PhyllanthusMáte problémy s močovými kameny? Chanca Piedra v překladu znamená „drtič kamenů“, toto jméno si tato vzácná bylina zasloužila díky své schopnosti rozbíjet jak žlučové, tak i močové kameny

Botanický popis rostliny

Chanca Piedra je jednoletka dorůstající 40 – 60 cm do výšky. Vyskytuje se především v tropických oblastech jako jsou Bahamy, Indie, Jižní Amerika. Její listy jsou vzpřímené a kůra světle zelená. Chanca Piedra má mnoho květů zelené barvy, někdy však i náznakem červené. Plody Chanci Piedri jsou hladké tobolky, které v sobě ukrývají semena této užitečné rostliny.

Původ a rozšíření

Roste volně v tropických oblastech celého světa včetně Číny, Indie, Baham a Ameriky. Velmi rozšířená je Chanca Piedra v Amazonských deštných pralesech z kterých pochází. Lze však na ni narazit dokonce na Floridě či Texasu.

Využití

Chanca Piedra se již podle zmiňovaného názvu „drtič kamenů“ používá ve fytoterapii zejména urologických obtíží. Je močopudná a zároveň má schopnost rozpouštět močové kameny. Působí na uvolňování hladkého svalstva, díky tomu se ledvinové kameny sami uvolní a vyjdou z těla přirozenou cestou. Chanca Piedra má i analgetické účinky, takže lidé s močovými kameny hlásili pocítění úlevy od bolesti ještě před samotným vypuzením kamenů. Vzhledem k vysokým protizánětlivým vlivům ji lze využít při zánětu močového měchýře, jater a ledvin, pohlavních onemocnění, ale i běžných střevních infekcích. Vhodná je zvláště pak u chronických urogenitálních onemocnění.

Díky uvolnění hladkého svalstva, snížením křečí a úlevě od bolesti je vhodné Phyllanthus niruri užít i při menstruačních bolestech. Chanca Piedra podporuje funkci ledvin a jater, je tak vhodná pro detoxikaci, ale i léčbě onemocnění těchto orgánů. Pozitivní účinky byly prokázány u nemocí jako je žloutenka nebo dokonce malárie. Chanca Piedra zabíjí viry, zvyšuje funkci jater, pomáhá správně trávit tuky (odbourávání tuků z jater) a snižuje cholesterol.

Její účinky jsou žádoucí i pro diabetiky. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi a také krevní tlak. Lze ji však užít i při běžných onemocněních jako je chřipka. Chanca Piedra zabíjí bakterie i viry a snižuje záněty a horečku. Pro mírné projímavé účinky lze užít při zácpě. Prokázána byla i schopnost Chanca Piedry zabraňovat mutaci buněk, tedy zpomalovat nebo zastavit rakovinné bujení. Díky podpoře zvýšenému vylučování kyseliny močové je Chanca Piedra úlevou pro lidi trpící dnou nebo jinými revmatickými onemocněními kloubů.

Účinné látky

Chanca Piedra je bohatá na rostlinné chemikálie a to i na ty, které jsou obsažené pouze v rodu Phyllanthus, kam tato rostlina patří. Quebra Pedra neboli Chanca Piedra je bohatým zdrojem na alkaloidy, astragalin, brevifolin, karboxylové kyseliny, geraniin a mnoho dalších.

Tradiční dávkování

Na 1 l dáváme 1-2 polévkové lžíce sušené byliny. Jen krátce povaříme (cca 5 min) a scedíme. Nálev užíváme 3x denně.

Upozornění: Chanca Piedra není vhodná pro těhotné ženy, diabetiky a jedince se srdečními problémy. U mužů snažících se o potomky je doporučována konzultace s lékařem nebo lékárníkem.

Pěstování

Phyllanthus niruri roste volně v Jižní Americe, Indii a v dalších tropických oblastech. Informace o komerčním pěstování nemáme.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest