Dary od přírody 9 Afrodiziaka 9 Locika jedovatá (Lactuca Virosa)

Locika jedovatá (Lactuca Virosa)

Afrodiziaka, Antidepresiva, Entheogeny, Kašel, Pocení, Spánek | 1 komentář

Lactuca_virosaV lékařství se používala jako prostředek proti kašli bez nebezpečí návyku, dále jako hypnotikum, při astmatu, při neuralgii a dně. Léčebné použití tohoto druhu bylo známo už od středověku. Od poloviny 19. století aplikace této rostliny v medicíně ustala. Tato droga se také používala jako narkotikum (náhrada za opium). Známý katalánský surrealistický architekt Antonio Gaudií údajně používal tuto rostlinu k tomu, aby získal inspiraci.

Botanický popis rostliny

Lactuca virosa je jednoletá až dvouletá bylina vysoká asi 0,5-1,5 metru s bělavou přímou lodyhou, která je u báze štětinatá, výše lysá, na bázi často načervenalá. Nahoře se větví v bohatou latu. Listy tvarem připomínají listy smetánky, jsou tuhé, lysé a modravě zelené. Květy jsou světle žluté v úborové latě. Kvete v červenci až září. Vřetenovitý kořen páchne po maku. Celá rostlina je protkána mléčnicemi, které při poranění roní mléčně bílou šťávu.

Původ a rozšíření

Rostlina pochází z oblasti Středozemního moře a vyskytuje se v teplejších oblastech Evropy a v Severní Americe. U nás se vyskytuje pouze ojediněle na slunných místech, dříve byla pěstována jako léčivá rostlina.

Tradiční dávkování

Severoameričtí Indiáni rostlinu ulomí a pak její vytékající šťávu sbírají. Usušená a zahuštěná šťáva se kouří v posvátných dýmkách. Kouřit lze však i sušené listy rostliny. K tomu lze využít i tzv. lactucarium, které se připravuje tak, že se sušené rostliny povaří ve vodě, často se šťávou z citronu. Voda se přefiltruje a rostliny se opět ještě dvakrát povaří. Získaná voda se nechá na širokém hrnci odpařit. Zbytek tmavé barvy, který zůstane na dně, je lactucarium. Obdobně ho lze připravit i z hlávkového salátu, ale má mnohem slabší účinky.

V Americe se tato droga používá tak, že se z ní udělá extrakt do ovocného džusu a ihned se pije.

Účinky

Suchá šťáva z rostliny (latex) se někdy nazývá salátové opium. Má totiž podobný účinek jako opium a proto se využívala také v lidovém léčitelství, neboť uklidňuje podrážděné nervy, navozuje spánek s těžkými sny, zklidňuje akutní záchvaty kašle, ale nevyvolává zácpu, ztrátu chuti či závislost a navíc má i afrodiziakální účinky. Dále se dostavuje rozšíření zorniček a pocení, často závratě.

1 komentář

  1. Eva

    sháním Lociku jedovatou…kde se dá koupit?

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest