Když průkopníci fototerapie pozorovali měchýřky chaluhy bublinaté naplněné vzduchem, na základě teorie o vnějších znacích se začali domnívat, že by se tato rostlina mohla dát využít v případě takových onemocnění, jako jsou příušnice nebo skrofulóza (zánětlivé zduření podkožních mízních uzlin). Moderní věda tyto účinky chaluhy bublinaté potvrdila a dále zjistila, že tato rostlina je díky svým jedinečným vlastnostem nejúčinnější v případě obezity a celulitidy, nemocí, které jsou v západním světě velmi rozšířené. Stélka chaluhy bublinaté se spolu s jinými hnědými řasami severní části Atlantického a Tichého oceánu, zejména rody Ascophyllum, Laminaria, se používá k výrobě alginové kyseliny, alginátů a fukoidinu.
Popis
Hnědá až 1metr dlouhá řasa chladných moří.
Chaluha vytváří z užší, stopkovité spodiny(diskovité příchytné těleso) , kterou je přirostlá k pobřežní skále, ploché, pentlicovité, vidličnatě dělené, kožovité stélky, za čerstva barvy olivově zelené, sušením pak černající. Při odlivu jsou totiž často na suchu, ale odolná tkáň toto pravidelně se opakující sucho vydrží. Středem stélky se táhne vyniklá žíla a po obou stranách žíly jsou nafouklé, prázdné puchýře, které váhu rostliny nadlehčují tak, že ve vodě vzplývá. Některé větévky jsou na koncích naduřelé a obsahují v malých prohlubinkách rozmnožovací ústroje (nafouklá plodová tělesa na koncích rozvětvených stéle slouží jako pohlavní orgány).
Výskyt
Hojně rozšířená zejména u evropských pobřeží, krom Středozemního moře, kde se vůbec nevyskytuje. K vidění jsou např. v blízkosti Baltského a Severního moře. Na pobřežních skalách vytváří tato chaluha rozsáhlé husté porosty.
Používaná část
Celá stélka. Sušená stélka má červenohnědou barvu a matný povrch. Vůně po „rybině“, chuť slaná, trochu svíravá.
Zpracování
Stélky chaluh se po utrhnutí nechávají schnout na slunci a poté se zpracovávají pro farmakologický průmysl.
Obsahové látky
Organické sloučeniny jodu, zejména 3,5-dijodtyrosin, v množství odpovídajícím 0,03-0,1%jodu (přibližně stejné množství jodu je obsaženo v 3000litrech mořské vody)
Polysacharidy laminarin, fukoidin. Laminarin je polyglukosid, v němž jsou glukosové zbytky spojeny 1,3- nebo 1,6β glykosidní vazbou. Fukoidin obsahuje L-fukosu v 1,2-α glykosidní vazbě, s vysokým podílem OH skupin esterifikovaných kyselinou sírovou.
20-30% alginátů. Alginová kyselina je budována lineárně z jednotek kyseliny α-L-guluronové a β-D-mannuronové, spojených 1,4,-β glykosidní vazbou. Molekulová hmotnost 50000-120000. Ve vodě je nerozpustná, avšak silně bobtná až s 300-násobným množstvím vody. Na-, K-, Mg-, NH4-algináty se ve vodě rozpouštějí na viskozní roztoky se silnou gelovací schopností. Ca-soli jsou prakticky nerozpustné.
Mannit.
Karoteny vázané na bílkovinu.
Fukosterol (0,1%).
Minerální soli (15%), zejména jód, draslík a brom.
Pravděpodobně obsahuje i malé množství vitamínu B12, protože na ni obvykle cizopasí mikroskopické řasy, které tento vitamín produkují (díky tomu je chaluha bublinatá vhodnou pro lidi, kteří se stravují vegansky).
Účinky
Vnitřní použití:
Laminarin má antikoagulační a antilipemické vlastnosti. Prokázané byly účinky vedoucí ke snížení hladiny lipidů a cholesterolu v krvi, snížení krevního tlaku a účinky snižující aktivitu trávicích enzymů.
Díky obsahu dijodtyrosinu, předstupně biosyntézy thyroxinu, může chaluha bublinatá ovlivňovat funkci štítné žlázy a metabolismus. Je uváděno, že vykazuje účinek zlepšující nedostatečnou funkci štíné žlázy, dále že působí jako prostředek na hubnutí a při revmatismu. Řasa je tradičně používána při mízní strumě, tuhém otoku při snížené fukci štítné žlázy, otylosti, zánětech kloubů a revmatismu.
Je součástí tzv. odtučňovacích směsí, pomáhá snižovat hmotnost a je účinná proti celulitidě.
Zmírňuje pocity hladu. Kyselina alginová a její soli, jakož i další slizovité látky, které rostlina obsahuje, dokážou absorbovat několikrát více vody, než kolik sami váží. Díky tomu v žaludku několikanásobně zvětší svůj objem a navodí pocit nasycenosti. Proto se chaluha bublinatá uplatňuje v boji s obezitou vzniklou v důsledku přejídání.
Její stélky slouží jako mírný stimulující prostředek metabolismu k léčení celkové tělesné slabosti a při rekonvcalescenci.
Kyselina alginová vytváří v žaludku ochrannou vrstvu, působí protizánětlivě.
Algináty působí jako mírné laxans. To zesiluje i vlastnosti uplatňující se při obezitě.
Remineralizuje a čistí organismus, uplatňuje se při léčbě kurdějí.
Vnější použití:
Algináty se používají ke stavění krvácení (tvorba nerozpustného Ca-alginátu).
Má hojivé a protizánětlivé účinky, podněcuje vylučování chloridových solí a pomáhá zmenšovat objem tukovitých tkání. Díky všem těmto vlastnostem je účinná proti celulitidě, vráskám, striím a ochablosti kůže.
Další použití
Algináty se používají k výrobě mastí, emulsí a gelů, jako rozvolňovadla tablet a také k výrobě resorbovatelného obvazového a šicího materiálu.
Alginová kyselina a její deriváty mají významnou gelující schopnost. Ta je využita obrovskou měrou v potravinářském, farmaceutickém průmyslu a v dalších odvětvích.
Nežádoucí účinky
Při terapeutických dávkách nejsou popsány nežádoucí účinky, pro organismus člověka není v běžných dávkách nebezpečná. Při velkých dávkách a jako následek přijímaní dlouhodobých vyšších dávek může dojít ke zvýšené činnosti štítné žlázy, což se projeví bušením srdce, neklidem, nespavostí, pocením, hubnutím, častou řídkou stolicí.
V hnědých řasách se koncentruje větší množství těžkých kovů, které v závislosti na dávce mohou působit toxicky. Při dlouhodobém používání je možné očekávat nežádoucí ovlivnění vstřebávání železa ze zažívacího traktu, může být také ovlivněno vstřebávání sodíku a draslíku, což vede k průjmům.
Interakce
Léčiva upravující funkci štítné žlázy.
Kontraindikace
Chaluha bublinatá může zhoršit akné.
V době těhotenství a kojení není použití chaluhy jako léčiva doporučováno.
Přírodní léčení
Nálev je takřka čirý, s výraznou vůní po rybině a nepříjemnou slanou chutí. Dávkuje se 1 čajová lžička na šálek nálevu nebo 5-10g ve formě nálevu a pije se 2-3x denně.
Tekutý extrakt (Fuci vesiculosi extraktům) 1:1 v 25% alkoholu – 4-8ml třikrát denně.
Prášek. Užívá se ve formě kapslí. doporučená dávka je 0,5-2g, kterou lze užívat 2-3xdenně.
Obklady. Látku namočte do horkého odvaru a aplikujte na postižené místo. Proceduru opakujte dvakrát nebo třikrát denně, a to po dobu 10-15minut.
Při redukčních dietách je nutné chaluhu užívat 15minut před jídlem. tak se využije jejích schopností snížit chuť k jídlu. V ostatních případech je možné užívat chaluhu při jídle nebo po něm.
0 komentářů