Dary od přírody 9 Magazín 9 Studie zjistila, že půst po dobu tří dnů může regenerovat imunitní systém jako celek

Studie zjistila, že půst po dobu tří dnů může regenerovat imunitní systém jako celek

Magazín | 0 komentářů

Půst, čili nulová konzumace potravy je součástí naší kultury již tisíce let. Křesťané, muslimové, Židé, sikhové, buddhisté a lidé jiného vyznání praktikují půst již od počátku věků.

Pro mnohé půst představuje určitou formu hluboké meditace a spirituálního ozdravení, ale moderní věda nyní přišla poznatky, že půst přináší mnohem více.

Studie provedená na Univerzitě v Jižní Kalifornii uvádí, že dlouhodobý půst přispívá k ochraně imunitního systému a může zapříčinit tvorbu hematopoetických kmenových buněk, které produkují krevní a imunitní buňky.

Dále bylo zjištěno, že díky půstu probíhajícímu 2-4 dny jednou za půl roku dochází k likvidaci starých a poškozených buněk.

To by mohlo teoreticky pomoci pacientům s rakovinou, kteří procházejí chemoterapií, jelikož při chemoterapii se zabíjí rakovinné buňky a dále i všechny ostatní druhy buněk. Půst by mohl pomoci v boji proti vedlejším účinkům chemoterapie.

“Nemůžeme předpovídat, že by dlouhodobý půst měl takový vliv na regeneraci hematopoetického systému prostřednictvím kmenových buněk,“ napsala Edna M. Jones, profesorka gerontologie a přírodních věd na gerontologické škole USC Davis School of Gerontology.

“Když hladovíte, systém se snaží šetřit energií a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je recyklovat velké množství imunitních buněk, které nejsou potřebné, obzvláště ty, které mohou být poškozené,” dodává Valter Longo, ředitel Ústavu pro dlouhověkost (USC Longevity Institude).

“Zpozorovali jsme, že při našem výzkumu u lidí i u zvířat se v průběhu dlouhodobého půstu snižuje počet bílých krvinek. Po ukončení půstu se počet krvinek opět stabilizoval. Takže jsme se zamysleli nad tím, odkud tyto krvinky pocházejí.“

Stále je tu hodně otázek, které čekají na odpověď. Někteří vědci jsou vůči tomuto výzkumu dosud skeptičtí.

“Některé údaje jsou velice zajímavé,“ řekl Dr. Graham Rook, emeritní profesor imunologie na Univerzitě College London. „Zdá se, že při půstu dochází k omezení počtu a velikosti buněk a po ukončení půstu do 72 hodin se stav obnoví.

To by mohlo být užitečné, protože tato doba není tak dlouhá, aby se u pacienta s rakovinou objevily negativní následky, ale podle mě by bylo nejrozumnější syntetizovat tento účinek pomocí léků. Nejsem si jistý, zda je půst tím nejlepším nápadem. Pro člověka jevhodnější pravidelné stravování.”

S trochou štěstí přinese odpověď další průzkum a studium.

Zdroj: STUDY FINDS FASTING FOR THREE DAYS CAN REGENERATE ENTIRE IMMUNE SYSTEM

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest