Ing. Zdeněk Rozehnal
Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích, který hraje ve vašem těle řadu důležitých rolí.
Tato výživa je zvláště důležitá pro správnou činnost imunitního systému, takže mnoho lidí se ptá, zda doplnění vitamínem D může pomoci snížit riziko nakažením nového koronaviru – COVID-19.
Je důležité si uvědomit, že v současné době neexistuje žádný lék na COVID-19 a žádná preventivní opatření kromě sociálního distancování a správné hygienické praxe vás nemohou ochránit před rozvojem této choroby.
Některé výzkumy však ukazují, že zdravá hladina vitamínu D a užívání doplňku stravy s vitamínem D mohou pomoci udržet zdravý imunitní systém a obecně chránit před respiračními chorobami.
Tento článek vysvětluje, jak vitamín D ovlivňuje imunitní zdraví a jak může doplňování této živiny pomoci chránit před respiračními stavy.
Jak vitamín D ovlivňuje imunitní zdraví?
Vitamín D je nezbytný pro správné fungování imunitního systému, který je první linií obrany vašeho těla proti infekcím a nemocem.
Tento vitamín hraje rozhodující roli při podpoře imunitní reakce. Má protizánětlivé i imunoregulační vlastnosti a je rozhodující pro aktivaci obranyschopnosti imunitního systému (1).
Je známo, že vitamin D zlepšuje funkci imunitních buněk, včetně T-buněk a makrofágů (makrofágy – největší bílé krvinky – účinně posilují betaglukany), které chrání vaše tělo před patogeny (2).
Ve skutečnosti je tento vitamín tak důležitý pro imunitní funkce, že nízké hladiny vitamínu D byly spojeny se zvýšenou náchylností k infekcím, nemocem a poruchám souvisejícím s imunitou (3).
Nízké hladiny vitaminu D jsou například spojeny se zvýšeným rizikem onemocnění dýchacích cest, včetně tuberkulózy, astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), jakož i virových a bakteriálních respiračních infekcí (4, 5, 6, 7).
Nedostatek vitaminu D je navíc spojen se sníženou funkcí plic, která může ovlivnit schopnost vašeho těla bojovat s respiračními infekcemi (8, 9).
Studie objevila, že aktivace T-buněk, aby úspěšně bojovaly s infekcí, potřebuje jednoznačně pomoc vitamínu D
Když T-buňka rozpozná cizí vetřelce – baktérie nebo viry, vyšle aktivační signály genu – receptoru vitamínu D. Gen VDR (receptor vitamínu D) pak zahájí produkci proteinu DVR, který navazuje vitamín D na T-buňky. Pak DVR spojený s vitamínem D produkuje PLC-gamma1 protein, který umožní T-buňce zahájit boj proti infekci.
“Když je T-buňka, buňka imunitního systému vystavena cizímu patogenu, prodlouží svůj signalizační nástroj či “anténu” známou jako receptor vitamínu D, s nímž vyhledává vitamín D. To znamená, že T-buňka musí mít vitamín D, jinak se aktivace buňky zastaví.
Pokud T-buňky nenajdou dostatek vitamínu D v krvi, ani se nezačnou mobilizovat!
Podle Dr. Johna Cannella vitamín D také pomáhá produkovat antibakteriální peptidy, které napomáhají chránit proti chřipce. Proto v zimě, kdy je málo slunečního svitu, mají lidé větší sklon k nedostatku vitamínu D a nakazí se snadněji chřipkovými viry.
Vitamín D funguje vlastně tak, že zvyšuje tělesnou produkci 200 – 300 různých antimikrobiálních peptidů, které jsou daleko efektivnější než jakákoli syntetická antibiotika nebo antivirotika. A dělá to za zlomek ceny a naprosto bez toxicity.
Shrnutí
- Vitamín D je rozhodující pro imunitní funkce. Nedostatek této živiny může ohrozit imunitní odpověď a zvýšit riziko infekce a onemocnění.
Dokáže užívání vitamínu D zabezpečit ochranu proti COVID-19?
V současné době neexistuje léčba ani prevence proti COVID-19. Žádné studie zatím nezkoumaly účinek doplňků stravy s vitaminem D nebo vliv nedostatku vitaminu D na riziko nakažení novým typem koronaviru, COVID-19.
Nicméně mnoho studií prokázalo, že nedostatek vitamínu D může poškodit imunitní funkce a zvýšit riziko vzniku respiračních onemocnění (10).
Některé studie navíc prokázaly, že doplňky stravy s vitamínem D mohou posílit imunitní odpověď a celkově chránit proti infekcím dýchacích cest.
Sumář výsledků z roku 2017, který zahrnoval více než 11 000 lidí ze 14 zemí, prokázal, že doplňování organismu vitaminem D snížilo riziko akutních infekcí dýchacích cest jak u těch, kteří měli nedostatek vitamínu D, tak i u pacientů s odpovídající hladinou – to vyvolává otázku, zda je doporučená hladina správně stanovena.
Studie celkově ukázala, že doplňky stravy s vitamínem D snížily riziko vzniku zdravotních potíží. Ochranný účinek byl nejsilnější u osob s nízkou hladinou vitamínu D v krvi (11).
Výzkum navíc zjistil, že doplňky stravy s vitamínem D byly nejúčinnější, když se užívaly denně nebo týdně v malých dávkách, a méně účinné, když se užívaly ve větších, ale déle rozložených dávkách (12).
Ukázalo se také, že doplňky stravy s vitamínem D snižují úmrtnost u starších dospělých, kteří jsou nejvíce ohroženi rozvojem onemocnění dýchacích cest, jako je COVID-19 (13).
Mějte na paměti, že zatím neexistují žádné vědecké důkazy, že užívání doplňkového vitamínu D vás může ochránit před vývojem COVID-19. Nedostatek vitaminu D však může zvýšit vaši vnímavost na celkovou infekci a onemocnění poškozením imunitní funkce. (Nicméně v souběhu s profylaktickými opatřeními může sehrávat důležitou roli).
To je obzvláště znepokojivé vzhledem k tomu, že mnoho lidí nemá dostatek vitaminu D, zejména starší lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi rozvojem závažnějších komplikací souvisejících s COVID-19 (14).
Z těchto důvodů je vhodné si nechat otestovat hladinu vitamínu D, abyste zjistili, zda máte dostatek této důležité živiny.
V závislosti na hladinách v krvi je pro většinu lidí obvykle dostatečné doplňování 1 000–4 000 IU vitamínu D denně (70 IU na kg hmotnosti – toto doporučení platí i pro děti, starší osoby a těhotné ženy). Osoby s nízkou hladinou krve však často vyžadují mnohem vyšší dávky, aby zvýšily své hladiny na optimální rozpětí (15).
Přestože se doporučení ohledně toho, co představuje optimální hladinu vitamínu D, liší, většina odborníků souhlasí s tím, že optimální hladiny vitaminu D leží mezi 30–60 ng / ml (75–150 nmol / l) (16, 17).
Shrnutí
- Důkazy, že doplňky stravy s vitamínem D snižují riziko vývoje COVID-19, zatím chybí, ale mít zdravou hladinu vitamínu D může zlepšit imunitní zdraví. Navíc doplňky stravy s vitamínem D mohou obecně chránit před respiračními infekcemi.
Vitamín D jako schůdná léčba depresí, cukrovky a dalších nemocí?
Je povzbudivé, že vědci nyní začali hlouběji pátrat po vlivu vitamínu D na depresi, a rovněž na kontrolu krevního cukru. Překvapujícím spojením mezi depresí a hladinou vitamínu D je spojení mezi depresí a zánětem.
Jak jste se právě výše dočetli, vitamín D je nezbytný pro správnou funkci vašeho imunitního systému, aby mohl bojovat se záněty, a jiný výzkum objevil, že lidé s depresí mají vyšší tendenci k zánětům mozku. Totéž platí pro lidi s Alzheimerovou chorobou.
Další nemoci způsobené malými chronickými záněty jsou například rakovina, artritida a chronická únava, a mnoho dalších. A opět se zjistilo, že vitamín D hraje důležitou roli v těchto i dalších nemocech.
Seznam běžných chronických onemocnění, které vědci spojují s nedostatkem vitamínu D
Rakovina, hypertenze, srdeční onemocnění, autismus, obezita, revmatoidní artritida, diabetes typu 1 a 2, roztroušená skleróza, Crohnova nemoc, nachlazení a chřipka, zánět močového měchýře, tuberkulóza, otrava krve, příznaky stárnutí, demence, ekzém, psoriáza, nespavost, ztráta sluchu, svalové bolesti, zubní kaz, paradontóza, osteoporóza, makulární degenerace, pre-eklampsie, riziko císařského řezu, záchvaty, neplodnost, astma, cystická fibróza, migrény, deprese, Alzheimerova nemoc, schizofrenie.
A to není ještě vše. 18 kontrolních testů z roku 2008 ukázalo, že dostatek vitamínu D významně redukuje úmrtnost ze všech příčin.
Je jasné, že široká škála zdravotních problémů a potenciálně smrtelných nemocí je přímo či nepřímo způsobena chronickými záněty ve vašem těle, což znamená, že s optimalizací přísunu vitamínu D byste neměli příliš váhat. Je nutné si také pamatovat, ževitamín D nemůže být metabolizován z důvodu nízké hladiny hořčíku.
Shrnutí
- Vitamín D je nezbytný pro správnou funkci vašeho imunitního systému. Dostatek vitamínu D významně redukuje úmrtnost ze všech příčin.
Závěr
Vitamín D hraje ve vašem těle mnoho důležitých funkcí, včetně podpory imunitního systému.
Vědecký výzkum potvrzuje, že doplňování vitamínu D může chránit před respiračními infekcemi, zejména mezi těmi, kteří mají nedostatek tohoto vitamínu.
Přesto mějte na paměti, že v současné době neexistuje důkaz, že by užívání jakéhokoli doplňku stravy, včetně vitamínu D, 100% zabránilo riziku vzniku onemocnění v souvislosti s COVID-19.
Pamatujme, že potřeba vitamínu D je vysoce individuální, protože stav vitamínu D v těle závisí na mnoha faktorech, jako je barva vaší pleti, místo, kde žijete, a jak často se pravidelně vystavujete slunci. Takže i když vám toto doporučení může dát trochu lepší odhad toho, co skutečně potřebujete, je opravdu nemožné stanovit plošné doporučení, které by optimálně pokrylo potřeby všech.
Nicméně pro vás bude zpravidla prospěšné preventivně užívat každoročně od září do dubna doplněk stravy s vitamínem D3 (cholecalciferol). Můžete také využít přiměřeně solárium. O vhodné aplikaci se poraďte s odborníkem.
Hladina vitamínu D a hořčíku je úzce spojená, vitamín D nemůže být metabolizován z důvodu nízké hladiny hořčíku.
Máme duben, slunečno, tak vyražte každý den zpočátku na 20 minut na sluníčko, což je nejjednodušší způsob doplnění vitamínu D při správné hladině hořčíku.
Černoši v USA a Covid-19
11. dubna 2020 byl publikován na „Seznam Zprávy“ článek: „V USA podléhají koronaviru nejvíc černoši. Nemoc odhaluje nerovnost“, ve kterém jsou uvedeny možné různé důvody tohoto mnohdy dvojnásobného rozdílu: chudoba, neuzavřené zdravotní pojištění…
Před více léty jsem publikoval článek, obsahující údaje o množství vitamínu D v krvi Američanů. Autor poukázal na jednu zásadní skutečnost: Velice nízké (kritické) hladiny vitamínu D mají právě černoši žijící v USA. Zde hraje roli především barva pleti. Není to ten hlavní důvod vyšší promořenosti a smrtností černochů na Covid-19, ve srovnání se zbylou populací?
Každopádně farmakorporace nemají zájem moc zveřejňovat informace o přírodních produktech, metodách a jejich souvislostech, protože se na nich nedá vydělat…
Vitamín D potřebuje hořčík: Můžete užívat doplňky stravy s vitamínem D, ale jeho hladina bude v těle nedostatečná, pokud máte nedostatek hořčíku
Zoey Sky
I když užíváte denně doplňky stravy, nezapomeňte, že vaše hladina vitamínu D a hořčíku je úzce spojená.
Podle nedávné studie nejméně 50 procent Američanů neukládá v organismu aktivní vitamin D. Je to způsobeno tím, že vitamín D nemůže být metabolizován z důvodu nízké hladiny hořčíku.
Dr. Mohammed S. Razzaque, profesor patologie v Lake Erie College of Osteopathic Medicine a spoluautor studie, vysvětlil, že většina lidí, kteří užívají doplňky stravy s vitamínem D, neví, jak je metabolizován. Upozorňuje, že pokud neužíváte také doplňky stravy obsahující hořčík (případně stravu bohatou na hořčík), „vitamín D není opravdu užitečný“.
Článek, který byl publikován v časopise Journal of the American Osteopathic Association, konstatoval, že pokud jednotlivec užívá doplňky stravy s vitamínem D, může si zvýšit hladinu vápníku a fosforu bez ohledu na to, zda je to potřebné. Znamená to však, že se mohou vyskytnout cévní kalcifikace (ukládání vápníku v cévách), pokud hladina hořčíku není dostatečně vysoká, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím.
Podle odborných recenzí lidé s vysokým obsahem hořčíku v těle potřebují pouze nižší dávku doplňků stravy s vitamínem D, aby dosáhli potřebné úrovně vitamínu D
Dr. Razzaque upozornil na skutečnost, že hořčík také snižuje možnost vzniku osteoporózy, což pomáhá snížit riziko zlomenin kostí, které jsou následkem nedostatku vitaminu D.
Nízká hladina hořčíku v těle je navíc spojována s dalšími zdravotními obtížemi, jako jsou kardiovaskulární nemoci, metabolický syndrom a kosterní deformace.
Doporučená denní dávka pro hořčík je 420 miligramů u mužů a 320 miligramů u žen. Standardní výživa v USA zabezpečuje však méně než 50% doporučených hodnot. Přibližně polovina Američanů z celkové populace země konzumuje stravu s méně než ideálním množstvím hořčíku.
Vědci dlouhodobě poukazují na skutečnost, že spotřeba hořčíku klesla v posledních několika desetiletích kvůli „industrializovanému zemědělství a změnám ve stravovacích návycích“.
Hladiny hořčíku jsou nízké především u populací, které pravidelně konzumují zpracované potraviny s vysokým obsahem škodlivých tuků, fosfátů, rafinovaného cukru a obilovin
Doktor Razzaque dospěl k závěru, že „konzumací optimálního množství hořčíku může člověk snížit riziko nedostatku vitaminu D a snížit závislost na doplňcích stravy s vitamínem D.“…
Originál: https://www.naturalnews.com/2018-03-20-vitamin-d-requires-magnesium-supplements-deficient.html
Zdroj: 1
———————————
Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy
Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda
Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci
Hippocrates 460 – 377 př.n.l.
0 komentářů