Nový výzkum ukázal přítomnost parabenů až v 99 % testované tkáně z rakoviny prsu. Studie se účastnilo 40 žen, které rakovinu prsu léčí.
V 60% případů bylo přítomno 5 různých parabenů. Jedná se chemikálie s vlastnostmi podobnými estrogenu, což je jeden z hormonů přítomných u vývoje prsní rakoviny.
Studie tvrdí například, že:
„Celkové průměrné hodnoty v nanogramech na gram tkáně ze 160 vzorků byly nejvyšší pro n-propylparaben a methylparaben. Nižší úroveň jsme zaznamenali pro n-butylparaben, ethylparaben a isobutylparaben…“
„Zdroj parabenu jsme nemohli identifikovat, ale paraben byl nalezen u 7 ze 40 pacientů, kteří nahlásili, že nikdy ve svém životě nepoužili příslušný typ kosmetiky.“
Zdroje a nebezpečí parabenů
Deodoranty a antiperspiranty jsou primárním zdrojem parabenů, ale ve skutečnosti i ti, kdo hlásili, že je nikdy nepoužívali, je měli v prsní tkáni, což zřetelně ukazuje, že tato chemikálie, ať už pochází z kteréhokoliv produktu, se usazuje právě v prsních tkáních.
Je důležité si uvědomit: Cokoliv rozprostřené po vaší kůži se může vstřebat do těla a potenciálně po určité době způsobit vážné poškozování, jak ukazuje tato studie.
(Pokud se chcete dovědět více o potenciální toxicitě vaší kosmetiky, podívejte se na „Skin Deep Report“ od EWG). Parabeny potlačují růst bakterií, plísní a podobně, a používají se jako konzervanty.
Na obalech mohou být označeny jako:
1) methylparaben
2) propylparaben
3) isobutylparaben
4) ethylparaben
5) butylparaben
6) E216
Tyto chemikálie se běžně objevují v:
1) deodorantech a antiperspirantech
2) Šampónech a kondicionérech
3) pěnách na holení
4) zubních pastách
5) make-upech a kosmetice obecně
6) farmaceutických produktech
7) přídavcích do jídla
Studie ukázaly, že mohou parabeny ovlivňovat vaše tělo podobně jako estrogeny, což může vést ke slábnutí svalové hmoty, nabírání toků a růstu prsou i mužů. Jiné studie mimoto spojily parabeny s rakovinou. Agentura EPA přisoudila metyl parabenům metabolické, vývojové, hormonální a neurologické poruchy včetně několik druhů rakoviny.
Jak se vyhnout nejhoršímu
Vyhnout se parabenům a dalším škodlivým chemikáliím vyžaduje stát se zaníceným čtenářem obalů. Buďto opatrní s produkty, jež se prohlašují za „all-natural“, pořád mohou obsahovat nebezpečné chemikálie, včetně parabenů, takže si skutečně vždy přečtěte složení.
Další alternativou je vyrábět si své vlastní produkty osobní hygieny. V mnoha případech je to mnohem jednodušší, než si zřejmě myslíte. Michael DeJong, ochránce životního prostředí a autor knih o přírodním způsobu života, napsal knihu Clean Cures, jež je plná dostupných, levných a přírodních léků, které si můžete připravit doma na léčbu běžných nemocí.
0 komentářů