Aloe-capensisTradiční bylina využívaná v terapii chronické zácpy a zevně v kosmetických přípravcích proti popáleninám nebo poranění.

Botanický popis rostliny

Aloe kapská je sukulentní (šťavnatá) trvalka, která může dosahovat výšky v rozmezí 1 až 5 metrů. Dospělá rostlina má jednoduchou nevětvenou strukturu mající podobu stromu nebo keře, protože stonek je dřevnatý. Stonek aloe kapské je zakončen růžicí listů. Listy aloe kapské mohou být až 90 cm dlouhé, jsou tlusté, dužnaté, na konci zužující, barvou šedozelené až načervenalé se zubatým hnědočerveným okrajem tvořícím ostny. Menší ostny se v nižším množství nacházejí na spodu listu.

Květy jsou asi 0,5 až 1 metr nad listy, jsou uspořádány v hustých klasech s krátkými stopkami, barvu mají červenou až oranžovou a vytvářejí větvená květenství, která mohou dosahovat až 1 metru délky. Kvete od června do září, tedy v době, kdy je v jeho původní domovině nejchladněji.

Původ a rozšíření

Aloe kapská má svůj původ v několika regionech (Západní Kapsko, Svobodné Státy, KwaZulu-Natal, Lesotho a Východní Kapsko) na území Jihoafrické republiky. Přesnější lokace zahrnuje pruh v Jižním Kapsku až ke Kapskému městu a poté východně až k KwaZulu-Natal. Roste na různorodých stanovištích, nejvíce preferuje suché, skalnaté svahy nebo travnaté tzv. fynbos na okraji Karoo nebo na podstatně vlhčích místech nejčastěji do nadmořské výšky 700 m.n.m. Původně ji využívali již stovky let domorodí léčitelé kmene Khoisai, poté se dostala do rukou západních osadníků, kteří její výskyt dále rozšířili.

Využití

Nejznámější a nejvíce využívané terapeutické využití zahrnuje antioxidační schopnost aloe kapské a s tím související podporu imunitního systému v boji proti infekčním onemocněním. Zvyšuje se tímto odolnost přirozené obranyschopnosti lidského organismu. Obsahové látky aloe kapské dokáží neutralizovat škodlivé volné radikály způsobující doslova paseku na molekulární úrovni tkáně, pomáhá regenerovat poškozenou tkáň, obsahové látky dokáží zmírnit symptomy zánětů, účinkuje mírně antisepticky a uklidňuje podrážděnou kůži.

V optimálním dávkování obsahových látek aloe kapské dochází u zvířat i u lidí k mírnému tišení symptomů menstruačních potíží (zvláště bolesti) a zvláště ke zmírnění potížích při menopauze. Tradiční medicína domorodých kultur jižní Afriky používá v menší dávce šťávu z aloe ferox k harmonizaci menstruačního cyklu.

V listech aloe kapské byla detekována přítomnost emodinu. Emodin má ve vysokých dávkách prokázán jistý antikvasinkový efekt vůči rodu Candidy albicans zejména při potlačení zevních kandidóz, dále mírný antivirový a antibakteriální efekt. Jisté práce popisují možný zvýšený efekt na potlačení růstu a množení viru HIV během léčby antiretrovirotik v kombinaci s látkami z aloe ferox. Publikace v Japanese Journal of Cancer Research zmiňuje potenciál obsahových lektinů a emodinu extrahované z aloe ferox potlačovat růst specifických nekontrolovatelně se dělících buněk (tzn. rakoviny).

V kosmetických přípravcích mají obsahové látky aloe kapské jasnou úlohu: Obsahové látky aloe kapské dokáží v dostatečném množství vcelku rychle podpořit aktivaci a urychlit reparaci tkáně stimulací tvorby kolagenu, čímž se může podnítit růst vlasů, nehtů a samozřejmě kůže jako nejsvrchnější vrstvy při stárnutí (způsobené také nadměrným vystavením UV záření) nebo atrofii kůže. Je dokázán jistýdezinfekční účinek obsahových látek aloe kapské při vnějším užití. V kosmetice a ve farmacii se obsahové látky aloe kapské využívají kregeneraci poškozené tkáně, k hojení ran, zklidnění pokožky po spálení sluncem, proti ekzémům, lupénce nebo proti kožním zánětům.

Její obsahová složka je součástí tradičních švédských kapek Schwedenbitters, v tradiční medicíně se běžně doporučuje k podpoře normální činnosti gastrointestinálního traktu a úpravě zažívání cestou pročištění a detoxikace organismu. Sušený produkt z aloe kapské byl využíván mimo jiné jako laxativum, jelikož má silné a spolehlivé projímavé účinky. Účinnou látkou mající tento efekt je aloin. Za cca 8 hodin začíná fungovat v tlustém střevě a pomáhá při chronických zácpách, kde jiná léčiva nepomáhají (u některých pacientů je však vhodné zkonzultovat s lékařem či lékárníkem). Samotná americká FDA vyhlásila v roce 2002 report ohledně bezpečnosti dlouhodobého užívání aloe kapské kvůli chronické zácpě a nedoporučuje ho dlouhodobě, protože pacienti inklinují ke zvyšování terapeutické dávky, čímž se mohou časem dostat k toxické hladině a ubližovat si.

Lidová medicína doporučuje výtažky aloe kapské kestabilizaci hladin cukru v krvi, k podpoře obranyschopnosti a k oddálení pocitu únavy nebo vyčerpání. Pomáháposílit tvorbu žluči, a proto se v menším množství podává při nechutenství, těžkém žaludku, nadýmání, podpoře jater nebo pálení žáhy buďto samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinami.

Gel z aloe ferox se tradičně konzumuje při osteoarthritidě, střevních potížích (vředovitý zánět tlustého střeva),horečkách, zánětech, vředech, diabetu, astmatu, k utlumení nežádoucích účincích po radiaci a obecně jako tonikum. I přes veškeré vnitřní indikace, je gel nejvíce využíván zevně při popáleninách, omrzlinách, psoriáze a bolácích, někteří léčitelé doporučují aloe feroxpo chirurgických zákrocích a k podpoře hojení. Studie na myších potvrdila i molekulárně mírné snížení mediátorů zánětu při ulcerózní kolitidě a bylo prokázáno, že po 4 týdnech optimálního dávkování došlo u 30 % zvířat ke zmizení projevů u mírně rozvinutých ložisek.

Laboratorní studie na tkáňových kulturách potvrzují efekt zrychleného hojení ran vlivem obsahových látek aloe ferox mechanismem dilatace kapilár v místě zánětu nebo poranění a zvýšení průtoku krve, čímž dochází k rychlejší výměně metabolitů a složek imunitního systému a druhotným mechanismem částečného smrtícího efektu vůči bakteriím.

Co se týče sušeného latexu z aloe kapské, tradiční medicína domorodých kultur na něj vzpomíná při epilepsii, astmatu, nachlazení, krvácení, vynechání menstruačního cyklu, kolitidách, diabetu, roztroušené skleróze, hemoroidech, varixech dolních končetin, osteoartritidě, glaukomu a potížích se zrakem .

V rámci bezpečného užívání aloe ferox je vhodné zmínit, že vysoké dávky aloe ferox mohou vyvolat překrvení pánevní oblasti (proto je doporučené zkonzultovat dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin, u hemoroidů, u dvanácterníkových vředů, při gynekologických potížích, v těhotenství a kojení). Evropská léková agentura hodnotí vnitřní užívání aloe ferox ve vysokých dávkách po delší dobu jako rizikové a ne bezpečné. Pacienti užívající diuretika, kortikosteroidy nebo lékořici s vysokými dávkami aloe ferox by se měli poradit se svým lékařem či lékárníkem. Chronické nadužívání (např. kvůli zácpě) může vést k zánětům jater a elektrolytické nerovnováze.

Účinné látky

Šťáva aloe kapské obsahuje velké množství polysacharidů (dvojnásobně než aloe vera) jako je acemannan, látka mající zřejmě vliv na stimulaci imunitního systému. Dále obsahuje pryskyřice, významné jsou antrachinony aloin, emodin a lektiny. Obsahuje také vysoké množství aminokyselin (cholin), vápníku, vitamin A, vitaminy B (biotin, kyselinu listovou, pyridoxin, riboflavin, thiamin, cyanokobalamin), vitamin C, vitamin E, enzymy (amylázy, lipázy, bradykinázy), esenciální mastné kyseliny, zinek, mangan, hořčík a železo.

Tradiční dávkování

Buďto se užívá sušená šťáva v dávce 50-200 mg 3x denně.. Pryskyřice z aloe ferox se dává také na špičku nože a dále používá např. rozmícháním ve vlažné vodě.
Ze sušené šťávy se vyrábí extrakt, který se zahušťuje horkou tekutinou a může nechat povařit. Evropská Ema doporučuje dávkování výtažků z aloe ferox v dávce 10-30 mg 1x denně pro děti od 12 let (mladším jsou přípravky a bylinné produkty kontraindikované).

 

Pěstování

Aloe kapská je velice nápadná svým vzrůstem a plným květenstvím, proto je v tropických a subtropických částech světa tak často pěstována jako okrasná rostlina, v oblastech mírného pásu (jako je např. Česká republika) se aloe kapská pěstuje v botanických zahradách. Aloe kapskou je možné zhlédnout ve sklenících Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji a dále např. Botanické zahrady města Děčín.

Latex neboli sušená pryskyřice se již několik set let získává v jižní Africe z listů divoce rostoucí aloe kapské a používá se jako laxativum pod názvem kapská aloe (cape aloe v angličtině). Listy jsou poté naskládány do kruhu v několika vrstvách v jámě v zemi a vystýlají se folií. Šťáva vytéká z listů a po několika hodinách se sbírá ze dna jámy a suší se nad ohněm. Čerstvý latex je žlutá silně hořká tekutina, sušená šťáva má černé zabarvení. Vnitřní dužnina zbytků listů slouží jako materiál k výrobě gelu, který je používán na vnější poranění nebo popáleniny. Gel je také po krátké úpravě vyráběn v potravinářském průmyslu v nápojích.

Aloe kapská vyžaduje k optimálnímu zdravému růstu dostatečné množství slunce a pravidelné zálivky (nejvíce však v letním období, v zimě stačí i třeba 1x týdně), písčitou propustnou půdu, která se vyměňuje jednou do roka. Co se týče půdy v domácím prostředí, doporučuje se půda obohacená o perlit, granit nebo písek z hrubých zrn. Aloe kapská preferuje suché, tropické podnebí, otevřené prostranství a důkladný systém pravidelného zavlažování. Aloe kapská je vůči mrazu vcelku odolná, vydrží totiž teploty až do -5°C.

Aloe kapská se nejčastěji množí buďto semeny nebo stonkovými řezy, které se rozprostírají rovnoměrně po metrových odstupech. V běžné domácnosti v České republice se dá aloe kapská pěstovat jako tzv. kbelíková rostlina, kdy během léta se co nejvíce vystavuje slunci, v zimě stačí na světlém a chladnějším místě (12-15°C), protože během tohoto období kvete. Trvá to kolem 4 až 5 let, než od semínka vyroste rostlina vhodná ke sběru. V tomto období mohou listy aloe kapské vážit 1,5 až 2 kilogramů. Listy se však mohou sbírat po celý rok a někdy stačí i list z dvouleté rostliny.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest