Dary od přírody 9 Magazín 9 Takto vyléčíte chronickou boreliózu z klíšťat, i když to lékaři už vzdali

Takto vyléčíte chronickou boreliózu z klíšťat, i když to lékaři už vzdali

Magazín | 0 komentářů

Lymská bolerióza je infekce, kterou způsobuje bakterie s názvem Borrelia burgdorferi. Přenáší se hlavně klíšťaty, ale spekuluje se, že jejími možnými přenašeči mohou být i další druhy hmyzu, jako jsou komáři či blechy.

Není přenosná z člověka na člověka, přestože nejnovější výzkumy ukazují, že za jistých okolností k tomu může dojít, například při pohlavním styku.

Příznaky lymské boreliózy

Příznaky tohoto onemocnění se liší od člověka k člověku, ale ve většině případů se vyvíjejí podle následujícího scénáře.

Fáze první – 3 až 30 dní po bodnutí

Někdy se tato fáze nazývá „časná lokální infekce“.

Ve 70 až 75 % případů se rozvine zarudnutí. Jde o charakteristické „býčí oko“ se středem v místě bodnutí klíštětem. Nesvědí ani nebolí, ale na dotek může vyvolávat pocit tepla.

Příznaky jsou podobné chřipce: horečka, zimnice, zduření lymfatických uzlin, bolesti hlavy a svalů, bolesti kloubů.

Fáze druhá – několik týdnů po bodnutí

Této fázi se někdy říká „brzký rozsev infekce“ a zahrnuje:

 • rozšíření zarudnutí
 • velké klouby mohou otékat a bolet
 • v některých případech ztuhne krk
 • může vzniknout meningitida
 • závratě
 • bušení srdce

Fáze třetí – několik měsíců po bodnutí

Tato fáze se označuje jako „pozdní rozsev infekce“.

Mnozí specialisté na infekční onemocnění se domnívají, že chronická lymská borelióza neexistuje a že bodnutí klíštětem může být vyléčeno s pomocí antibiotik.

Mnoho lidí však má příznaky onemocnění i dlouho po počáteční léčbě.

Je také možné, že pacienti trpí vedlejšími účinky antibiotik. Stále více a více odborníků se však přiklání k názoru, že bakterie způsobující toto onemocnění dokáže přežít i po léčbě antibiotiky a může tak dlouhodobě způsobovat autoimunitní reakce těla.

Stává se to v případě, když antibiotika neúčinkují tak účinně, jak se očekávalo, nebo když si vůči nim bakterie vyvine odolnost, což se v poslední době stává dost běžně.

Uvedená třetí fáze onemocnění se pak vyznačuje následujícími příznaky:

 • příznaky artritidy – oteklé a bolavé klouby a klouby naplněné vodou
 • neurologické příznaky – necitlivost, mravenčení a vystřelující bolest
 • kognitivní problémy – mlhavá mysl, krátkodobé výpadky paměti, zmatenost
 • výkyvy nálady – deprese
 • únava
 • nepravidelný srdeční rytmus a srdeční selhání
 • v některých případech může během druhé a třetí fáze docházet i k paralýze tváře

Krátká historie lymské boreliózy

V letech 1960 až 1970 se v americkém Connecticutu děly velmi podivné věci. Ve třech městech s populací přibližně 12 000 obyvatel onemocnělo až 39 dětí na juvenilní revmatoidní artritidu a dalších 12 dospělých lidí dostalo artritidu z neznámých příčin.

Kvůli nedostatku odpovědí od místních zdravotnických úřadů se dvě matky zaktivizovaly a začaly shromažďovat informace od postižených rodin. Ty pak předaly ministerstvu zdravotnictví a lékařské fakultě na Yaleské univerzitě.

Následně byli vědci schopni identifikovat onemocnění a rozpoznat jeho projevy. Až v 80. letech minulého století však byla objevena skutečná příčina lymské boreliózy.

Willy Burgdorfer, vědec, jenž studoval jiný typ horečnatých onemocnění, objevil spojení mezi bakterií nacházející se v klíšťatech a vyvolaným onemocněním. Tato bakterie byla pojmenována po něm – Borrelia burgdorferi.

Kontroverze kolem lymské boreliózy

Když se podíváte na několik článků o této nemoci, pak zjistíte, že mezi pacienty a lékaři panuje poměrně velká frustrace týkající se léčby.

Za prvé, existují vážné problémy s diagnostikou. Přibližně 25 až 30 % pacientů infikovaných bakterií boreliózy nemá první příznak onemocnění, kterým je zarudnutí kůže v okolí bodnutí.

U těch, kteří zarudnutí kůže mají, zase není přítomen jeho typický tvar v podobě býčího oka.

Za druhé, krevní testy na odhalení přítomnosti bakterie jsou často neefektivní. Jsou falešně negativní nebo pozitivní. Proto je zpočátku obtížné správně odhalit toto onemocnění.

Za třetí, lymská borelióza se často podobá jiné nemoci, a proto je často nesprávně diagnostikována jako roztroušená skleróza, fibromyalgie, artritida, ALS a další onemocnění.

Na lymskou boreliózu existuje několik druhů testů.

Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) doporučuje test ELISA a jeho následné potvrzení testem Western blot.

Problémem však je, že během prvních 4 až 6 týdnů onemocnění jsou tyto testy nespolehlivé, protože se zaměřují na množství protilátek v krvi a nikoli na bakterii samotnou.

Jak k tomuto tématu dodává Dr. Dietriech Klinghardt, MD, PhD:

Lymská borelióza se s pomocí standardních testů diagnostikuje velmi těžko. Také velmi závisí na tom, kde jste k onemocnění přišli a jestli současně netrpíte i jinými infekcemi.

Existuje totiž skupina asi osmi mikrobů, které jsou si moc podobné, nejhorší je Babesia microtel.

Říká se, že úvodní léčba antibiotiky během první fáze onemocnění je ve většině případů úspěšná.

Avšak proč ne ve všech případech? Podávají se antibiotika krátce? Měly by se podávat ve větších dávkách? Nebo by se měly podávat dlouhodobě, zejména u těch, kteří vykazují příznaky třetí fáze?

Nebo co dělat v případě, když krevní testy již nevykazují přítomnost bakterie?

Problémem je, že když antibiotika nezaberou, pacient pak musí bojovat proti borelióze s oslabeným imunitním systémem.

Proč antibiotika na lymskou boreliózu nezabírají?

Zde je několik důvodů, proč mají antibiotika s bakterí Borrelia burgdorfer takové problémy:

 • Bakterie boreliózy má úzký tyčinkovitý tvar, který jim umožňuje proniknout hluboce do tkání a šlach, včetně mozku a nervového systému, kde jsou před antibiotiky bezpečně skryté.
 • Bakterie boreliózy se dokáží vzdát svého typického tyčinkovitého tvaru a přeměnit se na formu, která ji umožňuje žít uvnitř lidských buněk (podobně jako to dělají viry), kde opět antibiotika nezaberou.
 • Bakterie boreliózy, podobně jako mnohé jiné bakterie, dokáže zformovat spící cysty, které jsou vůči antibiotikům zcela odolné. Čím více se na ně pokoušíte zaútočit, tím jsou odolnější.
 • Bakterie boreliózy je často doprovázena jinými infekcemi a pro imunitní systém neviditelnými mikroby, které také žijí uvnitř buněk a pomáhají jim přežít.

U tohoto druhu bakterií se rezistence na antibiotika vyskytuje poměrně často. Antibiotikum je přece jen jediná chemická substance. Bakterie jako tato na ně reaguje poměrně pomalu a má tak dostatek času na to, aby se stala vůči nim rezistentní.

Jinými slovy, čím déle vydrží v těle, tím je větší šance, že se stane zcela odolná vůči antibiotikům.

Dokonce se ukázalo, že užívání více antibiotik současně tento proces ještě více zrychluje a ani jejich střídání nepomáhá. Rezistentní bakterie se zakoření ještě více.

Na druhou stranu, antibiotika ničí přirozenou a prospěšnou mikroflóru ve střevech a na pokožce, čímž se nabourá bakteriální rovnováha a vzniknou v těle další zdravotní problémy.

A co je snad nejdůležitější, antibiotika potlačují činnost imunitního systému, což představuje největší překážku pro úplné vyléčení.

Jak léčí lymskou boreliózu většina lékařů

Někteří lékaři si stěžují, že existují pacienti, kterým lymská borelióza nebyla nikdy stoprocentně diagnostikována, ale domáhají se léčby jejího chronického stadia.

Jiní lékaři zase zdůrazňují, že je vzácné, když pacient po bodnutí klíštětem má jen jednu infekci, protože klíšťata jsou přenašeči více patogenů současně.

Kromě toho neexistuje jen jedna „lymská borelióza“.

Známe pět podtypů bakterie Borrelia burgdorferi. A ty se dále člení na více než sto poddruhů ve Spojených státech a téměř tři sta celosvětově. A většina z nich je dnes již odolná na antibiotika.

Dokonce je nelze odhalit testy, dokud se nenasadí úvodní léčba, čemu se říká také takzvaný „Boreliózový paradox“.

Dr. Richard Horowitz z New Yorku patří mezi nejvyhledávanější odborníky na lymskou boreliózu.

Jak uvádí, minimálně polovina jeho pacientů je kromě boreliózy infikována i babesiósou. Jde o mikroskopického parazita, jenž nakazí červené krvinky.

Jelikož většina pacientů vykazuje příznaky několika infekcí a zároveň příznaky vyčerpaného imunitního systému, Dr. Horowitz se zaměřuje na jeho posílení s odůvodněním, že takhle léčí pacienta, a nikoli nemoc.

Pacienti, kteří neměli to štěstí mít tak zkušeného lékaře, jakým je Dr. Horowitz, se často ocitají v křížové palbě. Jejich lékaři totiž nemají dostatečné znalosti tohoto patogenu, čelí komplikovanému infekčnímu procesu a léčebným protokolům, které nefungují u všech pacientů stejně.

Výsledkem je neúčinná léčba a obviňování pacientů, že jsou hypochondři, zatímco ve skutečnosti trpí velmi reálnými a bolestivými projevy onemocnění.

K šíření lymské boreliózy a jí podobných bakteriálních infekcí přispívají i pavouci, komáři, blechy či štěnice.

Jak léčit lymskou boreliózu přírodně

Bakterie způsobující lymskou boreliózu se nachází na pokožce, v srdci, kloubech a nervovém systému.

Navíc specialisté uvádějí, že to, co my nazýváme lymskou boreliózou, může ve skutečnosti představovat několik různých typů infekčních onemocnění či dokonce jejich kombinace.

Někteří dokonce předpokládají, že často jde o infekci bakterie Borrelia spolu s nadměrným výskytem Candidy nebo nějakého parazita.

Každý z nás je hostitelem nespočetného množství virů, bakterií, hub, toxinů a rakovinných buněk. Mnozí mají lymskou boreliózu spolu s dalšími strašidelnými onemocněními a ani o nich nevědí.

Ti lidé, kteří mají silný imunitní systém, často šíří infekce, o kterých si nejsou vědomi, na lidi se slabší imunitou.

Specialisté v současnosti tvrdí, že borelióza nemůže být přenášena z člověka na člověka. A jsou i tací experti, kteří toto tvrzení zpochybňují, zvláště co se týče přenosu při intimním styku.

V každém z těchto případů může být infikovaný člověk přenašečem onemocnění po celá léta, aniž by o tom tušil.

Dobrou zprávou je, že holistický přístup se zaměřuje na léčbu imunitního systému, jenž dokáže zbavit tělo bakterií a vyléčit ho z jakékoliv infekce.

Přístup k léčbě lymské boreliózy by měl být proto podobný přístupu léčby HIV, fibromyalgie, chronických streptokoků, lupusu, chlamydií a mnoha dalších nemocí. A zde následují jednotlivé kroky přírodní léčby.

Krok č. 1 přírodní léčby boreliózy: Střeva a imunita

Při chronických onemocněních je nejčastějším určujícím faktorem chronická infekce.

Naše strava plná cukru, geneticky modifikovaných potravin (které ničí střevní mikroflóru), antibiotika, další antibakteriální produkty (mýdla, čisticí prostředky, zubní pasty a podobně) a mnohé další chemické látky v naší stravě ničí prospěšnou mikroflóru, což následně rozhází náš imunitní systém.

To pak vytváří prostor pro systémové chronické houbovité infekce a množení parazitů, které procházejí přes střevní stěnu, pronikají do krevního oběhu a šíří infekci po celém těle.

Konvenční lékaři jsou na tom moc špatně, co se týče diagnostiky parazitních infekcí, které nelze snadno vidět na povrchu těla nebo zjistit analýzou stolice.

Průměrný člověk má minimálně přemnoženou Candidu (nejčastěji se vyskytující houbovité onemocnění) kvůli výše popsané stravě a životnímu stylu.

Samozřejmě proto, abyste mohli léčit složitou bakteriální infekci, jakou je například borelióza či jakákoliv kombinace bakterií, virů a parazitů odpovědných za typické příznaky boreliózy, váš imunitní systém musí být tak silný, jak je to jen možné.

A imunitní systém je jen tak silný, jak silná jsou vaše střeva.

Váš trávicí trakt je totiž odrazem vašeho zdraví a udává sílu imunitního systému. Prvním krokem je proto dostat do rovnováhy vaši střevní mikroflóru a zneškodnit škodlivé patogeny v těle.

Krok č. 2 přírodní léčby boreliózy: Strava

Zdravá strava sestává ze syrových, čerstvých, bio (pokud je to možné), celých potravin a léčivých bylinek.

Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, jsou saláty.

Nemáme tím na mysli salát s trochou nastrouhané mrkve politý oblíbeným dresinkem.

Máme na mysli salát, jenž obsahuje alespoň deset dalších druhů zeleniny, včetně čerstvého česneku, kurkumy, zázvoru, mořské nebo Himálajské soli a zdravých olejů (avokádo, kokos, lněná či konopná semínka).

Je dobré přijímat co nejširší paletu zdravých živin, které obnoví vaše střeva a imunitní systém.

Nepodceňujte tuto radu. Jeden velký, správně připravený salát denně udělá pro tělo více než jakékoli vitamínové doplňky stravy. Když to budete dělat dostatečně dlouhou dobu, tato salátová dieta umí ve většině případů kompletně vyléčit tělo.

Pokud však bude taková strava navíc doprovázena i doplňky stravy, pak to radikálně věci urychlí. V případě těžce nemocných lidí jsou doplňky stravy dokonce nezbytné.

Perfektní strava by však nebyla kompletní bez dostatečného příjmu čisté pitné vody. Pro detoxikaci ledvin, jater a krve je vhodné konzumovat i limonádu z brusinek přislazenou stévií.

Tři litry tekutin denně dokážou udělat přímo zázraky. Pokud jste však útlejší postavy nebo máte nějaké zdravotní komplikace, které vám to neumožňují, použijte zdravý rozum a pijte tolik tekutin, kolik můžete.

A samozřejmě omezte konzumaci nezdravých jídel. Používejte při tom zdravý rozum, zřejmě i sami víte, jaká jídla jsou zdravá a jaká ne.

Krok č. 3 přírodní léčby boreliózy: Doplňky výživy

Když léčíte vaše střeva, nejdříve se soustřeďte na ničení hub a parazitů a nastolení bakteriální rovnováhy a pak se soustřeďte na obnovu střevní stěny.

Nejlepším prostředkem k odstranění Candidy a jiných patogenů či parazitů ve střevech je doplněk s kyselinou undecylenovou. Z bylinek ji obsahuje například česnek nebo odvar ze zelené ořechové slupky, pelyňku pravého a hřebíčku.

Mnohé z uvedených bylinek mají spoustu dalších pozitivních účinků nejen na střeva, ale i celý organismus.

Na podporu imunity a regeneraci tkání jsou vhodné následující doplňky výživy:

 • medicínské houby (maitake, shitake, reishi, hlíva ústřičná, Agaricus blazei Murrill)
 • alternativou hub jsou doplňky obsahující beta glukany
 • oreganový olej
 • astragalus
 • vitamíny C, B6, B9 a B12
 • MSM (metylsulfonylmetan), jenž pomáhá regenerovat klouby a nervy
 • koloidní stříbro
 • extrakt z olivového listu

Na odstraňování toxinů můžete také použít živočišné uhlí.

Vysoce kvalitní probiotika, která jsou navržena tak, aby se bezpečně dostala do střev přes žaludeční kyseliny, vám také výrazně pomohou nastolit rovnováhu střevní mikroflóry. Dosáhnou to nejen tím, že střevům dodají prospěšné bakterie, ale i tím, že z nich pomohou vyhnat škodlivé bakterie.

Bakterie v těchto doplňcích, navzdory tvrzením výrobců, nevydrží příliš dlouho.

Jejich smysl spočívá v tom, že dodají čas tělu vlastním bakteriím dostatečně se rozšířit. Proto kromě samotných probiotik je nutná i strava bohatá na prebiotika, tedy látky, které tvoří potravu pro probiotika, což je hlavně vláknina.

Opět nepodceňujte sílu střevních bakterií pro správně fungující silný imunitní systém! Naše střevní mikroflóra hraje v tomto procesu hlavní roli.

Co jste možná nevěděli, je, že slepé střevo není nepotřebný orgán. Uchovávají se v něm prospěšné bakterie, které se rozšiřují do ostatních částí trávicího systému dle potřeby.

Pokud vám bylo slepé střevo odstraněno, pak jste odsouzeni do konce života pravidelně užívat probiotika podobně jako ti, kterým byla odstraněna štítná žláza, jsou odsouzeni užívat náhradní hormony.

Probiotika však užívejte na noc. Pokud je totiž užijete ve stejný čas jako potraviny proti parazitům (například česnek), pak kromě patogenních organismů mohou zničit i prospěšné bakterie.

Postupujte stejně, pokud užíváte doplňky výživy s antibakteriálními účinky. Vždy mezi nimi mějte alespoň několikahodinový odstup.

Závěr

Pokud vám byla diagnostikována lymská borelióza, ale standardní léčba nezabrala a příznaky onemocnění popsané v úvodu se u vás i nadále vyskytují, pak určitě vyzkoušejte přírodní léčbu uvedenou v tomto článku.

A v případě, že vám toto onemocnění nebylo diagnostikováno jednoznačně, ale máte podezření, že jím trpíte, pak samozřejmě tuto léčbu můžete vyzkoušet také. Zabírá totiž nejen na lymskou boreliózu, ale i mnohé další nemoci, které mají stejné příznaky.

Zdroj: Badatel.net

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest