kuklikPatří do čeledi růžovité, je vysoký 30-100 cm, kvete v květnu až říjnu. Je to  vytrvalá bylina. Chlupatá, aromatický kořen, lodyha přímá. Listy vytrvalé přízemní růžice s 1—5 páry postranních lístků a velkým oblým vrcholovým lístkem. Lodyžní lístky trojčetné, výrazně pilovité, zašpičatělé, s velkými palisty.  

Účinky rostliny:

  • desfinfekce úst
  • zánět dásní, sliznic
  • bolesti v krku
  • problémy s trávením, přecitlivělé střevo
  • průjmy
  • detoxikace organismu – odstranění pesticidů z organismu
  • zánět kůže
  • zánět různých sliznic v organismu

Jednotlivé žluté květy s 5 okvětními lístky, 5 zelenými kališními lístky v mezerách, dlouze řapíkaté, menší než 1 cm. Lepivá kulovitá souplodí nažek.

 

Výskyt a rozšíření:

Častý. Lesy, okraje lesů, meze, křoví, zídky, staré zdivo.

 

Záměna:

Řepík lékařský (agrimonia eupatoria). Všechny listy nepárově zpeřené, rub hustě plstnaté chlupatý, dlouhá klasovitá květenství s mnoha  žlutými květy přisedlými k lodyze.

 

Kuklík pro každého

Kuklík obsahuje ve svém éterickém oleji eugenol, stejně jako karafiát. Eugenol se v zubní medicíně využívá k dezinfekci. Kořeny kuldíku se dříve sušily a poté mělnily na prášek. Byly náhradou hřebíčku, často neuvěřitelně drahého koření z tropických krajů. Jako léčivá a kořenicí rostlina se kuklík brzy s oblibou pěstoval v klášterních zahradách. Dnes ho najdeme skoro na každé mezi.

 

Zmírňuje záněty

Kuklík svým éterickým olejem a obsahem tříslovin brzdí vznik zánětů kůže a sliznice. Pomáhá, když bolí v krku, když se zanítí dásně nebo když  dojde k poruchám trávení nebo k průjmu. Brzy na jaře si natrhejte mladé listy a připravte si z nich čaj.
1 list zalijte 250 ml horké vody a nechejte táhnout 5 minut. Tento čaj má jemně kořenité aroma. Zlepšuje náladu, posiluje choulostivé střevo a uklidňuje podrážděnou  sliznici. Čaj a tinktura z kořene pomáhají i při odstraňování pesticidů a škodlivin z těla.

 

Zdroj klidu

Botanický název Geum v sobě skrývá výraz Ge, což znamená země. Kuklík vyrůstá všude, kde je třeba jen nepatrné množství hlíny. Dokonce i mezi  městskou dlažbou. Někteří ho proto považují za plevel. Protože rád roste poblíž lidských aglomerací, jmenuje se urbanum — městský. Možná tam vyrůstá i proto, aby vnesl trochu klidu do rušných měst. Uklidňuje totiž nervy a svým půvabem lahodí oku.

 

Dubnový nápoj lásky

Podpořte svou radost z příchodu jara speciálním vínem. V dubnu je aroma kuklíku nejlepší. Vykopejte mladé kořeny, nakrájejte je a vložte  na 2-3 hodiny do bílého vína. Kdo má rád výraznější chuť, ten je může nechat ve víně louhovat i 2-3 dny. Toto víno rozohní k lásce a probudí  srdce, což věděla už Hildegarda z Bingenu. Kdo ví, možná proto získal kořen kuklíku pověst kořene mužné síly?

 

Doposud nebyly popsány žádné nežádoucí účinky či interakce. Záměna je možná s kuklíkem potočním (Geum rivale), který má podobné působení, ale pokládá se za slaběji účinkující. Je podstatně méně hojný než kuklík městský, roste na vlhkých místech podél potoků, na rašelinných loukách, prameništích. Odlišuje se převislými načervenalými květy se žlutým nebo hnědým nádechem.

Oddenky kuklíku voní jako hřebíček a používají se nejen jako přísada k pokrmům, ale i při výrobě likérů a piva. Bílému přírodnímu vínu dodávají příchuť vermutu. Není proto náhodou, že ruský lidový název kuklíku znamená hřebíčkový kořen. To je zapříčiněno hřebíčkovou vůní, kterou vyvolává obsažená silice s eugenolem.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest