Dary od přírody 9 Výživa vlasů

Výživa vlasů

Zjistíte, že vaše hříva bude stejně bohatá, lesklá a zdravá a navíc ušetříte spoustu peněz, které byste nechaly v drogerii. Vyzkoušejte různé bylinky, abyste objevily tu pravou, která vám nejvíce pomůže. Nabízíme vám jich rovnou čtrnáct. Účinky mnoha z nich se prolínají, jsou si podobné. Některé vám budou vonět a působit příjemně, u jiných si zkrátka řeknete, že to není ono. Ale určitě nakonec objevíte tu svou. Nanášejte bylinkové nálevy či odvary na vlasy hned po umytí. Vrátíte jim tak zpátky kyselé pH, které se mytím porušilo, dodáte jim živiny, zlepšíte rozčesávání a navíc vymyjete případné zbytky šamponu.

Příprava odvarů: 2-3 lžíce sušených či nadrobno nasekaných čerstvých bylinek nasypte do hrnce a přilijte litr vody. Postavte na plotnu, počkejte, až voda začne vřít, ztlumte teplotu a nechte 15 minut provařit na mírném ohni. Počkejte, až hotový odvar vychladne a pak ho sceďte. Umyté vlasy odvarem opakovaně proplachujte. Nakonec je na 15 minut zabalte do teplého ručníku, aby mohla bylinka působit. Po rozbalení už je neoplachujte.

Příprava nálevů: Odměřte si 2-3 lžíce sušené bylinky nebo stejné množství nadrobno nasekané byliny čerstvé. Vložte rostlinky do hrnce. Vedle v konvici přiveďte k varu litr vody. Vroucí vodou potom zalijte bylinky v hrnci a hrnec přikryjte pokličkou, aby se zbytečně neodpařovaly účinné látky z nálevu. Nechte 15 minut louhovat, potom vlažný nálev přeceďte. Nechte vychladnout a použijte k omytí vlasů. Nakonec vlasy zabalte do teplého ručníku a 15 minut si užívejte bylinné péče. Pak vlasy rozbalte, rozčešte, upravte, ale už neumývejte.

Bylinky, které pozitivně působí na vlasy:

  • Pelyněk: dokáže bojovat s mastnými vlasy
  • Levandule: zklidňuje napnutou vlasovou pokožku, regeneruje a čistí
  • Heřmánek: zklidňuje pokožku hlavy a zároveň působí protizánětlivě, zvyšuje lesk vlasů
  • Bazalka: zklidňuje pokožku a povzbuzuje růst vlasů (najdete ji v mnoha kondicionérech), působí pozitivně při rozčesávaní vlasů
  • Máta: osvěžuje, dezinfikuje pokožku hlavy, a tím zabraňuje tvorbě lupů
  • Kopřiva: obsahuje minerály, vitaminy a aminokyseliny, které podporují růst vlasů, posiluje je a omezuje padání vlasů, podporuje lesk vlasů
  • Šalvěj: čistí vlasy a nálev z ní podporuje rozčesávání vlasů
  • Měsíček: působí protizánětlivě, ošetřuje citlivou pokožku a zjemňuje vlasy
  • Petrželka: podporuje růst vlasů
  • Podběl: posiluje vlasy, podporuje jejich lesk
  • Rozmarýn lékařský: Podporuje růst vlasů, reguluje tvorbu mazu, vlasy po použití tmavnou. Nevhodný pro světlé vlasy
  • Květ růže: Květy růží se používají pro lesklé vlasy. Plátky růžových květů jsou klasickým krášlicím prostředkem na vlasy. Pokožka hlavy i vlasy se tím ozdraví.
  • Smetanka lékařská: Pampeliška byla odjakživa považována za regenerující léčivou bylinu. Vhodná proti lupům.
  • Kořen lopuchu: posiluje vlasy a podporuje jejich růst, účinkuje antimikrobiálně, uklidňuje pokožku.

 

Domácí vlasový zábal na suché vlasy:

Dopřejte si alespoň jednou za měsíc intenzivní kúru – vlasový zábal. A nemusíte hned utíkat ke kadeřnici a utrácet majlant. Zvládnete to i samy doma. Vlasové zábaly pomáhají vlasy obnovovat, dodávají jim lesk a sílu. Vlasový zábal aplikujte na umyté vlasy před použitím kondicionéru.

Tip: Extra panenský olivový olej (olej z pšeničných klíčků – dodává vlasům pevnost a lesk) promíchejte se žloutkem a zahřejte na 40 stupňů Celsia. Natřete na vlasy a zabalte do igelitu a ručníku. Nechte působit 20 – 25 minut. Pro urychlení účinku můžete vlasy přes ručník vyfénovat.

 

Pin It on Pinterest