Dary od přírody 9 Magazín 9 Jak léčit zánět dásní bez léků či zubaře

Jak léčit zánět dásní bez léků či zubaře

Magazín | 0 komentářů

Zánět dásní je infekce způsobená bakteriemi. Doporučuje se ji léčit hned v počátečních stádiích, jinak může dojít k rozšíření infekce, k poškození zubních kořenů či dokonce k paradentóze.

Nejčastější příznaky zánětu dásní jsou: ustupující dásně, krvácení, otoky a bolesti.

Dnes vám prozradíme několik jednoduchých receptů, jak záněty dásní léčit:

1. Sůl

Připravte roztok kuchyňské soli na proplachování úst. Sůl má schopnost zabíjet bakterie tím, že změní hodnotu pH v ústech. Sůl navíc zmírňuje otoky.

Ingredience: 1/2 polévkové lžíce soli, 1 sklenice (2 dcl) vlažné vody

Postup: Sůl nasypte do vody a zamíchejte. Tímto slaným roztokem si několik minut proplachujte ústa 2krát až 3krát denně.

2. Jedlá soda

Jedlá soda je další běžnou přísadou používanou v kuchyni. Má několik účinných využití pro zdraví. Podobně jako sůl i jedlá soda snižuje hladinu pH.

Ingredience: 1 až 2 čajové lžičky jedlé sody a 1 sklenice (2 dcl) vlažné vody

Postup: Do sklenice vody přidejte jedlou sodu a zamíchejte. Pak si touto směsí proplachujte ústa pár minut 2krát až 3krát denně.

3. Kokosový nebo sezamový olej

Oba tyto oleje mají silné protizánětlivé účinky. Olej pomáhá uvolňovat uvízlé bakterie, na které působí dvěma způsoby – část bakterií vyplaví ven a zbylou část zabije.

Ingredience: 1 až 2 polévkové lžíce kokosového nebo sezamového oleje.

Postup: Vložte přibližně 1 polévkovou lžíci oleje do úst. Proplachujte ústa olejem pár minut. Opakujte několikrát denně.

4. Citronová šťáva

Citronová šťáva má silné protizánětlivé účinky a obsahuje také vitamín C, který pomáhá hojit a regenerovat dásně.

Ingredience: šťáva z 1 citronu a 1 sklenice (2 dcl) vlažné vody

Postup: Smíchejte citronovou šťávu s vodou. Následně si touto směsí proplachujte ústa několikrát denně. Nedělejte to však déle než 1 minutu a po ukončení si alespoň půl hodiny nečistěte zuby, protože citronová šťáva může mírně oslabovat zubní sklovinu.

5. Aloe vera

Aloe vera má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je proto výborným prostředkem pro léčbu zánětů dásní, ale i jiných zánětlivých onemocnění.

Ingredience: list aloe vera

Postup: Z vnitřku listu vyškrabejte gelovou hmotu. Naneste si ji na dásně a nechte chvíli působit. Opakujte 4krát až 5krát denně.

6. Hřebíček

Hřebíček obsahuje látky, které mají silné protizánětlivé, antibiotické a anestetické účinky. Používá se k léčbě infekcí již odpradávna.

Ingredience: 10 ks hřebíčku

Postup: Vložte hřebíček do úst na 30 minut až 1 hodinu. Občas ho mírně zuby stiskněte, abyste urychlili uvolňování účinných látek. Pak ho vyplivněte a kúru opakujte několikrát denně dle potřeby.

7. Šalvěj a máta peprná

Šalvěj a máta peprná jsou další významné bylinky při léčbě zánětu dásní. Mají silné antibakteriální a protizánětlivé účinky a také zmírňují otoky.

Ingredience: 1 polévková lžíce šalvěje nebo máty peprné, 1 sklenice (2 dcl) vody

Postup: Přiveďte vodu k varu a vložte do ní bylinky. Na mírném ohni vařte 5-10 minut. Poté nálev sceďte a nechte vychladnout. Proplachujte si jím ústa pár minut několikrát během dne.

Zpracovala: Vylectese.cz

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest