Dary od přírody 9 Entheogeny 9 Heimia salicifolia (Sinicuichi)

Heimia salicifolia (Sinicuichi)

Entheogeny | 0 komentářů

sinicuichi1Zajímavý a dosud málo pochopený mexický halucinogen představuje kyprejovitá rostlina Heimia salicifolia. Místní význam tohoto keře jako léčivé rostliny a omamné drogy dokumentuje i název „bylina života„, užívaný např. v Brazílii. Tuto rostlinu, kterou Aztékové nazývali „sinicuichi„, dosud používají mexičtí šamani jako prostředek k navození věšteckého transu. Domorodci považují sinicuichi za posvátnou a nadanou nadpřirozenými silami. Pomáhá jim vyvolat živé vzpomínky na to, co se kdysi stalo. Umožňuje jim dokonce údajně prenatální vzpomínky.

Botanický popis rostliny

Je to keř vysoký 0,6-2 m. Na stonku vyrůstají vstřícné kopinaté až mečovité listy 9 cm dlouhé a v jejich úžlabí žluté květy. Ty jsou pravidelné, zpravidla šestičetné, souměrné, s trubkovitou češulí a velkým počtem vajíček v pouzdrech. Plod je tobolka, semena bez endospermu.

Původ a rozšíření

Tento druh roste na vlhkých stanovištích nebo na březích potoků v podhorských oblastech ve středním Mexiku, další tři podobné druhy potom od jihu USA až po Argentinu.

Pěstování

Ve specializovaných prodejnách v Americe (USA) jsou k dostání semena sinicuiche, a údajně je snadné tuto rostlinu vychovat a pěstovat. Klíčivost balíčku semen bývá téměř stoprocentní. Tento druh je velmi citlivý na nedostatečnou zálivku. I hodinu či dvě trvající nedostatek vody jí může nebezpečně ublížit. Potřebuje spoustu místa na kořeny a květináč jí velmi rychle může být malý.

Tradiční dávkování

V Mexiku se z této rostliny připravuje omamný nápoj. Za počáteční dávku považují někteří autoři 10-15 gramů čerstvých listů. Lehce ovadlé listy se ve vodní lázni rozdrtí a nechají se na slunci kvasit.

Účinky

Droga navozuje lehkou závrať, mátožnou euforii, ztmavnutí zorného pole, zcvrknutí se okolního světa, změny ve vnímání času i prostoru, zapomínání. Hlavní jsou však sluchové halucinace a s tím spojené vyšinutí ze skutečnosti. Zvuky se zdají přicházet deformované z velké vzdálenosti. Předávkování může vést až k hluchotě. Zrakové halucinace nevyvolává. Vystřízlivění není doprovázeno žádnými fyzickými problémy.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest