Jeden z nejlepších zdravotních tipů nesouvisí ani tak s tím, co jíme než s tím, jak kombinujeme potraviny, které jíme.
Jedná se o správnou kombinaci jídel a pochopení její složitosti. Díky tomu podpoříte vaše trávení a celkovou vitalitu.
Ve své knize Jednoduše vysvětlená kombinace jídel se odborník na přírodní hygienu, Herbert Shelton, dělí o své důkladné poznatky o tom, jakou škodu způsobuje nesprávná kombinace jídel našemu trávení.
Shelton se věnuje výzkumu stravování přes čtyřicet let a během života se staral o tisíce lidí.
Podobně jako mnozí dnešní odborníci na stravování i on viděl zásadní chyby ve stravovacích návycích současného člověka, z nichž hlavní chybou je, že konzumujeme příliš mnoho různých druhů potravin v nesprávných kombinacích.
Místo rozšířeného bufetového stylu se Shelton přimlouvá za jednoduchou stravu, velice podobnou té, jakou má okolní zvířecí říše.
„Zvířata se stravují velice jednoduše a svou potravu jen zřídka kombinují. Masožravá zvířata rozhodně nekonzumují k bílkovinám žádné sacharidy (brambory, rýže a podobně).
Jelen pasoucí se v lese kombinuje svou potravu jen velmi málo a u veverky je pravděpodobné, že se nacpe ořechy a ničím jiným.
U ptáků bylo pozorováno, že jednu část dne konzumují hmyz a další část dne semínka. Žádné zvíře nemá před sebou tak velkou pestrost jídel jako současný civilizovaný člověk.“
Shelton byl přesvědčen, že trávicí enzymy lidského organismu mají přesně stanovené hranice a když se stravujeme způsobem, který nedbá na tyto hranice, koledujeme si o problémy s trávením.
Pod správnou kombinací jídel rozumí „bezpečný způsob dodržování našich enzymatických omezení“.
A Shelton tvrdí, že správnou kombinací jídel se vyřeší mnoho problémů s trávením. Dokonce prohlašuje, že při přesně stanoveném čase konzumace těch správných kombinací potravin vymizí i alergie.
„Udivující množství potravinových alergií se dá zcela do pořádku, když se domnělí alergici naučí konzumovat svá jídla v stravitelných kombinacích.“ Píše, že vůbec netrpí alergiemi, ale spíše příznaky špatného trávení.
Různé druhy potravinového materiálu a trávení
Sheltonova definice jídla je docela jednoduchá. Je to materiál, který se dá zabudovat a může se stát součástí buněk a tělných tekutin. Aby byla skutečnou potravou, konzumovaná substance nesmí obsahovat nevyužitelné ani škodlivé ingredience.
Správný potravinový materiál sestává z vody a několika organických složek, známých jako bílkoviny, sacharidy (cukry, škroby), tuky, minerální soli a vitamíny.
Jelikož bílkoviny, sacharidy a tuky jsou v původním tvaru nevyužitelné, nejprve musí projít rozkladným, čistícím procesem, známým jako trávení.
I když má trávení své mechanické složky, jako jsou žvýkání a polykání, je to hlavně proces chemických změn, při kterém se jídlo posouvá trávicím traktem.
To, co tyto chemické změny vytváří, je známé jako enzymy. Enzymy jsou katalyzátory rozkládající složité sloučeniny (například bílkoviny) na jejich jednodušší složky (aminokyseliny), které buňky dokážou využít.
Obr.1: Trávicí enzymy, Zdroj: collective-evolution.com
Každý enzym je specifický; působí pouze na jednu třídu potravinové látky. Například enzymy, které působí na sacharidy, nemohou působit na bílkoviny či tuky.
Enzymy jsou tak přesné, že dokonce i ve třídě sacharidů jsou rozdílné enzymy na rozdílné druhy cukrů a škrobů. Totéž platí o bílkovinách.
Většina enzymů pracuje v organizované následnosti, to znamená, že každá etapa trávení závisí na předchozím enzymatickém kroku.
Kdyby enzym pepsin nejprve nezměnil komplexní bílkovinu v pepton, zabránilo by to dalšímu rozkladu peptonů na aminokyseliny.
Enzymy jsou velice citlivé na změny pH. Když zásaditý slinný enzym ptyalin přijde v ústech do kontaktu s kyselým jídlem, jako je bílkovina, enzym, který by normálně rozložil škroby, se změnou pH stává neaktivním.
Rovněž v žaludku může enzym pepsin působit pouze v kyselém prostředí a když se kombinuje se zásaditou potravou, stává se zbytečným. Pepsin je moc důležitý v první fázi trávení bílkovin a bílkoviny se bez něj nebudou dále rozkládat, ale spíše kvasit a hnít.
V případě, že se jídlo skládá ze sacharidů a bílkovin, jako je například chléb, náš trávicí systém využívá na rozložení potravy jedinečnou sekvenci enzymatických sekretů.
Nejprve se do žaludku vlije jen malé množství kyseliny chlorovodíkové – vyloučená enzymatická šťáva má téměř neutrální reakci, aby umožnila rozložit nejprve škrobovou složku chleba.
Nicméně když je škrob strávený, vlije se do žaludku další kyselina chlorovodíková, aby strávila bílkovinnou složku chleba.
Celý trávicí proces je velice organizovaný, ale velice citlivý na změny pH, což znamená, že kombinace pouze malého množství nesprávných potravin může způsobit zastavení normálního trávení.
A co se děje, když se zastaví normální trávení?
Jak uvádí ve své knize Zázračná detoxikace Dr. Morse, „v takovém případě se digestivy namísto trávicích enzymů stávají kvašení a hnití. To způsobuje nesprávné štěpení potravy a mnoho neželaných chemických změn, což vede k malabsorpci, acidóze a buněčné starvácii“.
Dva nejdůležitější tipy pro kombinování potravin
Dva nejdůležitější tipy při kombinování potravin jsou:
- Nikdy nemíchejte bílkoviny (kyselé potraviny) se sacharidy (zásaditými potravinami)
- Konzumaci ovoce a melounů oddělte od jakýchkoli jiných druhů potravin
Jak již bylo zmíněno, míchání bílkovin se sacharidy způsobuje neutralizaci, hnití a kvašení. Houby (zejména kvasnice) milují vedlejší produkty kvašení (alkoholické cukry), a proto tolik lidí trpí kandidózou a množením různých parazitů.
Smutné je, že bílkoviny a škrobové sacharidy tvoří na světě většinu stravy (Dá si někdo maso a brambory? A co tak kuřecí s rýží?).
Zdá se, že příznaky bolesti břicha, nadýmání, plynatosti a pálení žáhy jsme se naučili přijímat jako součást rituálu jedení. Všem těmto symptomům se ale dá předejít při správném pochopení a kombinaci potravin.
Dalším moc důležitým pravidlem při kombinaci potravin je oddělit ovoce od ostatního jídla.
Ovoce se ze všech potravin tráví nejrychleji; když se tedy ovoce smíchá s potravinami, jejichž trávení vyžaduje mnoho času (například s vejci nebo masem), ovoce rychle kvasí na alkoholové cukry, které dávají signál kvasinkám, aby zahájily své orgie v jedení.
Pro konzumaci ovoce se vždy rozhodujte v dopoledních hodinách a na prázdný žaludek. To vám hydratuje tělo a začne vyplavovat strávený odpad ve vašem gastrointestinálním traktu.
Je třeba se zmínit i o tom, že v ovocné kategorii existují specifické kombinace ovoce, na které jsou někteří lidé citlivější než na jiné. Bližší informace o tomto tématu najdete dolů na obrázku kombinace potravin.
Kromě těchto dvou pravidel si kombinaci potravin můžete zjednodušit tím, že poznáte další typy.
Neškrobová zelenina, například brokolice, mrkev, zelí, celer, listová zelenina, růžičková kapusta a tykve, se může kombinovat s tuky, škroby a bílkovinami.
Když se tedy rozhodujete, co si dát k hlavnímu jídlu, mějte vždy na paměti zeleninu. Neškrobová zelenina je plná vlákniny, aminokyselin a minerálů skvělých pro přebudování oslabeného těla a zbavení se odpadového materiálu.
Při konzumaci koncentrovaných bílkovinných škrobů, jako jsou fazole či čočka, je rozhodne namočte nebo nechte naklíčit a vyhněte se jejich míchání se škroby, jako jsou rýže či chléb.
Bílkovinné škroby by se měly konzumovat střídmě a vždy s neškrobovou zeleninou.
Pochopení správné kombinace potravin dokáže s vaším trávením a vstřebáváním dělat zázraky. (Pro zvětšení následujícího obrázku na něj klikněte.)
Obr.2: Schéma kombinace potravin, Zdroj: collective-evolution.com
Závěr
Je třeba mít na paměti, že někteří lidé mohou být citlivější než ostatní, proto experimentujte sami na sobě a sledujte, jak se zlepší vaše trávení.
Jako vždy říkám, že když jste na pochybách, vyzkoušejte to.
Zdroj: collective-evolution.com
0 komentářů