Posilující a všehojivá bylina užívaná po staletí samotnými císaři.

Botanický popis rostliny

Vytrvalá bylina měřící až 60 cm, vzpřímená, jejíž podzemní část zahrnuje 1-2 celerovité kořeny, které se mohou větvit. Ty dosahují délky několika desítek centimetrů o průměru kolem 3 cm. Lodyha se dále nevětví, každý rok odumírá a nová vyrůstá z čepičky kořenu. Z lodyhy vyrůstá až 7 složených listů (dílčí je složen ze tří lístků).

zensen-pravy-rostlina

Původ a rozšíření

Ženšen se původně nacházel v zalesněných oblastech severovýchodní Číny (mandžusko). Izolovaně od těchto území se také nachází v horách Severní Koreje v okolí města Kesong. V dalších provinciích Číny je ženšen uměle pěstován.

Využití

Ženšen pravý je jedna z nejznámějších exotických léčivých bylin. V tradiční lidové medicíně, Japonsku a Koreji má významný post. V knize bylin z 1. Století před naším letopočtem byl ženšen zmiňován jako bylina podporující 5 orgánů, dále zklidňující mysl, zlepšující duševní stav. Jeho dalekosáhlé využití překročilo do mytických sfér. Po staletí bylo užívání ženšenu pouze výsadou panovníka a jeho ministrů, po přivezení do Evropy Marcem Polem byl ženšen privilegiem aristokracie a zámožných pánů.

Z pohledu velkého množství studií, které se ženšenu věnovaly, vyšlo mnoho komplexních výsledků. Ženšen má prokazatelné účinky na kardiovaskulární (zpomalení srdeční frekvence, navýšení cévního objemu a zároveň zlepšení cévního průtoku snižujíce tím riziko infarktu či mrtvice bez negativního vlivu na arteriální tlak), nervový, imunitní systém s přídatným efektem na žlázy s vnitřní sekrecí a adaptogenní vliv ovlivněním lepším zásobením kyslíku tkáněmi a metabolickém zpracování tuků a cukrů. Snižuje plasmatický cukr, příznivě ovlivňuje hodnoty glykémie u pacientů s diabetem typu 2.

Obecně se ženšen užívá jako činidlo pro navýšení duševních a fyzických schopností při slabosti, vyčerpání a únavy organismu. V tradičním lidovém léčitelství je hojně používán jako výborný doplněk léčby cukrovky, stresu a jako afrodiziakum.

Nejvíce užívaná část ženšenu je kořen v sušeném stavu jako celek nebo krájený na části. Někdy jsou užívány jeho listy samostatné nebo v kombinaci s kořenem. Obsahové látky ženšenu v malém množství můžeme také najít v energy nápojích a ve speciálních druzích káv. Jeho posilující účinky se užívají v kosmetice a vlasových kondicionérech.

Ženšen má významný stimulační účinek. Při odbourání únavy a zvýšení fyzické i mentální aktivity, si tělo stále zachovává možnost bez potíží usnout ( několik hodin po užití, samozřejmě neužíváme před spaním). Je velmi ceněn sportovci a je používán jako jeden z velmi mála přírodních legálních dopingů – Ženšenem lze nahradit veškeré nezdravé stimulanty jako káva, energy drinks, či drogy typu kokain a pervitin. Ženšen nemá vedlejší účinky a nevzniká u něj tolerance (není potřeba zvyšovat dávky pro dosažení stejného účinku).

Na základě relevantních výsledků výzkumů přiznala WHO (Světová zdravotní organizace) ženšenu statud prevenčního a regeneračního činidla při únavě, slabosti, stavech vyčerpání. Pro posílení fyzických i psychických schopností. Vhodné užívat při rekonvalescenci a při ztrátě pozornosti.

Účinné látky

Ginsenosidy jako unikátní složky ženšenu byly podstoupeny mnoha studiemi s rozličnými výsledky, výsledky se však shodovaly na pozitivním přínosu ženšenu stimulovat složky imunitního systému (T buňky, přirození zabijáci,…) v průběhu virových onemocnění. U 50% pacientů došlo k odeznění infekce, u ostatních došlo k rychlejšímu hojení a menším komplikacím. V regionech, kde se tradičně ženšen popíjí, je běžný výskyt vitálních obyvatel seniorského věku s nejnižším počtem rakovinných onemocnění v populaci.

Ženšen pravý obsahuje řadu účinných látek. Nejpodstatnější složky jsou saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. První izolovaná látka z ženšenu byl glykosid pojmenovaný panaquilon, další následoval saponin panaxin. Dosud bylo nalezeno zhruba 70 saponinů. Ty jsou obecně pojmenovány ginsenosidy. Zástupci antioxidantů jsou maltol a kyselina salicylová. Další významný produkt byl gitan, u kterého byly pozorovány významné stimuly imunitního systému. Ve velkém množství a neméně významné jsou triterpenoidní saponiny.

Tradiční dávkování

Nejvíce léčebně užívanou částí ženšenu je jeho sušený kořen. Ten se suší přímo na slunci nebo v cukerném nálevu na umělém světle. Před užitím může být nadrcen na prášek nebo nakrájen. K dostání může být jednotlivý kořen, extrakt, sirup nebo tobolky, ve kterých je ženšen obsažen samostatně nebo v kombinaci s jinými látkami, většinou s vitaminy.

Tradičně se bylina popíjí jako čaj, nachází se také v alkoholovém roztoku jako tinktura či slisované v tabletové formě.

Užívání čerstvých listů lze formou čaje či přidáním několika listů do salátu. Používají se i sušené listy, které se louhují v množství cca 1 gram v konvičce zalité vodou ohřátou pod 100°C.

 

Pěstování

Semena kvalitního ženšenu jsou stará minimálně 4 roky, ty jsou dále vysévány do speciálních školek, kde se po zhruba 2 letech vybírají ty nejhezčí rostlinky. Rostlinky ženšenu se přenášejí do umělých podmínek, kde jim je dána vhodnější péče, jako je vzdušnění rostlinek, zařezávání, dodávání živin.

Rozlišuje se způsob a techniky pěstování v odrůdách divokých-polodivokých

Pro správný růst rostliny jsou třeba teplé a vlhké letní měsíce, zatímco zimní období může být studené. Nejlépe volně roste na svažujících terénech v nadmořské výšce přesahující 800 m.

Sklizeň se provádí po minimálně 6 letech. Po sklizni je půda absolutně vyčerpána, to je důvodem kontinuálního omezování pěstování ženšenu.

Podle obsahu ginsenosidů v rostlině ženšenu se extrakt rozlišuje na kategorie ženšenu tradičního, královského a nakonec císařského.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest