Bidens_tripartitaBotanický popis rostliny

Dvouzubec je 70 cm vysoká rostlina. Má lysou přímou lodyhu. Pilovité listy jsou sytě zelené, zúžené do křídlatého řapíku. Květenství je úbor. Plodem je hnědá nažka, která má na vrcholku nazpět obrácené bodlinky.

Dvouzubec trojdílný patří k velmi universálním drogám. Jeho předností je komplexní účinek na látkovou výměnu s velmi jemným účinkem.

Účinné látky

Nejdůležitějšími účinnými látkami Dvojzubce trojdílného jsou flavonoidy. Spolu s minerálními látkami obsaženými v rostlině (mangan) stimulují a urychlují metabolismus, podporují krvetvorbu a harmonizují funkci nadledvinek.

Dále obsahuje

  • hořčiny
  • třísloviny
  • silice
  • stopové prvky
  • vitamín C

 

Využití

Vnitřní užívání :

Dvouzubec trojdílný pomáhá při nemocech jater, ledvin, slinivky a žlučníku. Rovněž stimuluje metabolismus neboť pro svůj obsah hořčin působí dobře na trávení.

V kombinaci s Bukvicí lékařskou minimalizuje negativní dopady chemoterapie na lidský organismus.

Tinktura z Dvouzubce je vynikající při léčbě lupénky.

Zevní použití :

Při lupénce, kožních alergiích, ekzémech, u nadměrného padání vlasů či nadměrné tvorbě lupů.

Jako léčivá droga se z rostliny používá sušená nať. Ta se užívá ve formě nálevu nebo si z ní připravíme tinkturu.

Droga velmi účinně podporuje látkovou výměnu, působí močopudně a potopudně. Z toho také vyplývá její vnitřní použití při mnoha chorobách látkové výměny, včetně lupénky. Lze ji rovněž využít ke stimulaci funkce nadledvinek a také jako antirevmatikum. Zevně působí bylina jako poměrně výrazné antialergikum, proto je vhodná ke koupelím ekzematických dětí, při dětském mazotoku a k výplachům nosu při alergické rýmě.

Kontraindikace: Při běžných dávkách neexistují žádné ne­žádoucí účinky a ani kontraindikace. Droga se může použít i v dětském lékařství a může se podávat i těhotným a kojícím ženám.

Tradiční dávkování

Základní lékovou formou je odvar, připravený krátkým, asi jednominutovým varem. Obvykle se podávají 4 šálky čaje den­ně, lze ale také připravit bylinářský čaj, bylinářský balzám nebo tinkturu.
V léčbě lupenky dáváme přednost tinktuře, která se podává 3x denně 30 kapek u žen a 3x 35-40 kapek u mužů.
Na pokožku můžeme použít mast zhotovenou takto: Lanolín se roztaví na vodní lázni a přidá se 15% tinktura. Dřevěnou kopistí míchat do odpaření lihu. Mastí se postižené místo může potírat i vícekrát denně.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest