Leonotis_leonurusDagga je keřovitá rostlina s ohnivě oranžovými květy. Je to další tradiční rostlina po staletí užívaná africkými Hotentoty a Křováky, kteří ji kouřili pro navození opojného stavu. Dodnes ji mnohé africké kmeny považují za mocnou a posvátnou rostlinu, která zesiluje účinky jiných léčivých rostlin. Dnes se často používá jako náhražka konopí nebo tabáku. Účinná složka odpovědná za euforické působení je nedávno laboratorně izolovaný leonurin.

Botanický popis rostliny

Je to keřovitá rostlina, která dosahuje výšky asi 1,4-1,8 metru. Kvete ohnivě oranžovými působivými květy.

Původ a rozšíření

Přirozeně roste v jižní a jihovýchodní Africe. V Americe se pěstuje (jako okrasná a mírně halucinogenní rostlina).

Účinky

V Africe se listy tradičně používaly jako účinný lék na hadí uštknutí a ke zmírnění bolesti jiných kousnutí nebo žihadel. Odvar ze sušených listů se používal na problémy s pokožkou především na ekzémy, vyrážky a nepříjemná svědění. Vnitřně se čaj užíval na bolest hlavy, zánět průdušek, vysoký krevní tlak a nachlazení. Listové infuze byly použity k léčbě astmatu a virovou hepatitidu. Výtažek z rostliny dále napomáhá proti křečím. Ženy ji užívali na nepravidelnou a bolestivou menstruaci a ke zlepšení krevního oběhu. Výzkumy, které byly na rostlině prováděny, zjistily, že má protizánětlivé a anti diabetické účinky.

Leonotis leonurus má mírné halucinogenní účinky, které způsobuje obsažený alkaloid leonurin. Africké kmeny kouří nebo žvýkají usušené listy k dosažení omamného účinku, který se podobá konopí. Po vykouření má uklidňující až sedativní účinky. Rozbory prokázaly, že ve vysokých dávkách může rostlina vážně uškodit lidskému organismu a výrazně zhoršuje tvorbu červených i bílých krvinek. Neměly by ho užívat těhotné ani kojící ženy.

Užívání

Z natě se obvykle připravuje léčivý čaj a pryskyřičnatý kvetoucí vrchol se kouří.

Pro přípravu odvaru se použije 5 gramů sušených listů. Pro silnější účinek se listy 1 -2 gramy spolu s tabákem vykouří.

Obklady se silným výluhem z květů se přikládají při ekzémech a podráždění pokožky, koupele při hemoroidech.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest