Dary od přírody 9 Adaptogeny 9 Kanna (Sceletium tortuosum, Kostnatec)

Kanna (Sceletium tortuosum, Kostnatec)

Adaptogeny, Antidepresiva, Mozkové nutrienty, Stimulanty | 0 komentářů

kanna-sceletium-tortuosumJe sukuletní bylina vysoká maximálně půl metru, rostoucí v oblastech jižní Afriky. Sceletium získalo svůj název od toho, že sušená připomíná kostru.Kosmatci se také přezdívá Kanna, Channa nebo Kougoed což v překladu známá žvýkačka.

 

O rostlině:

Sceletium tortuosum (jinak také Kanna) je sukulentní rostlina z čeledi Aizoaceae. Její užívání se z Jižní afriky postupně rozšiřuje do celého světa. Populární se stává především díky svým povzbuzujícím účinkům, dokáže snižovat stres, napětí a úzkostné stavy, potlačuje hlad a žízeň, zvyšuje empatii a schopnost sociální adaptace. Jednoduše řečeno, působí jako „modulátor nálady“. Tyto pozoruhodné účinky Kanny využívají jihoafričtí domorodci pro lov a chůze na dlouhé vzdálenosti v suchých oblastech. Kana má také své tradiční metody přijímání. Domorodci čerstvou Kanu žvýkají, sušenou a rozdrcenou šňupou či kouří společně s tabákem nebo z ní vaří čajové odvary. V západní evropě význam rostliny Sceletium tortuosum neustále vzrůstá pro její schopnost potlačovat úzkost, zmírňovat stres a lehké deprese. Odborné zdroje uvádějí, že rostlina není v žádném případě návyková a v doporučených dávkách nemá negativní vliv na lidské zdraví. Obsahuje mnoho alkaloidů, mezi nimiž hraje klíčovou roli mesembrin. A to především kvůli tomu, že obsažený mesembrin a jeho deriváty mesembrenone, mesembrenol a tortuosamine mohou významným způsobem ovlivňovat náladu. V některých zemích je Kanna předepisována lidem trpícími syndromem vyhoření nebo lehkými depresemi. 

Užití v terapii:

Sceletium tortuosum je užíváno obecně pro zlepšení nálady, při stavech dlouhotrvajícího smutku, panických atak, úzkosti, při lehkých depresí, při nadměrném stresu a nervovém vyčerpání. Pomáhá uvolnit vnitřní psychickou tenzi, při pravidelném užívání zlepšit schopnost soustředění a snižovat agresivitu. Některé empirické poznatky uvádějí, že užívání Kanny může pomoci při odvykání alkoholu, jelikož napomáhá snížit „bažení“ po alkoholu. Při nadměrných dávkách se mohou vyskytnout příznaky jako pocit únavy, malátnost, časté zívání, hyperaktivita, neklid, nervozita, závrať, nevolnost, bolesti hlavy.

Tradiční dávkování:

Kanna se šňupe, kouří nebo žvýká v množství již od 0,2 g, také se často nakládá na 1-2 týdny do alkoholu, tento extrakt se užívá po loku.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest