Dary od přírody 9 Magazín 9 Jak dlouho trvá vyléčit střeva (Crohnova choroba, celiakie apod.)

Jak dlouho trvá vyléčit střeva (Crohnova choroba, celiakie apod.)

Magazín | 0 komentářů

Zdravá střeva jsou nadevše. Onemocnění, jako jsou syndrom zvýšené propustnosti střev, přemnožení Candidy či Crohnova choroba, je možné spojit s téměř každým onemocněním moderní doby.

Začíná to přibíráním, únavou, podrážděností, depresí a končí autoimunitním onemocněním, rakovinou či diabetem. Všechna onemocnění jsou víceméně výsledkem nemocných střev.

Pozor, nemocná střeva nemají vždy zjevné příznaky

Můžete si myslet, že vás se to netýká, protože zatím nemáte žádné zjevné příznaky problémů s trávením nebo stolicí.

Pravda je taková, že onemocnění střev se ne vždy projevuje zjevnými příznaky. Většinou se jedná o onemocnění bez příznaků, případně se projeví v jiné části těla, nejen ve střevech.

Ve skutečnosti má až 22 % lidí s onemocněním střev vážně poškozené tenké střevo, ale neprojevují se u nich žádné příznaky nemoci.

Pokud čtete naši stránku, zřejmě patříte mezi lidi, kteří se aktivně zajímají o své zdraví, možná konzumujete přírodní probiotika (kombucha), nebo je užíváte ve formě doplňků stravy či konzumujte zdravé vývary z kostí.

Ale co dělat, když vám to nepomáhá nebo se váš stav zlepšuje mnohem pomaleji, než jste si přáli? Kolik vlastně trvá vyléčení střev?

Právě tuto otázku se pokusíme zodpovědět v tomto článku.

Vyléčení střeva znamená vyléčit celé tělo

Abychom našli odpověď na předešlou otázku, musíme zajít až na buněční úroveň.

Celková plocha střev, pokud bychom je roztáhli, by měřila úctyhodných 300 metrů čtverečních. Tedy hřiště 30 metrů dlouhé a 10 metrů široké.

Na povrchu by se nacházely nanejvýš důležité buňky odpovědné za absorpci živin z potravy do krevního oběhu. Tyto buňky se neustále regenerují a obnovují. Ve zdravých střevech máte úplně novou výstelku po 2 až 3 týdnech.

Čas potřebný k zahojení poškozené výstelky u zdravých lidí bez autoimunitního onemocnění, alergií na jídlo nebo zánětu střev se liší, ale studie uvádějí, že je to něco v rozmezí 2-12 týdnů.

Další studie z Harvardu, publikovaná v medicínském žurnálu Nature(Příroda), zjistila, že už po 3 dnech od změny stravování dochází ke změnám ve střevní mikroflóře.

Tento fakt demonstruje úžasnou sílu konzumovaného jídla na náš trávicí systém.

Avšak u lidí, kteří trpí nějakým zdravotním problémem, může vyléčení střev trvat déle, než zmíněných 2 až 12 týdnů.

Na délku léčby střev mají vliv následující onemocnění:

  • chronické záněty
  • lymská borelióza
  • chronické virové infekce
  • zvýšený krevní cukr
  • únava nadledvin
  • přemnožené patogenní bakterie v tenkém střevě
  • autoimunitní onemocnění

Abychom pochopili souvislost mezi uvedenými nemocemi a léčbou střev, musíme pochopit, co to znamená autoimunitní zánětlivé spektrum.

Co je to autoimunitní zánětlivé spektrum

Pro to, aby vám lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění, musí dojít k tomu, že imunitní systém zničí nezanedbatelnou část nějaké tkáně (v mozku, štítné žláze nebo střevech).

Například je třeba až 90% poškození nadledvinek, aby byla diagnostikována Addisonova choroba (onemocnění, při kterém nadledvinky neprodukují dostatek hormonů).

Při roztroušené skleróze (skleróze multiplex) je zapotřebí, aby došlo ke zničení nervového systému a při celiakii ke zničení trávicího systému.

K těmto onemocněním samozřejmě nedochází za jednou noc. Jde o poslední ze stadií ve větším autoimunitním spektru.

Existují v podstatě tři stadia:

1. Tichá autoimunita – když se v krvi nacházejí protilátky, ale nejsou přítomné žádné klinické symptomy nemoci

2. Autoimunní reaktivita – když se vyskytují protilátky i symptomy

3. Autoimunitní onemocnění – když došlo ke značnému zničení orgánů

Mnoho lidí se nachází ve druhém stadiu autoimunitních onemocnění. Ještě nejsou natolik nemocní, aby byli označeni za pacienta s autoimunitním onemocněním, ale už vykazují viditelné poškození těla.

Zohlednění alergií a citlivostí na určité potraviny

Vědci si dnes začínají uvědomovat, co funkční medicína říká už desetiletí, že „reaktivita jako je citlivost na lepek je jen jedním koncem většího autoimunitního zánětlivého spektra, s autoimunitním onemocněním jako celiakie na jeho druhém konci.“

Jak jsme již zmínili výše, k tomu, aby vám lékař oficiálně diagnostikoval celiakii, musí být viditelné značné poškození vaší střevní výstelky.

Kromě toho pouze 10 % lidí s celiakií vykazuje běžné příznaky. Místo toho se často objevují vedlejší a na první pohled nesouvisející problémy, jako jsou úzkost, deprese či kožní onemocnění.

Výsledkem je, že pouze 5 % pacientů s celiakií má správně stanovenou diagnózu! Jinými slovy, zhruba 50 tisíc lidí na Slovensku a 100 tisíc lidí v České republice mají celiakii a ani o tom netuší! Zde je 15 až 20% populace, která je na lepek citlivá.

U těchto lidí může dojít k poklesu hladiny zánětlivých protilátek v krvi až po 6 měsících, když vynechají stravu obsahující lepek.

A to nebereme v úvahu další možné alergie na potraviny nebo onemocnění, která také mohou zpomalovat hojení střev. Většina pacientů má několik zdravotních problémů, které se týkají střev, zánětů a autoimunitních reakcí.

Závěr

Při správné léčbě a vyhýbání se alergenům lze sledovat zlepšení zdravotního stavu po každém měsíci, ale k celkovému vyléčení dochází zhruba po 2 letech.

Pokud máte komplikovanější zdravotní problém, pak se doporučuje, abyste se obrátili nejen na klasickou medicínu, ale také na správnou funkční medicínu.

Také si dejte udělat kompletní laboratorní vyšetření, abyste přesně věděli, čemu čelíte.

Zpracovala: Vylectese.cz

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest