Dary od přírody 9 Infarkt 9 Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)

Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)

Infarkt, Krevní tlak, Menopauza, Relaxanty, Spánek, Srdce a cévy | 0 komentářů

hloh-obecny1Posílení srdce, průchodnost tepen a cév, snížení krevního tlaku jsou přední schopnosti hlohu obecného.

Botanický popis rostliny

Hloh obecný je opadavá listnatá dřevina, označovaná jako keř nebo malý strom, dorůstající obvykle 4-5m maximálně 8m výšky. Kvete bílými až narůžovělými květy v době od května do června, ne příliš libou vůní. Má laločnaté listy velikosti 3-5 cm a trny dlouhé až 2,5cm. Plodem jsou červené malvice dozrávající na podzim. Hloh má velmi tvrdé dřevo odtud pochází jeho odborný název crataegus, který je odvozen z řeckého slova „krataigos“(silný).

Původ a rozšíření

Původem je hloh z Evropy a severní Afriky. Dnes částečně rozšířen i v Asii. Vyhovují mu propustné humózní půdy. Roste v řidších lesích, podél cest a lučních remízcích. Vytváří křoviska na okraji lesů a strání. Má rád slunné místa i polostín. U nás hloh zdomácněl a je rozšířen v nížinách i horách. V zahradnictví se pěstuje jako živé ploty.

Využití

Hloh obecný si v různých dobách a místech získal přízeň především jako podpora kardiovaskulárního systému.Zlepšuje činnost srdce, stimulací srdečního svalu. Užívá se k prokrvení a posílení srdce. Zároveň přispívá k průchodnosti tepen a cév. Zúžené tepny vedou k zvýšenému krevnímu tlaku. Hloh přispívá k jejich rozšíření a tím i poklesu krevního tlaku. Účinků hlohu je tradičně užíváno na lehčí onemocnění srdce jako je angina pectoris nebo slabší tzv. stařecké srdce. Pomocí hlohu lze předcházet infarktům, srdečním slabostem či arytmii srdce. K dosažení požadovaných pozitivních výsledků je třeba pravidelné a dlouhodobé užívání. Po delším čase indikace jsou patrné také uklidňující účinky. K pozitivním vlastnostem se tak řadí i působení na nespavost a tišení negativní projevů menopauzy.

Účinné látky

Listy hlohu obsahují krategovou a oleovou kyselinu. Květy produkují silice guercitin a gurcetin. Malvice obsahují především glykosidy, třísloviny a cukry.

Tradiční dávkování

Nálev: Tradiční nálev můžeme připravit z listů či květů. Plody se užívají jen ojediněle. Nejvíce účinných látek mají květy. Dvě lžičky drcené suroviny zalijeme 250ml vroucí vody a necháme 20 minut odstát. Pijeme 2x denně 1 šálek (250ml) ráno a večer. Hořkou chuť lze upravit přidáním medu, cukru či citrónu.

Upozornění: Není vhodný pro lidi s nízkým krevním tlakem, který ještě snižuje. Užití k léčbě onemocnění srdce konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem a neužívejte v kombinaci s jinými léčivy bez vědomí lékaře. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

 

Pěstování

Hloh se uměle pěstuje především jako živí plot zahrad. Je to nenáročná dřevina. Upřednostňuje vlhké půdy, ale snáší dobře i sucho. Je mrazuvzdorný až do -18°C. Semena je nejlépe vysévat na podzim v pařeništi a udržovat teplotu okolo 15°C po dobu tří měsíců, poté další tři měsíce při teplotě cca 4°C. Některé mohou klíčit již zjara, obvykle je však proces klíčení velmi nerovnoměrný a zdlouhavý proces, který může trvat až 18 měsíců. Keř obvykle nese plody až po 5-8 roku

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest