Jedinečná rostlina užívaná v přírodní medicíně indiánskými kmeny Jižní Ameriky.
Další názvy: soursop, brazilská papaya, guanábana, guanábano, guanavana, guanaba, ostnatý (pichlavý) corossol , huanaba, togebanreisi, durian benggala, nangka blanda, ostnatý cachiman
Botanický popis rostliny
Graviola je strom o výšce 5-6 m pocházející z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Má velké,oválné, tmavě zelené listy. Jedná se o stále zelenou rostlinu, jejíž listy neopadávají. Zvláštností jsou květy které jsou zprvu samičí a v průběhu změní pohlaví na samčí. Plodí žluto-zelené jedlé ovoce s mnoha výběžky ve tvaru ostnů na slupce. Ovoce je běžně prodáváno na místních trzích pod názvem „guanábana“ známé také jako brazilská papája . Ovocná dřeň se užívá i k přípravě nápojů. Listy, kůra a kořeny mají dlouhou tradici v místní tradiční medicíně.
Původ a rozšíření
Pochází z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Také ji nalezneme v některých částech Afriky a jihovýchodní Asie. Roste především ve vlhkých teplých oblastech. Dříve planě rostoucí strom je dnes pro své ovoce i další části užívané v přírodní medicíně i pěstován.
Využití
Graviola je rostlinou jejíž přínos objevili již staré indiánské kmeny z oblastí Jižní Ameriky. Výzkumu se dočkala v roce 1940, od té doby jich proběhla v souvislosti s touto rostlinou celá řada. Výsledky těchto výzkumů ukazují na působení specifických látek (annocenové acetogeniny) obsažených v graviole proti nádorovému bujení. Acetogeniny ničí nádorové buňky více typů rakoviny a to selektivně, pouze nádorové buňky bez napadání buněk zdravých oproti chemoterapii, kdy jsou napadány všechny buňky. Další studie prováděná na zvířatech prokázala antidepresivní účinky gravioly. Působí proti některým druhům virů, mezi než patří viry způsobující herpes-opar. Účinně snižuje vysoký krevní tlak. Čaj připravovaný z gravioly se tradičně užívá při chřipkách k vyvolání pocení a snížení horečky. Lidé nemocní diabetes ocení , že snižuje hladinu cukru v krvi. Pomůže proti parazitům a problémům se zažíváním. Graviola je přírodním antioxidantem podporující imunitní systém organismu. V lidovém léčitelství našly uplatnění při mírnění křečí v oblasti trávicího traktu a jaterních problémech. Olej z listů a nezralé plody se smíchávaly s olivovým olejem a používaly se ve formě obkladů při revmatismu, artritidě a neuralgických potížích.
Účinné látky
Výzkumy prokazují obsah specifických látek zvaných jako annocenové acetogeniny. Annocenové acetogeniny se vyskytují pouze v rodu rostlin Annonaceae (láhevníkovité) a obecně u nich byly zjištěny protimikrobiální , antiparazitické a protinádorové vlastnosti.
Nicméně graviola má před sebou i velmi zajímavou budoucnost. Je předmětem vážného zájmu vědců. Obsahuje látky označované jako annocenové acetogeniny, jejichž účinky jsou předmětem řady vědeckých studií. Vědci předpokládají, že tyto látky mohou hrát důležitou roli při léčbě rakoviny. Jde o to, že tyto látky mají selektivně ničit rakovinné buňky bez toho, aby ničily ty zdravé.
Při léčbě rakoviny může nastat jev nazývaný jako mnohočetná rezistence (multi drug resistence). Při něm dochází k tomu, že rakovinné buňky, které odolaly chemoterapii, mohou posilovat svoji odolnost proti lékům užívaným při předcházející chemoterapii, ale i proti jiným léčivům. Vědci to vysvětlují tím, že tyto rezistentní buňky vytvářejí mezibuněčnou pumpu, kterou dokážou vytěsňovat ze svého vnitřního prostředí podávaná léčiva. Těchto buněk je malé procento, ale pokud přežijí, mohou se rozmnožit a dochází k metastázám.
Odborníci zjistili, že acetogeniny likvidovaly právě tyto odolné buňky. Dá se říci, že je „zbavily šťávy“, jinými slovy zablokovaly přívod energie do zlé buňky. A právě tyto buňky potřebují velké množství energie, aby mohly provozovat pumpu, kterou vypuzují léčiva ven. Přesně vzato jde o blokaci určitého enzymu s komplikovaným názvem ubichononoxidoreduktáza NADH. Pokud je vám část názvu ubichinon povědomá, je to tím, že jde o jiný název pro známý koenzym Q10, který funguje jako zdroj energie pro buňky, bohužel i pro buňky špatné. Celé je to poněkud komplikovanější, nicméně v kostce to tak funguje podle názoru odborníků. Důležité je, že pacient nesmí současně užívat přípravky s koenzymem Q10, který by dodával energii rakovinným buňkám.
U normálních, zdravých buněk acetogeniny nepůsobí negativně díky tomu, že nepotřebují tak velké množství energie, jako ty špatné a nevzniká mezi nimi, řečeno obecně takové nepřátelství.
Tradiční dávkování
Odvar: Dvě polévkové lžíce dáme do 750ml studené vody. Přivedeme k varu a povaříme 10-20 min. na mírném ohni. Poté scedíme a pijeme 3x denně 250ml
Upozornění: Nedoporučuje se užívání lidem s nízkým krevním tlakem, který ještě více snižuje a konzultovat s lékařem užití by měly lidé, kteří na vysoký krevní tlak již nějaké léky užívají. Neužívat v době těhotenství z důvodu stimulace stahování dělohy.
Pěstování
Pěstována je graviola především pro své ovoce sladkokyselé chuti. Annona muricata roste nejrychleji ze všech druhů Annon. Její plody mohou mít až několik kilogramů a až po pěti a více letech jsou schopny tyto plody udržet. U nás lze pěstovat pouze v skleníku, kde teploty neklesají pod 17°C. Před výsevem necháme semena dva dny namočit do vody. Sejeme do rašelinového substrátu, šetrně zamáčkneme do samostatných květináčků. Substrát udržujeme mírně vlhký. Pro klíčení jsou třeba vysoké teploty mezi 25-30°C. Klíčení může trvat až šest týdnů. Pěstování je náročnější a vyžaduje jisté zkušenosti.
0 komentářů