Vitamín D je pro naše zdraví a pohodu klíčový vitamín. Je důležitý pro zdravé kosti, zuby, dobrou náladu či imunitu.
Mnohým z nás ale bohužel chybí.
Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitamínu D trpí 60 až 75 procent české populace. Oficiálně doporučená denní dávka je 600-800 IU (mezinárodních jednotek).
Vzhledem k výše uvedenému není překvapením, že výhody doplňování vitamínu D jsou v současnosti významnou debatou o zdraví.
Je potřeba dodat, že získat všechny zdravotní přínosy vitamínu D ve formě doplňku stravy není vůbec jednoduché.
V jakou denní dobu bychom měli vitamín D doplňovat? A jak můžeme ze své pravidelné rutiny vytěžit co nejvíce? Přečtěte si, co říkají odborníci.
Zdravotní přínosy vitamínu D ve formě doplňků stravy
Jedním ze světově uznávaných výzkumníků, zabývajících se působením a léčbou vitamínem D, je Dr. Michael Holick, MD., PhD. (autor knihy The Vitamin D Solution – zde), kterého jsme se zeptali na důvod, proč je nezbytné doplňovat úroveň vitamínu D pomocí doplňků stravy.
Jak uvádí, je nemožné získat dostatečné množství vitamínu D z naší stravy, protože bohaté přírodní zdroje jsou vzácné.
Jelikož jedna porce lososa (cca 85 g) chovaného ve farmách obsahuje asi 447 IU, jeden šálek obohaceného mléka (cca 370 mg) obsahuje asi 100 IU a 200 g jogurtu obsahuje asi 86 IU vitamínu D, museli bychom sníst opravdu nereálné množství jídla s vysokým obsahem vitamínu D, abychom do těla dostali dostatečné množství této živiny.
Ačkoliv je sluneční světlo hlavním přírodním zdrojem tohoto vitamínu, podle doktora Holicka je prakticky nemožné získat dostatečné množství vitamínu D pouze opalováním.
„Pokud nevykonáváte povolání plavčíka, je nereálné si myslet, že dokážete získat dostatečné množství vitamínu D ze slunečního záření,“ říká.
Jeho výzkum zaměřený na hladiny vitamínu D ukázal, že hodnoty 25-hydroxyvitaminu D v krevním séru u dospělých lidí se pohybují v průměru kolem 18 až 22 ng/ml na konci zimy a kolem 29 ng/ml na konci léta.
V obou případech je to méně než 30 ng/ml, což je hraniční hodnota vitamínu D v krvi, nikoliv cíl.
„Rozdíl mezi hladinami vitamínu D v zimním a letním období je poměrně malý,“ říká doktor Holick. „Pořád se tohoto vitamínu nemůžeme nabažit.“
Na základě výše uvedených faktorů doktor Holick, spolu s mnoha dalšími lékaři a výzkumníky, doporučují doplňovat vitamín D v průběhu celého roku a na denní bázi.
Co je třeba brát v úvahu při užívání vitamínu D
Jelikož je vitamín D rozpustný v tucích, nejlépe se vstřebává s jídlem, ideálně s trochou tuku.
Podle známé dietoložky Whitney Crouchové se tobolka vitamínu D „nejlépe vstřebává s jídlem obsahujícím avokádo, olivový olej nebo jiné zdravé tuky“.
Užívání vitamínu D na prázdný žaludek proto není úplně nejlepší nápad. Existuje však jedna výjimka.
„Pokud váš doplněk stravy navíc ještě obsahuje zdravý tuk nebo olej, nemusíte ho užívat spolu s jídlem,“ dodává doktorka Crouchová.
„Na trhu můžeme najít jen pár doplňků stravy s obsahem vitamínu D a přidaného tuku, proto je důležité číst etikety na produktech a vybrat si takový, který splňuje toto kritérium,“ tvrdí doktor Holick.
Vitamín D obohacený o zdravý tuk nebo olej nemusíte užívat s jídlem. Pokud máte čistý vitamín D bez přidaných látek, měli byste ho užívat spolu s jídlem obsahujícím malé množství tuku.
„Náš výzkum ukázal, že doplňky stravy s obsahem vitamínu D a zdravého tuku se mohou užívat s jídlem, na prázdný žaludek, s přidaným tukem, nebo také bez tuku,“ říká doktor Holick.
Souvislost mezi vitamínem D a spánkem
Možná jste již slyšeli o tom, že užívání vitamínu D těsně před spaním může ovlivnit vaši schopnost usnout. Dnes vám prozradíme, jaká je pravda.
Výzkum ukázal, že vitamín D se podílí na tvorbě melatoninu, hormonu, který pomáhá regulovat váš cirkadiánní rytmus a spánek.
Jak vysvětluje doktorka Ashley Jordan Ferirová, vztah mezi vitamínem D a spánkem se zdá být obousměrný.
Suboptimální hodnoty vitamínu D v krvi se spojují s nižší kvalitou a kratší dobou spánku, přičemž nedostatečný spánek se spojuje s vyšším rizikem nedostatku vitamínu D. Podle jejích slov je to pro vědu něco nového.
Doktor Holick s ní souhlasí a dodává: „Existují určité důkazy, které naznačují, že vitamín D podporuje spánek, ale výzkum nadále pokračuje.“
„Nedostatek vitamínu D se ve skutečnosti spojuje s několika problémy se spánkem, ale skutečný vztah mezi doplňky stravy s obsahem vitamínu D a spánkem je nutné stále zkoumat, abychom ho pochopili,“ vysvětluje.
V jakou denní dobu bychom měli vitamín D doplňovat
Podle odborníků závisí jen na nás, kdy užíváme vitamín D.
„Není třeba ho užívat v konkrétním čase,“ říká Connie Weaverová, profesorka z oddělení výživy věd na Purdue University. „Nejlepší čas pro užívání vitamínu D je ve chvíli, kdy si na něj vzpomeneme.“
Pokud váš doplněk stravy ještě navíc obsahuje zdravý tuk, jste plně flexibilní.
Abychom však zůstali konzistentní, doktorka Weaverová doporučuje, abychom začlenili vitamín D jako svou každodenní rutinu.
Pokud váš doplněk stravy neobsahuje žádný přidaný tuk, vitamín D můžete konzumovat s ranní snídaní. Ideálně by měla obsahovat nějaké zdravé tuky, jako třeba avokádo či olivový olej.
Vitamín D můžete užívat i s obědem nebo večeří. Je to jen na vás. Proto se řiďte tím, co vám vyhovuje.
A pokud se náhodou stane, že se vám během dne nepodaří užít tobolku vitamínu D, nemějte obavy.
„Vitamín D vám jistě odpustí,“ říká doktor Holick.
Řešení je snadné. „Druhý den užijte dvojnásobné množství vitamínu D.“
Závěr
Není pochyb o tom, že užívání doplňků stravy s vitamínem D je dobrý nápad.
Jakmile si necháte vyšetřit hladinu vitamínu D a vyberete si správný doplněk stravy, zahrňte ho do svého jídelníčku a užívejte pravidelně v určitou denní dobu.
Pamatujte: Pokud váš doplněk stravy s vitamínem D ještě navíc neobsahuje zdravý tuk, užívejte jednu tobolku denně s jídlem obsahujícím malé množství tuku, abyste podpořili lepší vstřebávání tohoto vitamínu.
Zdroj: mindbodygreen.com
0 komentářů