžovomodrou nebo žlutobílou korunu a jsou sestaveny do lichopřeslenů. Plodem je tvrdka. Všechny části rostliny mají citronovou vůni díky obsahu silice.

 

Původ a rozšíření

Původem meduňky je středozemí, dnes roste prakticky všude po světě. Producenty jsou Maďarsko a země východní Evropy.

Využití

Meduňka je velmi stará léčivá rostlina, dříve obsažena v tradičních „kamelitánských kapkách“. Ty spojovaly účinky máty a heřmánku v sedativní účinky a působení na trávicí ústrojí. Meduňka působí příznivě při střevních bolestech, při nadýmání, průjmových infekčních chorobách, ale také při klimakteriu a menstruačních bolestech.

Posiluje centrální nervovou soustavu a využívá se u některých forem depresí, proti migréně. Meduňka působí uklidňujícím efektem při bušení srdce, srdečních onemocněních a nespavosti. Zpomaluje tep a snižuje krevní tlak.

Zevně se používá k přípravě obkladů a koupeli při revmatoidní artritidě, pohmožděninách a opuchlinách. Je výbornou volbou při zánětlivých procesech na kůži.

Evropská léková agentura (EMA) schválila účinek meduňky na uklidnění a při nespavosti. Označuje meduňku za vhodnou volbu při zažívacích obtížích včetně nadýmání. Nápomocnou je i při astmatu vyvolaném stresem.

Účinné látky

Hlavní obsahová složka jsou silice (kolem 0,15%) složená z citralu, citronelalu a geraniolu. Další účinné látky jsou fenolické a triterpenické látky. Dále obsahuje přibližně 4% tříslovin.

Tradiční dávkování

Meduňka se terapeuticky využívá ve formě čerstvého nebo sušeného listu, popřípadě natě. V čajových směsích se objevuje drcená či řezaná část rostliny. Bývá k dostání také tinktura 1:5 v 45 % etanolu nebo tekutý extrakt.

Dospělí a děti nad 12 let mohou popíjet bylinnou směs meduňky v množství 1,5-4,5 gramů 3x denně. Čaj by se měl před slitím louhovat nejlépe kolem deseti minut. Tekutý extrakt lze užít 2-4 ml 3x denně a tinkturu 2-6 ml 3x denně. Obecně se k potížím se spánkem doporučuje neužívat déle než 2 týdny.

 

Pěstování

Meduňka roste na slunném stanovišti na těžké, ne příliš vlhké půdě. Rozmnožuje se semeny nebo dělením starých trsů. Semena se vysévají koncem dubna nebo počátkem května. Na podzim nebo příští rok se meduňka vysazuje na trvalé stanoviště, kde roste 3-5 let. Sklízejí se listy, případně nať.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest