OLYMPUS DIGITAL CAMERACamu camu obsahuje až třicetinásobek vitamínu C, než nejkulaťoulinkatější oranžový pomeranč.

Botanický popis rostliny

Myrciaria dubia neboli camu camu je strom, který se dorůstá do 5m výšky. Je to huňatý stálezelený stromek, na první pohled připomínající křoví. Stonek je kulatý, hnědý a listy camu camu jsou zelené a lesklé. Plody se rostou ve shlukách, podobně jako třešně. Velikostně jsou ovšem větší. Camu camu plody jsou zbarvené, především do červené, žluté někdy až bílé barvy. Ovoce je dužnaté a hodně kyselé. Kyselost je znakem vysokého obsahu vitamínu C.

Původ a rozšíření

Domovem pro camu camu je Jižní Amerika, konkrétně amazonské deštné pralesy a zaplavené oblasti. V Americe je camu camu velmi známé jako vitaminová bomba. Dnes se dováží i do Evropy, tak jen doufejme, že zevšední i u nás.

Využití

Camu camu je pro své účinné látky známé jako vitamínová bomba, antioxidant a antivirový přípravek. Díky vitamínu C je nezbytným vitamínem pro zdraví cév a dobré vstřebávání železa. Stará se o srdce, cévy i krevní oběh. Napomáhá udržet hladinu cukru v krvi a snižuje vysoký krevní tlak. Je doporučován lidem trpící na opary (i pásové), vředy. Camu camu je vhodné používat při boji s virovými onemocněními. Samozřejmě na mysli není jen chřipka a lehké nachlazení, ale i všechna ostatní virová onemocnění, která jsou způsobena oslabenou imunitou. Camu berry je předurčeno pro zvyšování odolnosti imunitního systému, přičemž se objevuje i blahodárný účinek na nervy. Pozitivní účinky  byly zaznamenány  při depresích a neklidu. Dobré je užívat camu camu v pokročilém věku – zabraňuje buňkám stárnout, je protizánětlivý, zlepšuje paměť, zdolává infekce, vhodný při Alzheimerově chorobě.

Účinné látky

Camu camu obsahuje bioflavonoidy, rutin, betakaroten, železo, vápník, niacin, fosfor a další. Hlavní složkou arzenálu je vitamín C, který je zde obsažen 30x více než v pomerančích.

Tradiční dávkování

Pro plné využití prášku camu camu je vhodné užívat 3x denně malou lžičku rozmíchanou ve vodě, džusu či šťávě. Je známo, že plody Myrciaria budia jsou přidávány i do zmrzlin a dření.

Jedna otřepaná čajová lžička vydá vitamínu C za zhruba 0,5kg balení citrónů.

 

Upozornění: Překročení doporučované denní dávky může vést k průjmu.

 

Pěstování

O camu camu není známo, že by se pěstovalo v Evropě. Je jistě náročné na podmínky, už jen pro to, že jeho domovinou jsou amazonské deštné pralesy

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest