Dary od přírody 9 Antidepresiva 9 Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

kozlikKozlík jako přírodní sedativum. Má tlumivý účinek, který pomůže s nespavostí, nervozitou či lehčími stavy deprese.

Botanický popis rostliny

Kozlík je trvalka dorůstající kolem 1 metru výšky. Lodyha je dutá, rýhovaná, listy jsou vstřícné lichozpeřené, tvarem kopinaté a vykrojené. Květy kozlík jsou červenobílé, složené v chocholíkovém hroznu. Semenem je nažka, oddenek kozlíku je krátký s množstvím kořínků.

Původ a rozšířeníkozlik1

Původní domovina kozlíku se nachází v Evropě a v menší části z Asie. Z této oblasti se šířil dále do Asie a do Ameriky byl přivezen.

Využití

Klasické použití, které tradičně vychází z fytoterapie a domácí terapie obohacené zkušenostmi, je doporučováno při stavech nespavosti, křečí nohou, bolestí hlavy, neklidu, stresu, žaludečních křečích, pocitu strachu. Nejnovější studie uvažují indikovat kozlík kezklidnění nervozity a spacích obtíží u dětí. Má tlumivé účinky a nachází se ve většině čajových směsí k řešení problémů se spaním a depresemi. Kozlíková tinktura je známa a užívána od středověku a čajovou směs už ordinoval Hippocrates. Kozlík byl také použit při výrobě prvního homeopatika vůbec.

Účinné látky

Terapeuticky využívaná část rostliny je kořen a oddenek. Tyto části kozlíku nejvíce obsahují směs, kde se z velké části nachází alkaloidy (actinidin, valerin, valerianin), isovaleramid, gamaaminomáselnou kyselinu (GABA), isovalerovou kyselinu a jiné látky s různou tlumící schopností na centrální i perfierní nervovou soustavu (proto také účinkuje na uvolnění svalových křečí – viz. myorelaxans). Narozdíl od „starých“ léků na spaní na ně nevzniká závislost.

Tradiční dávkování

Nálev připravíme z jedné čajové lžičky, kterou zalijeme 250ml horké vody a necháme 10 minut louhovat. Pozor při přípravě Vás může překvapit specifický zápach kořene kozlíku. V jakékoliv formě je vhodné kozlík užívat před spaním (1 hodinu až 30 minut) s přihlédnutím k faktu, že správné dodržování spánkové hygieny významně umocňuje jeho terapeutický efekt. Byly testovány přípravky ve formě tobolek nebo tablet s obsahem extraktu (lihový/olejový), kde množství účinné látky 400-900 mg užitých 2 hodiny až 30 minut před spaním vykazovalo uspokojivé výsledky.

Pěstování

Rostlina se volně vyskytuje ve vlhkém prostředí, v lesích, mokřadech, na loukách. V domácím podmínkách není pěstování kozlíku problematické, nejdůležitější je pouze dodávání vody a zvlhčování prostředí.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest