Albície hedvábná na spánek i nervozitu,  působí na centrální nervový systém.

Botanický popis rostliny

IFAlbície je stromem dorůstajícím do 10m výšky, opadavý. Její koruna je kruhová, široká a hustá. Kmen je hnědo – šedý, hladký. Větvičky mají jemně zelenou barvu. Olistí je sudozpeřené, přičemž jsou naproti sobě půlkruhovité, krásně zelené lístky zhruba o patnácti párech. Při vysokých teplotách nebo v noci, se lístečky uzavírají. Proto se rostlina někdy nazývá rostlinou spící, taktéž však pro své tlumící účinky. Sladce vonící květenství albície je velmi nápadné a pozoruhodné. Jemně růžovou barvu nosí dlouhé stopky, představující květ. Někdy je květenství albície zbarvené do tmavě červené. Plodem jsou dlouhé hnědé lusky, které obsahují placatá semena. Strom kvete přes letní prázdniny.

Původ a rozšíření

Albizia julibrissin je původem z Asie. V druhé polovině 18. století byl vzácný strom přivezen i do Evropy italským šlechticem, po kterém rostlina nese jméno – Filippo degli Albizzi. Označení hedvábná se jí dostalo díky jejím květům. Dnes je k vidění i u nás v ČR, pěstovaná kbelíkovou metodou, výjimečně v zahradách či v parcích.

Využití

Albizia julibrissin se na zahradách nepěstuje jen pro svoji krásu a vznešenost. Nejznámější vlastností je působení na CNS (centrální nervový systém). Velmi dobře se He Huan Hua osvědčila jako pomocník při nadměrném stresu, stavech úzkosti, nervozity, nespavosti, podrážděnosti ale i jako ingredience do čajových směsí na podporu paměti. Ne nadarmo je nazývaná nemunoki neboli spící strom. Při silném slunci, za deštivých dnů, ale i v noci albície zavírá své květy. Napovídá nám, že odvar z její chlouby napomůže s nespavostí a se špatným usínáním. Má antidepresivní účinky. Spánek prohloubí a nechává mysl i ducha odpočinout, zahání noční můry. Albície hedvábná je využívána na otoky (působí proti jejich vzniku a zmenšuje již existující), při rekonvalescenci podvrknutí i na zlomeniny, kdy působí jako analgetikum, tedy látku tlumící bolest.

Účinné látky

Ablízie obsahuje glykosidy kyseliny albigenové, saponiny, alkaloidy, kyselinu echynocistovou.

Tradiční dávkování

Albícii hedvábnou pijeme v podobě odvaru 1x denně následující přípravou: 1,5g (1 čajová lžička) sušeného květu vložit do 200ml vody, nechat zhruba 15min povařit. Podle potřeby vodu lze dolít.

Upozornění: Nejsou známé žádné kontraindikace.

 

Pěstování

Rostilna vyžaduje kyselejší půdu s pH mezi 6,7 až 8,5. Albície má ráda slunečné stanoviště. Snažíme se nestínit ani u kořenů, chtějí se prohřívat. Nesnáší přemokření půdy a hnojení je vhodné jen při květu na jeho podporu. Vybíráme chudší půdu. Pozor na hnojící přípravky, které vyprovokují radikální růst abície hedvábné. Nové výhonky vyhnané hnojivem jsou velmi náchylné na mrazy a zanikají.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest