Dary od přírody 9 Magazín 9 8 šílených škod, které napáchají na vašem těle antibiotika

8 šílených škod, které napáchají na vašem těle antibiotika

Magazín | 0 komentářů

Vzhledem k rozsahu užívání antibiotik by se všichni měli mít na pozoru před jejich vedlejšími účinky. V dubnu 2018 se totiž umístila na 1. místě v řebříčku nejběžněji předepisované třídy léků. Jejich prodej dosáhl tržeb 40 miliard dolarů.

V období let 2000-2015 vzrostlo užívání antibiotik o téměř 40 %. A někteří ekonomové dnes tvrdí, že pokud se nic nezmění, do roku 2050 bude mít rezistence na antibiotika na svědomí 10 milionů úmrtí.

Je jasné, že mnoho lidí užívá antibiotika (a že se na nich hodně vydělává), ale neubližují nám více, než pomáhají? Rezistence na antibiotika stále roste, tyto léky způsobují po celém světě stále více zdravotních problémů.

Nedávný článek „Smrtící noční můra: CDC říká, že v roce 2017 bakterie rezistentní na antibiotika nakazily 221 Američanů“ je pouze jednou z mnoha nedávných zpráv o děsivých vedlejších účincích antibiotik.

O krátkodobých i dlouhodobých vedlejších účincích antibiotik se vám chystáme říct více…

Co je to antibiotikum?

Co přesně antibiotikum je? Jeho definice zní: „Lék používaný k léčbě bakteriálních infekcí.“

Když se antibiotika objevila na scéně poprvé, tvořily je přírodně odvozené substance vyrobené z mikroorganismu na selektivní potlačování růstu jiných mikroorganismů.

Dokonalým příkladem je penicilin, který byl objeven v roce 1926. Plísní vytvářené antibiotikum potlačovalo určité druhy škodlivých bakterií. Dnes máme na trhu mnohem více antibiotik a mnohá z nich jsou syntetická čili vyrobená člověkem.

Znáte 10 nejrozšířenějších antibiotik a jejich použití? Mezi nejběžněji používaná generická antibiotika patří:

 • amoxicillin
 • doxycyklin (doxyhexal)
 • cephalexin
 • ciprofloxacin
 • clindamycin
 • metronidazol
 • azithromycin
 • sulfamethoxazol/trimethoprim
 • amoxicilin/kyselina klavulanová
 • levofloxacin

Mezi nejběžnější použití antibiotik patří léčba akné, bronchitidy, zánětu spojivek, ušních infekcí, sexuálně přenosných nemocí, kožních infekcí, streptokokové faryngitidy, cestovatelského průjmu, infekcí horního respiračního traktu a infekcí močového traktu.

Je důležité poznamenat, že antibiotika mají nulový vliv na virové infekce, což je důvod, proč by se na ně neměla používat.

Jaké jsou příklady virových infekcí, při nichž se lidé nesprávně rozhodují pro užívání antibiotik? Běžné nachlazení a chřipka.

Někteří je užívají i na infekci hrdla, to by se však nemělo nikdy doporučovat, pokud nejde o infekci způsobenou bakteriemi, jako jsou streptokoky. Jak uvádí organizace CDC: „Většina bolestí hrdla odezní sama od sebe, bez užívání antibiotik.“

Běžným jevem jsou pacienti, kteří kvůli vedlejším účinkům přestanou užívat antibiotika předčasně. Mnoho lékařů varuje, že předčasné ukončení užívání antibiotik bakterie posílí, nebo je může udělat rezistentními vůči další léčbě.

Jak uvádí Světová zdravotnická organizace:

„Objevují se důkazy, že na některé infekce mohou být kratší doby podávání antibiotik stejně účinné jako ty delší.

Kratší léčba dává větší smysl – je vyšší pravděpodobnost, že správně zabere, má méně vedlejších účinků a je pravděpodobně levnější.

Také zkracuje dobu vystavení bakterií antibiotikům, čímž snižuje rychlost, jakou si patogen vytváří rezistenci.“

Ať už užíváte antibiotika zbytečně (virové infekce), anebo oprávněně (bakteriální infekce), pojďme si říct něco o jejich potenciálních vedlejších účincích.

8 nepříznivých vedlejších účinků antibiotik

Jaký vliv mají antibiotika na naše tělo?

Zde je seznam několika potenciálních vedlejších účinků antibiotik:

1. Infekce rezistentní vůči antibiotikům

Každý rok ve Spojených státech umře v důsledku rezistence na antibiotika více než 23 000 lidí (v Česku odhadem 500) a CDC varuje před „noční můrou“ rezistentních bakterií.

Jednou z největších obav ohledně užívání antibiotik je fakt, že jsme svědky infekcí, které jsou rezistentní na antibiotika. Proč se to děje?

Hlavním důvodem je určitě nesprávné a nadměrné užívání antibiotik, ale také používání antibiotik v potravě, kterou jíme. V současné době jsme svědky přítomnosti antibiotik v běžně prodávaném mase, mléčných výrobcích a rychlém občerstvení.

Jak upozorňuje CDC:

„Rezistence na antibiotika byla označena za jeden z nejtíživějších zdravotních problémů veřejného zdraví. Může způsobovat, že z nemocí, které byly kdysi snadno léčitelné antibiotiky, se stávají nebezpečné infekce prodlužující trápení dětí a dospělých.

Bakterie odolné vůči antibiotikům se mohou šířit mezi členy rodiny, spolužáky a spolupracovníky a ohrožovat celou komunitu.“

Dr. Katherine Fleming-Dutraová, zástupkyně ředitele Úřadu pro správu antibiotik v organizaci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě, poznamenává:

„Antibiotika mohou při každém použití vyvolávat vedlejší účinky a vést k rezistenci na antibiotika.“

2. Déletrvající léčba infekcí

V důsledku užívání antibiotik se lidé déle léčí z infekcí, které se kdysi léčily snadno.

Mnohem hůře se léčí bakteriální infekce, jako jsou infekce močového traktu a zápal plic.

Druh antibiotik, který se nejčastěji používá při léčbě infekcí močového traktu, se dnes v mnoha částech světa považuje za neúčinný ve více než 50 % případů.

Podle Rady pro zahraniční věci:

„Antibiotika po ani ne století od svého zavedení čelí existenční krizi. V důsledku jejich nadměrného užívání u lidí a zvířat se stávají méně účinnými.“

3. Alergie a astma

Nejnovější výzkum dokazuje souvislost mezi užíváním antibiotik a vznikem alergií.

Velká studia zveřejněná 2. dubna 2018 analyzovala zdravotní záznamy více než 792 000 dětí narozených v období let 2001-2013 a zjistila souvislost mezi těmi, které užívaly antibiotika (nebo antacida) od narození do šesti měsíců věku, a vznikem alergií a astmatu.

Podle hlavního autora studie Dr. Edwarda Mitreho vystavení dětí antibiotikům zřejmě zdvojnásobuje riziko vzniku astmatu v pozdějším věku a zároveň přispívá k 50% nárůstu vzniku alergií na prach, srst a pyl (alergická rýma), očních alergií (alergický zánět spojivek) a anafylaxe.

4. Průjem

Průjem je nepříjemný, ale dost běžný vedlejší účinek užívání antibiotik, a může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je dehydratace a nerovnováha elektrolytů.

Může přetrvávat po dobu několika týdnů po skončení užívání léků, ať už je užívají děti, nebo dospělí.

5. Vyčerpanost

Když už mluvíme o vedlejších účincích antibiotik, do seznamu rozhodně patří vyčerpanost.

Jako by nestačilo, že jste nemocní a cítíte se unaveně, antibiotika mohou způsobovat, že se cítíte ještě vyčerpanější.

Tento vedlejší účinek známe už celá desetiletí. Lidé užívající antibiotika se někdy cítí unaveně anebo pociťují extrémní únavu.

6. Oteklý, černý a „chlupatý“ jazyk

Jaké jsou vedlejší účinky amoxicilinu, antibiotika penicilinového typu?

Nuže, je jich mnoho, ale na prvním místě v seznamu se nachází oteklý, černý a „chlupatý“ jazyk? Co to vlastně je?

Mezi běžné vedlejší účinky amoxicilinu patří:

 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • bolest žaludku
 • vaginální svědění či výtok
 • bolesti hlavy
 • vyrážky
 • oteklý, černý a „chlupatý“ jazyk

A pokud si myslíte, že jazyk s tímto podivným popisem je to nejhorší, zkuste se zamyslet znovu. Mezi další závažné vedlejší účinky amoxicilinu patří:

 • kolitida způsobená nadměrným množstvím bakterií Clostridium spp ve střevech
 • žloutenka
 • záchvaty
 • kopřivka

7. Narušený menstruační cyklus

Mohou antibiotika narušit menstruační cyklus žen? O tomto účinku se stále diskutuje, ale výzkum na toto téma sahá až do roku 1947, kdy byla provedena studie o vlivu penicilinu na menstruační cyklus.

Ukazuje se, že některé ženy nepociťují žádné potíže, zatímco jiné ano.

Jelikož antibiotika a hormony musí zpracovat játra, dává smysl, že jejich užívání může nepříznivě ovlivňovat metabolismus estrogenu a progesteronu.

V důsledku narušení hormonální rovnováhy antibiotiky se tak může u ženy objevit nepravidelná menstruace.

Podle jiných teorií nepravidelný menstruační cyklus prý způsobuje fyzický a emocionální stres v důsledku onemocnění.

8. Halucinace, psychotické reakce a přetržení šlach

Nedávno se o hlavní titulky zpráv postarala třída antibiotik známá jako fluorochinolony, protože odborníci předpokládají, že mohou poškozovat mitochondrie a způsobovat nezvratné poškození nervů.

Výzkumníci se snaží zjistit důvod, proč.

Fluorochinolony byly dány do souvislosti se znepokojivými vedlejšími účinky, jako je deprese, mozková mlha, a dokonce halucinace a psychotické reakce.

Asi před 10 lety FDA požádala výrobce těchto léků o přidání varovné „černé skříňky“, která měla lékaře i pacienty varovat před zvýšeným rizikem zánětu, a dokonce přetržení šlach, což jsou potenciální vedlejší účinky!

Jak dlouho přetrvávají vedlejší účinky antibiotik?

To závisí na daném antibiotiku, jeho vedlejších účincích a pacientovi, ví se však, že přetrvávají po dobu několika týdnů.

Při mírném průjmu z důvodu užívání antibiotik může problém přetrvávat ještě dva týdny po skončení léčby. Ve vážnějších případech mohou vedlejší účinky přetrvávat po dobu několika týdnů.

Alternativy k antibiotikům

Naštěstí existuje spousta neuvěřitelných přírodních léků, o nichž bylo prokázáno, že jsou téměř stejně účinné jako antibiotika, a to bez nežádoucích vedlejších účinků!

Pokud máme zastavit superbakterie rezistentní na antibiotika, je důležité zvážit přírodní alternativy, které je možné využít k získání účinného a také bezpečnějšího výsledku.

Na rozdíl od antibiotik není známo, že by vytvářely superbakterie.

Nejúčinnějším přírodním antibiotikem je syrový česnek, česnekový olej a doplňky stravy s obsahem tohoto koření. Česnek je známý svými antibakteriálními, antivirovými, protiplísňovými a antiprotozoálními vlastnostmi.

Česnekový olej je jedním z mých oblíbených léků na ušní infekci.

Další neuvěřitelnou přírodní alternativou je oreganový olej. Oregano, nebo také dobromysl obecná (Origanum vulgare), je rostlina, kterou určitě znáte jako chutné koření, ale používá se také v boji proti infekcím.

Oreganový olej obsahuje účinné složky jako karvakrol a thymol, o nichž vědecké studie prokázaly silné antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Jde o můj nejoblíbenější přírodní lék.

Další přírodní alternativou je koloidní stříbro.

Výzkum in vitro provedený v roce 2017 demonstruje, že přírodně syntetizované nanočástice koloidního stříbra vykazují působivou antibakteriální a protiplísňovou aktivitu.

Koloidní stříbro se často doporučuje k léčbě sinusové infekce anebo nachlazení, což jsou dva zdravotní problémy, na které se zbytečně předepisují antibiotika, protože nachlazení způsobuje virus a virem je způsobena i sinusová infekce.

Kromě zmíněných antibakteriálních látek existují další, které můžete zařadit do svého jídelníčku. K mým oblíbeným patří i manukový med, cibule, houby a kurkuma.

Závěr

Nadměrné a nesprávné užívání antibiotik vytváří nebezpečné bakterie rezistentní na tyto léky, které jsou známé jako superbakterie.

Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním (dnes ale ne vždy!), nikoliv virovým infekcím.

Vedlejších účinků antibiotik, o kterých víme, je hodně, a s pokračujícím výzkumem se toho dozvídáme stále více. Známá je souvislost mezi užíváním antibiotik v dětství a vznikem alergií a astmatu.

Mnoho lidí užívá antibiotika a neuvědomuje si rozsah možných vedlejších účinků, což je důvod, proč by měla být nezbytná osvěta o potenciálních rizicích předtím, než je užijete, nebo podáte svým dětem.

Je dobré vědět, že existují účinné přírodní léky jako česnek, oreganový olej a koloidní stříbro, které můžete vyzkoušet.

Zdroj: draxe.com

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest