Dary od přírody 9 Magazín 9 Jsem konvenční lékař. Co mě donutilo přejít na alternativní medicínu?

Jsem konvenční lékař. Co mě donutilo přejít na alternativní medicínu?

Magazín | 0 komentářů


Přiznání: Před třemi lety jsem nevěděl vůbec nic o funkční či naturopatické medicíně.

Jistě, věděl jsem o akupunktuře či chiropraxi, ale netušil jsem, jak skloubit tyto směry alternativní medicíny s mou lékařskou praxí. A už vůbec nic jsem nevěděl o vlastním osobním rozvoji.

Dnes alternativní medicína zabírá podstatnou část terapií, kterými léčím své pacienty i sebe samého každý den.

A nejsem jediný…

Až 70 % lidí věří pozitivním účinkům komplementární a alternativní medicíny. Ačkoli většina konvenčních lékařů nerozebírá se svými pacienty alternativní způsoby léčby, i to se pomalu mění.

Ve skutečnosti dnes většina gynekologů a porodníků již nabízí svým pacientkám alespoň jednu alternativní metodu.

Proč se vlastně stále více konvenčních lékařů, jako jsem i já, přiklání k alternativní medicíně?

Zde je 5 věcí, které mě přesvědčily, abych změnil svůj postoj:

1. Chtěl jsem zjistit hlavní příčinu chronických onemocnění

Dnešní situace v medicíně, která je závislá na pojišťovnách a financích, lékařům neposkytuje dostatek času k určení správné diagnózy a léčbě reálných příčin onemocnění.

Díky jedné nové studii vyšlo najevo, že většina lékařů tráví s pacientem asi jen 13 až 20 minut času.

Porovnejte si to s naturopatickými lékaři a praktikanty funkční medicíny. Ti se svými pacienty tráví často i více než hodinu, jen aby zjistili základní příčinu chronického onemocnění.

Nyní již zřejmě rozumíte, proč je takový přístup lepší jak pro lékaře, tak pro pacienta.

Mnoho pacientů dnes záměrně vyhledává alternativní medicínu, protože ta klasická je založena pouze na potlačování příznaků onemocnění místo toho, aby hledala a odstraňovala reálnou příčinu nemoci.

2. Uvědomění, že potraviny se dají použít jako léky

Nedávná studie ukázala, že pouze 27 % univerzit medicíny ve Spojených státech vyučuje předměty o výživě. Přesto si stále více lékařů začíná uvědomovat, že potraviny lze použít při prevenci, a dokonce léčbě onemocnění.

Tento fakt potvrzuje i jedna z amerických zdravotních pojišťoven Medicare. Ta proplácí náklady na léčbu pacientům s kardiovaskulárními onemocněními, kteří podstoupí stravovací program Dr. Deana, jenž je založen na rostlinné stravě.

Kromě toho jedna z největších neziskových zdravotních pojišťoven v USA, společnost Kaiser Permanente, doporučuje, aby lékaři častěji ordinovali svým pacientům rostlinnou stravu.

3. Objevil jsem terapie, které dokáží zvrátit autoimunitní onemocnění

Léčba autoimunitních onemocnění dokáže být řádně frustrující. Většinu současných terapií, jako je například léčba steroidy, pacienti špatně snášejí a mají množství vedlejších nežádoucích účinků.

Alternativní medicína naopak nabízí efektivní léčebné postupy bez chemických léků.

Vezměme si příklad Dr. Terry Wahlsové, lékařky interní medicíny, jíž lékaři diagnostikovali primárně progresivní formu roztroušené sklerózy.

Začala dodržovat modifikovanou paleo dietu a snížila vystavení svého těla environmentálním toxinům. Tyto jednoduché změny vedly k dramatickému zvratu jejího onemocnění, a to i přesto, že kolegové lékaři jí nedávali na vyléčení žádné šance.

Doslova přešla z invalidního vozíku znovu na kolo, a to v průběhu jednoho roku. A to vše bez léků!

Dnes spolupracuje s dalšími lékaři z Univerzity v Iowa a provádí úspěšné studie zaměřené na zvrácení autoimunitních onemocnění pomocí stravy a změny prostředí.

4. Alternativní medicína má účinná řešení na chronickou bolest

Odhaduje se, že chronické bolesti dnes postihují každého třetího člověka na světe. Mnozí z těchto lidí jsou závislí na opioidech, které lze dostat jen na lékařský předpis.

Chiropraxe, akupunktura a meditace přitom představují způsob, jak se těmto lékům vyhnout. Existují také klinické důkazy o jejich schopnosti zmírňovat chronickou bolest.

Dnes již mnohé kliniky po celém světě poskytují komplementární léčbu jako účinnou náhradu klasických léků a operací.

5. Lékaři již více nemohou ignorovat důležitost mikrobiomu

Každým dnem se dozvídáme více a více informací o bilionech bakterií, které tvoří náš mikrobiom a výrazně ovlivňují naše zdraví.

Mikrobiom není jen střevní mikroflóra, ale jsou to i bakterie žijící na celém těle včetně pokožky.

Mikrobiom tak neovlivňuje jen onemocnění trávicího traktu, jako je například syndrom dráždivého tračníku, ale i další orgány, jako jsou mozek či imunitní systém.

My, konvenční lékaři, dnes začínáme stále častěji spolupracovat s praktikanty alternativních přístupů medicíny. Jsme si vědomi, že o účincích stravy a životního stylu toho vědí mnohem více než my.

Čím více jim nasloucháme, učíme se od nich a vyměňujeme si zkušenosti ohledně zdravotní péče, tím více to prospívá našim pacientům a jejich potřebám pro úplné vyléčení.

Autor: Anthony Youn, MD, FACS, překlad do češtiny: vylectese.cz

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest