OLYMPUS DIGITAL CAMERAHeřmánek pravý je známá a oblíbená léčivka, která by neměla chybět ani ve vaší domácí lékárničce. Určitě znáte heřmánkový čaj, který pomáhá na různé zdravotní potíže. Heřmánek pravý se latinsky označuje jako Matricaria chamomilla a v češtině se můžete setkat také s názvy heřmánek lékařský, rumánek, marunka nebo kamilka.

Jednoletá bylina dorůstá do výšky až 50 cm a je typická svou výraznou, avšak příjemnou, vůní. V lidové medicíně se využívá již po staletí. O pozitivních účincích heřmánku byli přesvědčeni například Skandinávci, kteří ho považovali za posvátnou bylinu a uctívali ho jako symbol slunce.

Přirozeně se heřmánek vyskytuje v Evropě, Asii, Severní Americe a v Austrálii. Na své zahrádce ho pravděpodobně pěstovat nebudete, můžete si ho ale natrhat u cest nebo v jetelištích.

Heřmánek je nejlepším prostředkem proti zkaženému žaludku, mimo to je dobrý na stavy nervozity a napětí, protože má uklidňující účinek. Díky účinku na trávicí trakt je vhodný při prevenci a k léčbě žaludečních vředů. Další dobrou vlastností heřmánku je jeho hojivá síla při poranění,  protože má stahující účinek na tkáně. V případě heřmánku, se správně jedná o dvě rostlinky, a to o německý a římský heřmánek. Botanicky jsou to dvě různé rostliny, ale z obou dvou se získává podobný světlomodrý olej, který používáme k léčení. Heřmánek se květy nejvíce podobá sedmikrásce a staří Egypťané ho spojovali se Sluncem. Používali tuto léčivku na snižování horečky a na zvláštní rekurentní malárii. Dioskoridés, řecký lékař a Plinius, římský přírodovědec doporučovali heřmánek při bolestech hlavy, na potíže s ledvinami, s močovým měchýřem a játry. Podobně se používal i v indické ajurvédě. Germáni poznali léčivý účinek heřmánku na počátku své historie, používali ho na trávicí problémy, při léčbě menstruačních křečí a k vyvolání menstruace. Nicolas Culpeper, anglicky herbalista 18. století ho doporučoval jako léčivý prostředek na snížení horečky, jako analgetikum, při žloutence, ledvinovém kameni a srdeční nedostatečnosti.

Léčivé účinky heřmánku

Podpora trávení

Výzkumy potvrdily, že heřmánek napomáhá trávení. Několik sloučenin heřmánku (hlavně bisabolol) má uklidňující účinek na hladké svalstvo trávícího traktu, takže proto jeho antispastický účinek. Jedna studie dokonce potvrdila, že heřmánek má tak vysoký účinek na uklidnění trávicí soustavy jako papaverin s obsahem opia.

 

Žaludeční vředy

Heřmánek pomáhá v prevenci a při léčbě žaludečních vředů urychluje totiž jejich hojení. Při jednom pokusu krmili dvě skupiny zvířat tak, aby dostaly žaludeční vředy. Ta skupina, která dostala i heřmánek měla výrazně menší výskyt žaludečních vředů. Poté nemocná zvířata byla rozdělena do dvou skupin a ty které dostaly heřmánek se rychleji uzdravovala.

Kosmetika

Léčivé účinky heřmánku se hojně využívají také v kosmetice nejen pro jemné zdravotní koupelové pěny, tělové a mycí emulze, ale i jako cenná součást na luxusní krémy včetně nejcitlivějších provedení pro suchou či podrážděnou pleť.

 

Gynekologické problémy

Antispastický účinek má nejen na tráviví trakt, ale i na další hladké svalstvo, mezi ním i na svalstvo dělohy. Tento účinek heřmánku je znám už od starodávna a proto ho používali při menstruačních křečích a na urychlení porodu. Jak už dříve vzpomínaný prostředek na vyvolání zaražené menstruace, obsahuje látky, které urychlují stahování dělohy. Ženy ho můžou klidně použít při menstruačních křečích a na vyvolání menstruace, ale těhotným ženám se raději nedoporučuje.

Sedativum

Heřmánek jako uklidňujicí prostředek má dlouhodobou tradici. Vědecké studie dokázaly, že má uklidňující účinek na centrální nervový systém. Když jsme nervózní, pijme čerstvý heřmánkový čaj nebo si přidejme do horké koupele za hrst heřmánku.

 

Záněty kloubů

Pokusy dokázaly, že heřmánek úspěšně léčí různé kloubní záněty. Doporučené jsou i tyto léky, které neubližují a nemají žádné vedlejší účinky na lidský organismus.

Prevence infekcí

Američtí elektici meli úplnou pravdu, když natírali mastičky z heřmánku na rány, aby zabránili zánětu. Dokázalo se, že heřmánek zkracuje dobu hojení a regeneraci ran. Jiné studie zase potvrdily, že heřmánek zabijí plíseň Candidu albicans, která vyvolává výtoky a baktérie Staphylocoka. Dále zabraňuje v rozmnožování viru, který způsobuje dětskou obrnu. Na pořezání, odřeniny nebo popáleniny připravme silný odvar a po vychladnutí jim ošetřeme postižené tkáně.

Imunostimulant

Nikdo nevěděl, proč má heřmánek protiinfekční účinek, dokud angličtí vědci neobjevili jeho stimulující účinek na bílé krvinky (makrofágy a B-lymfocyty), které hrají významnou roli při obraně organizmu proti infekcím. Při nachlazení a chřipce pijme heřmánkový čaj. Nemá vedlejší účinky a určitě Vám pomůže.

Kde heřmánek pomáha:

  • streptokoková a stafylokoková bakteriální infekce
  • při zánětech kůže (koupele)
  • popáleniny (koupele)
  • při častém užívání antibiotik
  • při poškození střevní flóry
  • pomáhá při stresu
  • má hojivé účinky
  • zvyšuje pocení
  • uvolňuje křeče
  • má protizánětlivé a desinfekční účinky
  • proti nadýmání, kolikám a žaludečním potížím
  • je účinný na kašel, nachlazení i záněty
  • natažené svaly promasírujte heřmánkovým olejem
  • pomáhá při menstruačních bolestech či problémech
  • léčí a mírní svědění při kožních vyrážkách, hemoroidech a spáleninách
  • zabraňuje tvorbě jizev
  • léčí zánět spojivek či tzv. ječné zrno
  • na bolest zubů je dobré proplachování vlažným heřmánkovým čajem

Jak heřmánek pěstovat

Přizpůsobí se různým klimatickým podmínkám, nejlépe se mu však daří v teplejších polohách, chráněných před větrem.

– vyséváme buď na podzim, nebo na jaře
– zaséváme do mělkých asi 1,5 cm hlubokých rýh
– volíme lehčí vápenitou půdu s dostatkem humusu
– při podzimním výsevu přezimuje pouze malá listová růžice
– vyséváme od půlky srpna do půlky září
– vykvétat začíná na konci května
– výnosy jsou poměrně vysoké
– při výsevu na jaře se doba květu posunuje
– výnosy jsou u jarního výsevu o něco menší
– vyséváme během března až dubna (čím dříve, tím lépe)
– vyséváme přímo do vlhké půdy
– zeminu udržujeme neustále vlhkou
– zasetá semena nepřikrývejte zeminou
– výsev provádějte buď do řádků od sebe vzdálených asi 15 cm, nebo do hnízd
– záhonek s heřmánkem neustále zbavujte plevele

Jak lze heřmánek ještě využít

Nálevem lze oplachovat vlasy, čímž můžete docílit jejich lesklosti, pevnosti a zesvětlení. Pleťové vody jsou zase vhodné k ošetření suché a vrásčité kůže.

Nálevem můžete také pomoct rostlinkám, mladé semenáčky postříkejte vychladlým odvarem z heřmánku, zvýšíte tím jejich kondici. Je to osvědčená prevence proti tzv. padání semenáčků.

Tradiční dávkování

Příprava heřmánkového čaje: 2 lžičky sušených heřmánkových květů přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi 5 minut stát. Pak sced’te, nejlépe přes čisté plátýnko. Pijte až 3 šálky denně nebo 1 šálek na noc. Užíváte-li heřmánkový odvar na kůži nebo do očí, musí být dostatečné vychladlý a přelitý do sterilní nádobky s víčkem.

K použití na kůži: Několik kapek heřmánkového oleje přidejte do 3 lžiček mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje). Můžete také koupit hotový heřmánkový krém. K dostání jsou i tobolky a tinktura. Pak se řid’te návodem na etiketě nebo příbalovém letáčku. Jedna tobolka nebo lžička tinktury má asi stejný léčebný účinek jako šálek čaje.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest