Věděli jste, že chronický stres, hněv, deprese a nízké vibrace mohou snížit vaši průměrnou délku života a bránit hojení vašeho těla?
Jedním z nejjistějších způsobů, jak pomoci tělu prospívat během životních vzestupů i pádů, je využít zabudovaný léčebný systém – centrální nervový systém a ENDORFINY!
Mnozí lidé při zvládaní stresu sahají po jídle, alkoholu, drogách nebo jiných návykových látkách, což může z dlouhodobého hlediska potlačit jejich nepříjemné emoce.
Měli bychom však pracovat se svým vlastním tělem a vytvořit si zdravý životní styl, který zaručeně posílí produkci endorfinů.
Dnes vás chceme naučit, jak pomoci tělu produkovat VÍCE této přírodní drogy, abyste byli na vrcholu svých sil.
Endorfiny a jejich účinky
Endorfiny produkuje centrální nervový systém a hypofýza. Tělo vytváří nejméně 20 různých druhů, z nichž každý má mnoho různých přínosů.
Mezi ně patří:
- Působí podobně jako přírodní morfin (přinášejí úlevu od bolesti)
- Pomáhají vám zvládat přetrvávající bolest
- Pomáhají vám zbavit se závislosti
- Posilují imunitní systém
- Snižují stres a frustraci
- Regulují růst a pohlavní hormony
- Oddalují proces stárnutí
- Zlepšují vztahy a vazby (spolu s oxytocinem)
- Jsou 18 až 500krát silnější než jakýkoli syntetický lék proti bolesti!
Vím, že někteří z vás denně bojují s tím, že se cítí „dobře“, a nechají se odradit od dosažení svých cílů v oblasti zdraví a fitness.
Když se cítíme „na dně“, je snadné hodit flintu do žita a sáhnout po jídle nebo jiných látkách, které nám pomohou otupit mysl nebo se alespoň na krátkou chvíli cítit lépe.
Dnes vám chceme poskytnout několik alternativních nástrojů pro využití svého přirozeného „drogového“ systému těla, takže když se cítíte sklesle, můžete sáhnout po něčem, co vám pozvedne náladu a přinese dlouhodobé výhody.
Jste připraveni?
14 způsobů, jak zvýšit v těle tvorbu endorfinů
1. Nepřerušované cvičení trvající delší dobu
Pohyb je jedním z nejrychlejších a nejsilnějších způsobů, jak zvýšit v těle tvorbu endorfinů! Vyjděte si ven a protáhněte své tělo.
Rozprouděte krev v žilách a sledujte, jak se váš život změní k lepšímu. Studie ukázaly, že během nepřerušovaných cvičení, jako jsou běh , jízda na kole, lyžování, plavání a aerobik, tělo produkuje nejvíce endorfinů.
Nicméně, jakákoli forma pohybu vám pomůže přirozeně zvýšit tvorbu hormonů štěstí, takže si najděte aktivitu, která vám nejvíce vyhovuje, a věnujte se jí každý den!
2. Fyzický dotek
Jako lidé se potřebujeme cítit fyzicky v bezpečí, když nás něco bolí. Objetí, ruka přehozená přes pas, držení za ruku… Všechny tyto projevy pomáhají zvýšit produkci endorfinů.
Nemusíte mít rádi objetí, ale když se cítíte „na dně“, nechte se obejmout svým přítelem nebo partnerem, namísto toho, abyste hned sahali po jídle či alkoholu.
Endorfiny nám pomohou „znecitlivět“ bolest, která pramení z našich emocí nebo fyzického nepohodlí v těle.
Být v blízkosti někoho, komu důvěřujete, vám může výrazně zlepšit náladu a utišit bolest po náročném dni v práci.
3. Milování
Věděli jste, že hladina endorfinů se může během pohlavního styku zvýšit až o 200 %? Právě díky hormonům štěstí nás zaplaví blažený pocit lásky.
V desetileté studii zahrnující 3500 lidí neuropsycholog jménem Dr. David Weeks zjistil, že dvojice, které spolu mají sex 4krát až 5krát týdně, vypadají o 10 let mladší nebo i o více než průměrný člověk, který má sex 2krát týdně.
10 let je docela významný rozdíl!
Zjistil však, že sexuální promiskuita nemá stejné účinky jako sex s láskou, a je pravděpodobnější, že proces stárnutí spíše podpoří, než sníží.
4. Čokoláda
Jsem si jistá, že jste na tohle čekali! Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších potravin, které podporují tvorbu endorfinů. Řekové ji označují jako „pokrm bohů“.
Pravda je taková, že má podobné zklidňující účinky na mozek jako marihuana. Ráda bych vám doporučila pravou tmavou čokoládu, protože má nejvíce zdravotních přínosů.
Dávejte si pozor na čokoládové sladkosti, které kromě pravé čokolády obsahují spoustu dalších „složek“.
Kousek čokolády denně prý předchází výkyvům nálad.
5. Chilli papričky
Přirozená kořenitost chilli papriček zvyšuje tvorbu endorfinů v těle. Proto se někteří lidé stávají závislými na pikantních jídlech.
Chilli papričky také pomáhají posilovat imunitní systém a mohou doslova spalovat infekce a viry ve vašem těle.
Nemáte rádi pikantní chuť? Přidejte trochu kajenského pepře do své ranní citronové vody. Sotva si toho všimnete.
6. Ženšen
Bylo prokázáno, že ženšen vyrovnává hladinu stresových hormonů a zvyšuje tvorbu endorfinů. A co je na něm ještě skvělé?
Říká se, že pomáhá velmi účinně oddálit únavu. Přidejte trochu ženšenu do svého džusu a řekněte nám, zda funguje!
7. Meditace
Vědci zjistili, že pravidelná meditace může tělu pomoci produkovat endorfiny. Ti z vás, kteří pravidelně meditují, budou jistě souhlasit s tím, že meditace přináší pocity klidu a uvolnění.
Čchi-kung neboli meditace v pohybu se stává stále více populární. Je to vynikající způsob, jak stimulovat tvorbu endorfinů.
8. Smích
To není nic překvapivého. Humor je hodně důležitý. Neberte se příliš vážně.
Zasmějte se malým chybám, kterých jste se v životě dopustili; užijte si dobrý vtip; travte čas ve společnosti lidí, kteří vás rozesmějí; sledujte zábavné programy a komedie spolu s přáteli; ujistěte se, že každý den máte nějaký důvod k úsměvu!
9. Akupunktura
Akupunktura je stará čínská léčebná metoda, při které zkušený odborník používá malé jehly k navození správného proudění životní energie čchi.
Výzkum ukázal, že může pomoci zvýšit tvorbu endorfinů a posílit imunitní systém.
10. Masážní terapie
Masáž je považována za mocný nástroj pro uvolnění stresu a navrácení těla do uvolněného stavu. Navíc bylo prokázáno, že zvyšuje tvorbu endorfinů.
11. Chiropraxe
Chiropraxe je další léčebná metoda, u níž bylo prokázáno, že napomáhá hojení a zvyšuje tvorbu endorfinů.
12. Hydroterapie
Je více důvodů k tomu, že tolik lidí miluje trávení času v bazénu, horké vaně či moři. Terapeutické účinky vody zvyšují krevní oběh, posilují imunitní systém a zvyšují tvorbu endorfinů v těle.
13. Aromaterapie
Podle Reader’s Digest bylo prokázáno, že vůně čerstvé levandule a hřejivé vanilky zlepšuje naši náladu tím, že zvyšuje hladinu endorfinů.
Studie provedená v nemocnici Memorial Sloan-Kettering Cancer Center sledovala pacienty podstupující vyšetření MRI a měřila jejich hladiny úzkosti v prostředí provoněném vanilkou, nebo v prostředí bez vůně.
Ti, kteří podstoupili vyšetření MRI a cítili vanilkovou vůni, uváděli o 63 % menší úzkost než ti, co necítili žádnou vůni.
14. Hudba
Hudba pro mě vždycky byla léčivým uměním. Díky ní se cítím dobře. Je to jazyk vesmíru.
Recept na džus, při kterém se vaše tělo zaplaví hormony štěstí
Na přípravu tohoto džusu budete potřebovat:
- 1/2 až 1 šálek ananasu
- 1 okurka
- 1/2 limetky
- hrst koriandru
- 1/2 papričky jalapeňos (je možné použít více, nebo méně)
Postup přípravy:
Všechny ingredience důkladně umyjte, nakrájejte na malé kousky a vložte do nádoby mixéru. Vyšlehejte a ihned vypijte.
Zdroj: healthy-holistic-living.com
0 komentářů