Puriny jsou důležité látky nezbytné pro tvorbu aminokyselin, které jsou základními stavebními látkami lidského těla.
Nacházejí se v mnoha potravinách a různých množstvích. V těle se metabolizují na kyselinu močovou, odpadní produkt, který se obvykle vylučuje močí. Když je však v krvi kyseliny močové příliš, může se u lidí vyvinout stav zvaný hyperurikemie.
Hyperurikemie je předzvěstí dny, což je revmatické onemocnění, při kterém se z nadbytku kyseliny močové vytvářejí jehlovité krystalky v měkkých tkáních a kloubech.
Hyperurikemie se může objevit, když ledviny nedostatečně vylučují kyselinu močovou, ale může vzniknout i z nadměrné konzumace potravin bohatých na purin.
Jaká je spojitost mezi puriny a dnou?
Studie zkoumající vztah mezi stravou a dnou ukazují, že větší pravděpodobnost tohoto zdravotního stavu mají lidé, kteří konzumují hodně určitého druhu masa nebo mořských plodů.
Calvin Brown, profesor medicíny na katedře revmatologie Severozápadní univerzity říká, že „jedním ze způsobů, jak tělo nabyde nadměrného množství kyseliny močové, je, když rozkládá potravu, která je velmi bohatá na prekurzory kyseliny močové“.
„V období středověku a renesance měli velmi bohatí králové a šlechtici ve značné oblibě konzumaci vnitřností… a tak byly zcela běžně postihováni dnou,“ vysvětluje Dr. Brown.
Kvůli změnám ve stravování je „dna způsobená nadbytkem [jídla] ve skutečnosti dost vzácná“.
Léčba dny: které potraviny jsou bohaté na puriny?
Lidem, kterým byla diagnostikována dna, se nedoporučuje konzumace následujících potravin:
1. Mořské plody
Přestože se doporučuje, aby zdravá strava obsahovala hodně ryb, lidé s dnou by si měli být vědomi toho, že některé mořské plody mohou zvyšovat hladinu kyseliny močové v krvi, a tím toto onemocnění zhoršovat.
Vysoký obsah purinu: sardele, treska, sledi, makrela, slávky, sardinky, hřebenatky, pstruh.
Střední obsah purinu: krab, humr, ústřice, garnát.
2. Vnitřnosti
Přestože už dnes nejsou součástí běžné stravy, pro lidi s dnou jsou nejnebezpečnější vnitřnosti, jako jsou játra, brzlík a mozek.
3. Maso
Vysoký obsah purinu mají: slanina, krůtí a telecí maso, zvěřina.
Střední obsah purinu mají: hovězí, kuřecí a kachní maso, šunka, vepřové maso.
4. Zelenina
Studie neprokazují spojitost mezi zeleninou s vysokým obsahem purinu a dnou do takové míry jako u purinů zvířecího původu, což naznačuje, že roli zde hrají i jiné faktory než obsah purinu.
Obzvlášť vysoké množství purinu však mají některé druhy fazolí, a proto by se jim lidé s těžkou dnou měli raději vyhnout.
Na purin bohatá zelenina: chřest, sušená fazole (zejména bob a cizrna), houby, hrách, špenát.
Alkohol a puriny
„V této době jsou nejobvyklejší [cestou k dně] jisté alkoholické nápoje,“ říká Brown. Ke zvýšené hladině kyseliny močové v krvi vedou pivo a tvrdý alkohol (ale ne víno).
Nejsilnější důkazy jsou pro spojitost s pivem, zřejmě proto, že obsahuje nejvyšší množství purinů pocházejících z obsaženého sladu.
„Chcete-li se vyhnout dně, vyhýbejte se tmavému pivu,“ dodává.
Čeho dokáže dosáhnout strava s nízkým obsahem purinů?
Bylo prokázáno, že u zdravých lidí dokáže strava bez obsahu purinů snižovat hladinu kyseliny močové v krvi.
Ve studii, v níž se účastníci podrobili buď dietě s nízkým obsahem purinů, lékům předepisovaným pacientům s dnou, nebo kombinaci obou, vedla dieta k podobným poklesům hladin kyseliny močové jako léky.
Na základě těchto faktorů se usuzuje, že strava s nízkým obsahem purinů by mohla pomáhat při zmírňování příznaků a zastavení rozvoje dny.
Organizace jako Národní institut proti artritidě a muskuloskeletálním a kožním onemocněním (NIAMS) doporučuje vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem purinu, včetně piva.
Je důležité poznamenat, že využívání diety jako prostředku na zvládání hyperurikemie a dny by se mělo provádět jen po konzultaci s profesionálem z oboru zdravotnictví.
Nikdy nepřestávejte užívat léky na dnu, aniž jste se nejprve poradili s lékařem.
Zdroj: everydayhealth.com
0 komentářů